VAN KOSTUUMPRENT NAAR MODEFOTOGRAFIE. door: M.A. Ghering-van Ierlant Door de eeuwen heen zijn er in allerhande vormen heel wat afbeeldingen gevonden over de manier waarop de mens "destijds" gekleed ging. Na een korte inleiding over de aanwijzingen die gevonden zijn vóór de uitvinding van houtsnede en boekdrukkunst, wordt de reis in ca. 1446 vervolgd met gravure, ets, litho enz. tot dat de kleurenfotografie in onze dagen door iedereen uit te voeren is. De kostuumprent, die pas na het verschijnen van het eerste volwaardige modetijdschrift "Le Cabinet des Modes" in Parijs, modeprent mag gaan heten, geeft ons informatie over de modewisselingen, de kulturele achtergronden, de manier waarop men zich kunstzinnig uitte, kortom deze afbeeldingen geven een weerspiegeling van het tijdsgebeuren. Aan de hand van dia's zullen deze opeenvolgende vormen in korte tijd, dit in aanmerking genomen met de tijd die overbrugd gaat worden, aan u voorbij glijden. Kostuumprent, ca 1590. 12 U zult zich afvragen hoe ik er toe gekomen ben een collectie modeprenten samen te stellen. Opgegroeid in een damesmodezaak met modeprenten aan de muur en modetijdschriften op tafel, behept met een drang tot verzamelen, gehuwd met iemand die deze drang en voorliefde voor het kunst en kultuurgebeuren deelt, maakt het beantwoorden van deze vraag niet zo moeilijk. Gestimuleerd vanuit het Nederlands Kostuummuseum in Den Haag, werden "snuffelreizen" gemaakt naar bibliotheken in Londen, Parijs, Rouaan, Brussel en Berlijn. Internationale contacten en samenwerking groeiden via wederzijdse publicaties. De modeafbeelding (en niet allen dit onderwerp), werd van begin af aan al gecopieerd. Het spel "Wat is de "moederprent", wat is een copie" is het terrein waar ik me momenteel mee bezig houdt. Ook de tekenaars en de graveurs van de prenten zullen van tijd genoemd worden en u zult merken dat diverse bekende kunstenaars het beleg op hun brood verdiend hebben met vervaardigen van modegrafiek. Modeprent uit Journal des Dames et des Modes,1802. 13

De Waterschans | 1984 | | pagina 7