U. Öfliit i keerpunt betekenen in de huidige economische toe standen van een deel van de Bergse ondernemers stand. Een kans, zoals je er maar EEN KEER op de 50 jaar een krijgt Graag zal ik in mijn verhaal op 16 oktober verdere de tails van de viering in 1987 aan U vertellen. Hopelijk zijn op dat moment al vele zaken weer veel verder dan ze nu zijn en zijn ook de leden van de Geschiedkun dige Kring in de startblok ken om van het Historische jaar 1987 ook als poorter zo veel mogelijk interes sante graantjes mee te pikken. "DE CROONE" HOFSTRAAT 23 Ir. Jan Weyts De restauratie van dit huis is onlangs voltooid. In oorsprong had dit nog deels 17e eeuwse huis aan de linkerzijde een open gang tot aan de straat. Bij een eind 18e eeuwse ver bouwing is aan de voorzijde de gang bij het huis getrok ken, aan de achterzijde be staat hij nog als open ruim te. Van het achterhuis da teert nu nog slechts de JQEE moer- en kinderbalken-zol dering uit de 17e eeuw. De zolderbalkenlaag en kap waren in de 19e eeuw al vernieuwd; .bij de restaura tie is het onvermijdelijk gebleken de zij- en achter gevel opnieuw op te trek ken. In het voorhuis getuigt de smallere gewelfde kel der nog steeds aan de vroe gere situatie met de open gang. De 18e eeuwse ver- diepingsbalkenlaag is sa mengesteld van oudere balken in verschillende ma ten. De zolderbalkenlaag eri kap, die uit de 19e eeuw dateerden, zijn bij de Res tauratie vernieuwd. On danks de nogal ingrijpende vernieuwingen die noodza kelijk waren, heeft het huis de charme, die de leden bij het eerste bezoek in ver vallen toestand al opviel, kunnen behouden. Grondplan Hofstraat 23 "BLEYENBURG" BLAUWEH ANDSTRAAT 18. Bij een vorige mini-excur sie is dit huis al bezocht. Het is inmiddels door Stadsherstel aangekocht en is thans ontmanteld. De fraaie middeleeuwse con structies, kunnen bezichtigd worden. DE DRIE SCHABELLEN BLAUWEHANDSTRAAT 26. Woonhuis, gebouwd in de 2e helft van de 19e eeuw op de plaats van een middel eeuwse voorganger. Aange zien thans in de met nr.28 gemeenschappelijke bouw- muur moerbalken en een kapspant zijn opgenomen, kan worden aangenomen, dat nr.28 eertijds een ge heel vormde met nr.26. Het vroegere huis was een breed zaalhuis, nok even wijdig aan de straat, waar van de diepte correspon deert met de nog middel eeuwse kelders. Het huis had op de verdieping een houtskelet. De kap inclusief de sporen waren van eiken. In de met nr.24 gemeen schappelijke bouwmuur is een middeleeuwse bakste nen topgevel, afgewerkt met vlechtingen, bewaard gebleven, wellicht eveneens een overblijfsel van het eerder genoemde huis. Bak steenformaat 26-13-6,5 cm. De twee nog bestaande kel ders zijn zeer verschillend: een brede diepe kelder ter linkerzijde (steenformaat 16,2x9x^,5) en een smal- Grondplan Blauwehandstraat 26 le, ondiepere ter rechter zijde. Behalve met een ver schil in ontstaansperiode, kan het in verband staan met een indeling van de vroegere opstal: bijvoor beeld een huis met over- bouwde poort. In het pla veisel van de kleine kelder zijn restanten van een go tische schoorsteen opgeno men. Behalve de eerder genoem de gotische elementen is er, behoudens mogelijk in nr.28 aanwezige resten, van het middeleeuwse huis bij de 19e eeuwse bouwcam pagne niets overgebleven. Het nieuwe huis telde een kelder, twee verdiepingen en een zolder. De voorge vel is wit gepleisterd. De voordeur is omlijst met een empire portiek met geblok te pilasters. Oorspronkelijk stond daar een lagere deur in dan de thans bestaande (het kozijn moet van een oudere gevel afkomstig zijn). Op de verdieping zijn er in de raamkozijnen oude empirevensters aanwezig, op de begane grond zijn bij de restauratie empireven sters aangebracht ter ver vanging van T-ramen. De indeling was vrij klassiek: een gang recht naar achter; rechts daarvan twee ka mers en suite; links een ka mertje, trap en keuken. Op de verdieping waren er vier kamers in hetzelfde pa troon. Bij de restauratie zijn, zoals vermeld, in de voorgevel op de begane grond empire ramen aange bracht, evenals een nieuw voordeurbovenlicht. In de achtergevel moesten vrij wel alle kozijnen vernieuwd worden. Ook hier zijn em pire ramen en deuren aan gebracht. Inwendig zijn de kamers en suite tot één ka mer verenigd. Aan de straatzijde is er een mar meren schoorsteenmantel geplaatst, afkomstig van Steenbergsestraat 29. Ter plaatse van het zijkamer tje, de trap en het voorge deelte van de gang zijn een hal, trappehuis en toilet gemaakt. Het achtergedeel te van de gang is bij de keuken gevoegd. Op de ver dieping is de indeling ver gelijk aan de vroegere; alleen de twee gelijke ka mers boven de woonkamer zijn thans gewijzigd tot een grotere en een kleinere. Op de zolderverdieping zijn vier vertrekken gemaakt. Voorgevel Blauwehandstraat 26 BIJGELOOF EN HEKSERIJ door drs. W.H. Knippenberg Karnavalsvierders kiezen bij voorkeur het getal 11, ter wijl 13 als een ongeluksgetal wordt beschouwd. Waarom is dat zo Zout strooien brengt ongeluk, maar scher ven brengen geluk. Hoefij zers, toevallig gevonden en niet gekocht, hangt men cp en hoopt dat zij mensen en huizen zullen beschermen. Al deze en andere voorstel lingen lijken dwaas, maar ze zijn toch te verklaren en meestal zijn ze heel oud. Het bij zich dragen van tastbare voorwerpen als amuletten of talismans geeft aan vele mensen het gevoel, dat zij in onze on veilige wereld toch veiliger kunnen leven en zich bewe gen. Meestal is dit alles een zeer onschuldig bijgeloof. Een vorm van bijgeloof heeft echter rampzalige ge volgen gehad en aan duizen den vrouwen het leven ge kost. Heksenbezems in bomen en heksenkringen van padde stoelen in het bos werden beschouwd als aanwijzingen, j-[ i li i straat 23 28 29

De Waterschans | 1986 | | pagina 5