Breda: verrassend veelzijdig Het Spanjaardsgat ndig tijdschrift 9'jnhof immer: denis van het is mgeving ischotels stiaansgilde AANMELDINGSFORMULIER Als lid van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom kunt U inschrijven: De heer/mevr./mej Straat Plaats Postcode Datum Handtekening Gezicht op de stad Breda omstreeks 1650. vanuit het noorden, interessante musea. Zoals: het Stedelijk en Bischoppelijk Museum, ondergebracht in de voormalige Vleeshal op de Grote Markt, op het Kasteelplein het Volkenkundig Museum Justinus van Nassau. In centrum voor beeldende kunst de Beyerd in de Boschstraat worden regelmatig tentoonstellingen gehouden die landelijk de aandacht trekken. De Heren van Breda hebben van Breda een aangename woonplaats gemaakt. In de stad hebben zij het mooie stadspark het Valkenberg aangelegd en aan de rand van de stad strekken zich eveneens op hun initiatief prachtige bossen uit. Wij noemen het Mastbos, het Liesbos, de Galderse Hei en de Ulvenhoutse en Chaamse bossen. Breda is een oude stad met een herkenbaar centrum. De straten lopen in een soort ovaalvorm, een opvallend kenmerk van oude vestingsteden. De oude binnenstad is ook de plaats waar de Bredanaars naar toe stromen om er iets te vieren, om er te winkelen of gewoon om er op een terrasje met uitzicht op de Grote Toren een smakelijk pilsje te drinken. De binnenstad heeft tot 1870 binnen de eigen stadswallen geleefd. Nadat die verstigingswerken waren gesloopt, heeft de stad zich in de loop der jaren heel sterk kunnen uitbreiden. Van een stad met 26.000 inwoners in 1 900 tot circa 118.000 inwoners thans. Binnen dat historische centrum liggen de belangrijkste monumenten van kunst en cultuur, zoals de Grote Kerk met de overal zichtbare toren, het Kasteel van Breda, het Begijnhof, het stadhuis, de Beyerd en de Kloosterkazerne. Ook in het centrum bevinden zich de ruim 500 winkels en - heel opvallend en plezierig voor Breda - een opmerkelijk groot aantal cafe's en restaurants. De Grote Markt en de zeer oude Havermarkt bepalen de hartslag van deze mooie en feestelijke binnenstad Je kunt in deze stad eigenlijk alle kanten op. Wie geinteresseerd is in historische monumenten, doet er goed aan om de stadswandeling te volgen, die de VVV heeft beschreven in een handig groen gidsje. Wie kennis wil maken met de Bredase horeca, vindt die etablissementen met zonnige terrassen in royale mate op en rond de Grote Markt en de Havermarkt. Nog afgezien van de monumenten die een bezoek alleszins waard maken, kent Breda een aantal BOEKEN TIJDSCHRIFTEN SPELLEN ANTOORARTIKELEN POSTERS KADO ARTIKELEN^

De Waterschans | 1985 | | pagina 15