BIJZONDERHEDEN OVER HET INSIGNE(S) Zilveren insigne met Johannes de Doper patroon van de stad Florence Tekst: VES EAUM (het is Uw plichi) Na deze korte geschiedenis over de munt zal vervolgens de zijde waarop Johannes de Doper staat afgebeeld wat nader bekeken worden omdat zich hierop het artikel zal toespitsen. Johannes de Doper staat ten voeten uit afgebeeld op de munt: hij heeft beide armen gekruist over zijn middel, waarbij hij in de ene hand een scepter en in de andere hand een kruis vasthoudt. Beide attributen hebben een symbolische betekenis waarbij de scepter wereldlijke macht, en het kruis Christus symboliseert. In mijn collectie bevindt zich een rond verguld zilveren insigne waarop, eveneens zoals op de munt, Johannes de Doper is afgebeeld. De achterzijde van het insigne is voorzien van een angel die diende om het insigne op de kleding te bevestigen. De afbeelding van Johannes de Doper is identiek aan die op de munt met echter een zeer belangrijk verschil. Op het insigne werpt Johannes de scepter van zich af zodat alleen het kruis nog wordt vastgehouden. Dat dit geen toeval of misverstand van de mallenmaker is kan met zekerheid worden aangenomen. Die zekerheid ontleen ik aan een tweede insigne uit mijn verzameling wat van tin is gemaakt. Dit insigne is duidelijk uit een andere gietmal afkomstig maar hierop werpt Johannes eveneens de scepter van zich af. De datering van beide insignes is ongeveer 2e kwart 14e eeuw wat kon worden vastgesteld aan de hand van potscherven in de direkte omgeving van de vindplaats. De afmetingen van beide insignes zijn een weinig verschillend. Het zilveren insigne heeft een diameter van 20 mm en het tinnen een diameter van 21.5 mm. De dikte van beide insignes is ca 1.3 mm. Bij het tinnen Muntspeld van de Florijn; tevens insigne is de angel of sluitclip aan de achterzijde nog gesloten door het borgclipje wat op de afbeelding te zien is. Verder zijn de ontluchtingskanaal- tjes van de mal nog aan de achterzijde te zien Het zilveren insigne bezit de angel niet, maar hier zijn ook de ontluchtingska- naaltjes te zien BETEKENIS VAN DE TEKSTEN De teksten op de insignes zijn anders dan die op de munt en verschillen onderling ook van elkaar. De tekst op het zilveren insigne luidt als volgt: ves-f- eavm. De betekenis van deze latijnse tekst is moeilijk te achterhalen doordat het afkortingen zijn die afwijken van de aanduidingen in de latijnse woordenboeken waarover ik kan beschikken. Hoe moeilijk dit vertalen is kan men lezen in een catalogus over Middeleeuwse Hanzeschotels welke dikwijls rijkelijk voorzien zijn van zeer lange teksten die een aaneenschakeling zijn van dit soort afkortingen.3) Een vertaling van de tekst op het insigne wat in aanmerking zou kunnen komen, luidt als volgt: vestër, tra, trum. (oud latijn voste: vostrum—.vostro- rum: wat betekent: het is Uw plicht). Deze vertaling past goed bij de bedoeling van hetgeen de FraticelIi predikten: het is Uw plicht de wereldse luxe of macht te verwerpen en alleen volgens de leer van Christus te leven. Dit is op het insigne door Johannes uitgebeeld die de scepter (wereldse macht) van zich afwerpt. De tekst op het tinnen insigne luidt: tvem veo-f Over deze betekenis heb ik niets kunnen vinden, daarom hierbij een vriendelijk verzoek aan alle knappe koppen die mij hierbij willen helpen en hiervoor alvast mijn oprechte dank. Wat de afkomst van de insignes betreft, lijkt het mij haast zeker dat het insigne uit het Italiaanse Florence wapen van Florence. alkomstig is. gezien de sprekende gelijkenis met de achterzijde van het Florentijnse geldstuk de florijn Een andere mogelijkheid is. dat het oorspronkelijk Italiaanse insigne, wat misschien van een pelgrimstocht is meegebracht, in onze gewesten werd nagegoten. Een muntinsigne bestaande uit de voorzijde van een florijn bevindt zich eveneens in mijn verzameling. Deze heeft echter niets te maken met protest, maar is een speld waarvan er haast van iedere belangrijke munt uit de middeleeuwen zijn vervaardigd. ONHEIL Hoewel de handel in de 14e eeuw bloeide zodat er rijke steden ontstonden, viel deze voorspoed in het niet bij alle onheil dat de burgerij in deze eeuw overkwam. Het verschrikkelijkste wat de mensen overkwam was de pest die enorm om zich heen sloeg. Hierdoor werd het aantal inwoners van een stad soms gehalveerd. Een andere ramp was de 100- jarige oorlog tussen Engeland en Frankrijk die eveneens een hoge tol eiste van de bevolking. Plundering, moord en brandstich ting kwamen veelvuldig voor zodat de bevolking erg te lijden had. Door deze factoren lijkt me de uitgave van een protest-insigne vanuit de kerk tegen de bevolking onwaarschijnlijk. Eerder lijkt het mij een protest van binnenuit de kerk zelf, daar er verschillende bedelorden') bestonden die het wereldse leven van de kerk in Avignon sterk bekritiseerden. Na de dood van paus Bonifatius, die in 1304 stierf, begon de verhuizing van de pauselijke residentie naar Avignon, een tijdperk van verwarring. De verhuizing vond plaats toen onder invloed van koning Philips de Schone van Frankrijk een Franse paus. Clemens V. werd gekozen. Hij ging niet naar Rome om de Heilige Stoel te bezetten voornamelijk omdat hij lepresailles vreesde van Italiaanse zijde voor de manier waarop de Fransen Bonifatius behandeld hadden Volgens de Italianen vormde de werkelijke reden echter het feit dat hij er een Franse maitresse onderhield. In 1309 vestigde hij zich in Avignon Daarna werd Avignon in wezen een werelds staatje waar zes Franse pausen die elkaar opvolgden, vol overdadige pracht en praal, vol culturele trekpleisters. Door een ongebreidelde simonie, dat wil zeggen het verkopen van hoge kerkelijke ambten, daalde het pausdom in achting ook al omdat het als werktuig van Frankrijk werd beschouwd De pausen trachtten wereldlijk aanzien en macht te verwerven Toen de praktijken van de kerk werden omgerekend naar de geldwaarde die ze vertegenwoor digden, verdween beetje bij beetje de religieuze inhoud. In theorie kon vergeving van zonden slechts verkregen worden door boetedoening. Bijvoorbeeld een pelgrimstocht Een pelgrimstocht NOTEN 1) Dr. H. Enno van Gelder: DE NEDERLANDSE MUNTEN, Ut recht-Antwerpen 1972. 2) L. Hopstaken: DE WATER SCHANS 1984, nr.2, blz. 58-64 3) Middeleeuwse Hanzeschotels, Spiegels tot lering, uitgegeven door het Nijmeegs Museum, Commanderie van Sint Jan 1979. 4) Barbara Tuchman: DE WAANZINNIGE 14e EEUW, Amsterdam 1980. Tinnen insigne. Tekst: TVEM VEO. Betekenis onbekend. naar Rome of Jeruzalem had echter weinig zin als de zondaar de kosten van de reis kon afkopen en in feite voor een evenredig groot bedrag de aflaat kon kopen Florence speelde een belangrijke rol in de strijd tegen de pausen in Avignon wat ook een punt is om aan te nemen dat het protest insigne uit deze stad afkomstig is De orde der armoede van de Franciscanen, ook F raticel 11 genaamd, ontstaan in Italië, was zeer tegen rijkdom en aardse weelde gekant en hield zich vastberaden aan het principe van absolute armoede. Vandaar dat de paus in Avignon hun leer als ketters beschouwde: verscheidene van hen zijn op de brandstapel gestorven. Het was een fanatieke vastberaden groepering die een groot deel van de arme bevolking achter zich had. Ik vermoed dat het insigne van deze F raticel 11 afkomstig is. of in ieder geval door een bedelorde is uitgegeven Dat hun protest zeer wijd is verbreid kan worden aangetoond dooi de vondst van hun insigne uit een verdronken dorp in de Oosterschelde Te koop Het in 1982 verschenen boek van Ch. de Mooij, OVER ARISTOCRA TEN. KEEZEN EN PREEKSTOELS KLIMMERS dat handelt over de voorgeschiedenis en de tot standbrenging van de omwenteling van 1795 te Bergen op Zoom en dat verschenen is in de reeks van de stichting Zuidelijk Historisch Contact, is UITSLUITEND voor onze leden tegen de speciale prijs van f 30,- te koop (normale prijs f 39,59). Dit aanbod geldt alleen bij voldoende inschrijvingen. Aanmelden bij de secretaris.

De Waterschans | 1985 | | pagina 5