92 93 31 juli 1 augustus 2 augustus 4 augustus 9 augustus 14 augustus Vanavond is 't werkelijk geheel binnen blijven. We hebben met z'n drietjes voor de balkondeur gezeten en dan is er nog iets te beleven: bezoek bij Schief, van Vogelaar en Schuur- biers in uniform. We hebben nu huistelefoon met Gerritsen. Mijnheer werd verwacht en zou aan 't station opgevangen worden en naar den Ortskommandantur gebracht. 66) Hij is nu in Roosendaal afgehaald en blijft daar logeren. Wat wekt de dood van Vervest toch 'n beroering! Wat volgt? Vanavond is 't oorlog in heel B.o.Z. geweest. Even 7 uur hoorden we schoten knallen, 'n Patrouille van 7 man liep de huizen langs om te kijken of er ramen open stonden. Bij Huijsmans, Schuurbiers, Geuze ging het door de ruiten. Daarna bij Schief. Enige malen zijn ze terug gekomen en iedere keer was het paffen. Op school bleek het in de klas van L. Schuurbiers ook raakte zijn geweest, zeker 'n 8-tal kogels door de ruiten die even zo veel gaten in het plafond maakten. 't Was druk vandaag met ruiten inzetten. Er komt glas te kort. Vanmiddag was ik op de Halsterseweg. Toen ik om 6.10thuis kwam, ging de mare: Fietsen vorderen. Achter elkaar naar school en met medewerking van Soeur Supérieur werd die geplaatst op de vliering, 's Avonds hadden we weer huis- wacht én jawel goed 8 uur waren 2 agenten en n man met n handwagentje in de Overstratenlaan. De huistelefoon was weer in werking. Even later kwam er iemand bij ons. De vraag was naar herenrijwielen. Lou s fiets was echter 2 jaar geleden gevorderd. De agent moest ook achter kijken, maar er was niets. In de buurt schijnen er toch nog enkele opge haald te zijn. 't Was weer 'n emotievolle avond. Waar eergisteren 'n herenrijwiel gezien was - ook al waren de banden slecht - moesten die vandaag in goede staat geleverd worden. Anders volgden andere maatregelen. Naar men zegt, moeten er vanavond 200 rijwielen zijn of er komen gijzelaars. Iedere dag brengt toch nieuwe angst. We hebben deze week lekkere morellen gehad van Testers. Daar moet het oorlog voor zijn! Met den oorlog gaat het goed! In het oosten zijn ze wellicht al op Duits gebied. Bretagne staat op 't punt afgeknepen te worden. Rennes is genomen. De krant is zeer pessimistisch. De betrekkingen met Ankara zijn verbroken! 'k Vergat te schrijven dat 'n landwachter vanavond op de brievenbus bij Gerritse zat om te kijken of er iemand buiten zat. En op 30 juli kwam er 'n nieuwe wet. Dan moeten alle Bergse krabben om 7 uur naar bed. En als 't klokje 7 slaat. Moeten de krabben van de straat. 0, o wat zijn ze kwaad. Vandaag met Lou, Ina en Piet naar Heirust geweest, 'n Fijn tochtje! De dag begon met luchtalarm, daarna fietsen vorderen. 67) Ook damesfietsen zijn aan de orde al zijn ze nog zo slecht, 't Gaat overigens goed. Bijna heel Normandië is bezet, 'n 30 a 40 divisies staan op 't punt afgeknepen te worden. Nauwkeurige berichten ontbreken. We hopen, dat Parijs morgen zal vallen. Vive Ste. Marie. begrafenis M. Vervest, augustus 1944 15 augustus Onder de 9 uur Mis luchtalarm. Om 12 uur wederom, 't Is weer dagelijkse kost en 'n aantal vliegtuigen dat er over komt. 't Is Mariadag. Invasie in Z.-Frankrijk tussen Marseille en Nice. Ze onder vinden weinig tegenstand. 19 augustus Het 7e Duitse leger is opgerold. Dit waren de bezetters van Normandië en Bretagne. Nu gaat het naar Parijs. Vichy is in handen van de vrije Fransen. Cannes van de geallieerden, 't Gaat vlug nu. 23 augustus Parijs is gevallen. Toulouse, Bayonne, Bordeaux alles is in Franse of geallieerde handen. 1 september Zoals de krant zelf meldt rukken de Geallieerden in sneltrein tempo op. Bijna geheel Frankrijk is in hun bezit. Verdun, Sedan, Atrecht zijn gevallen. Ze zijn nu 1 5 KM van België af. Roemenië, Bulgarije vallen af. In Tsjecho-Slowakije is op stand. 66j Genoemde personen niet getraceerd. De Ortskommandantur was gevestigd in het kantoor van de belastingen aan de Steenbergsestraat. 67) Soeur Superieur moeder overste, hoofd van het klooster van de zusters Francis canessen (Sint Antoniusgesticht). (2 augustus) Met Heirust is vermoedelijk Heiderust, een bos in de omgeving van de stichting Vrederust, bedoeld. (9 augustus)

De Waterschans | 1984 | | pagina 14