van de oude afbeeldingen, de mensen die in de beta lingsreeksen voorkomen voor zich tracht te zien, zal men weer even in de vroegere wereld verplaatst worden. Als voorbeeld noem ik de post van 27 oktober 1551 waarbij de opzichter van de Vismarkt een bedrag ont vangt omdat hij met een ploeg van zeven vrouwen de binnenplaatsen van het Mar kiezenhof haastig had laten wieden en schoonmaken met het oog op de komst van de Prins van Oranje. Op de Vis markt had men ervaring met vlotte schoonmaakbeurten en het levenslot van laag en hoog is uit zo'n post op te maken. Ook blijkt dat het Markiezenhof er niet altijd zo verzorgd bij stond als thans. Geschiedenis stemt vaak wat droevig. Zodra een huis klaar is gaan de bouwers dood en begint het verval. Daar staat het dan, terwijl het steeds meer een last dan een lust wordt en nie mand meer weet waarom het eigenlijk gebouwd werd. Wanneer we de geschiedenis van het Markiezenhof over zien vragen we ons af wie er meer vreugde aan het ge bouw beleefd zuilen hebben: de Heren van Bergen op Zoom, die het vijfhonderd jaar geleden lieten bouwen, of de stad van vandaag, die het als historische schat met zorg bewaart. Hoe dan ook, Bergen op Zoom zonder het Markiezenhof zou zijn als Den Bosch zonder Sint Jan, gewoon onvoorstelbaar. BLOKSTAL 2 VAN PAARDENSTAL TOT ARCHIEFBEWAARPLAATS In 1984 besloot de gemeen teraad een krediet ter be schikking te stellen voor de verbouwing en inrichting van Blokstal 2 tot huisvesting van de Gemeentelijke Ar chiefdienst. Daarna kon een begin ge maakt worden met de om vangrijke bouwaktiviteiten die zo'n twee jaar in beslag zouden nemen. Voor de archiefdienst bete kende het uitzicht op de oplossing van een haast twintig jaar durend ruimte probleem. De eerste concre te stappen om te komen tot een nieuwe huisvesting zette het gemeentebestuur in 1970 door de aankoop van het pand St. Catharinaplein 1, in 1974 van het buurhuis de Kleine Rennenberg (nr.2). In door Cees Vanwesenbeeck deze huizen zouden de kan toren en publieksruimten van het gemeente-archief worden ondergebracht, ter wijl in het achterterrein een ondergrondse bewaarplaats zou worden gerealiseerd. Omdat de kosten van dit bouwplan te hoog bleken te zijn, werd van verdere uit werking van het plan afge zien. Andere lokaties kwa men in de daarna volgende periode in het zicht De Zwarteweg, waar nieuwbouw zou plaats vinden, het voor malige Fraba-gebouw aan de Korenmarkt dat verbouwd, zou worden en tenslotte nieuwbouw op de Koren markt. In 1980 werd door architekt ir. J. Weyts een eerste schetspian gemaakt voor de verbouwing van Blokstal 2. Uit de berekeningen omtrent de bergingscapaciteit van het gebouw is gebleken dat de archiefdienst met die nieuwe huisvesting zo'n der tig tot veertig jaar vooruit kan. Blokstal 2 is in 1745/1746 gebouwd. Zoals de nummer ing al aangeeft, bestond er ook een Blokstal 1. Die stond aan de oostzijde van de Nieuwe Markt. gen op Zoom vinden we een dergelijk blok van twee stal len aan het westeinde van de Dubbelstraat (waar nu het Klein Arsenaal staat). Omstreeks 1700 was er be hoefte aan nieuwe stalling en. De eerste is omstreeks 1703 gebouwd op de Nieuwe Markt. Later was deze be kend ais Blokstal 1; er was plaats voor 106 paarden. Deze Blokstal 1, welke een beschermd monument was, is in 1967 gesloopt in ver band met de aanleg van de Westersingel. De tweede Blokstal (later genummerd 2) is in 1745 of 1746 gebouwd. Hier konden 105 paarden onderdak vin den. Een nieuwe stalling met een rijplaats of manege is in 1764 gebouwd naast de tweede, eveneens aan de la tere Artilleriestraat. Deze 2 is in november 1984 van start gegaan. Omdat dit ge bouw in 1952 van een beton- konstruktie was voorzien, waren de ruimten op de be gane grond vrij eenvoudig om te vormen tot brandvrije archiefbewaarplaatsen. Op de bovenverdieping wer den de publieks- en kantoor ruimten gerealiseerd. De ruim acht meter hoge kap bood voldoende ruimte om er nog een extra verdieping in aan te brengen. Het plan en het bestek zijn door architekt ir. J. Weyts opgesteld. De uitvoering der werkzaamheden is in handen van het Werkvoorzienings schap West Noord-Brabant. De isolatiewerkzaamheden aan het dak zijn uitbesteed aan aannemersbedrijf Gebr. van den Bergh. Als alles naar wens verloopt zal de verbouwing in het na jaar voltooid zijn en kunt U in januari 1987 de prachtige nieuwe huisvesting van het gemeente-archief bewon deren. Blokstal 2 in kazernetijd. Sinds Bergen op Zoom garni- zoenstad was geworden, be stond er steeds behoefte aan stalling voor paarden. In oorlogstijd moest men deze zelfs bij burgers onder brengen; in vredestijd was er plaats genoeg in de zoge naamde blokstallen: enkele stallingen die naast eikaar waren gebouwd. Later sprak men van "blokken stallingen", nog later kortweg Blokstal len. In het 18e-eeuwse Ber- stal (later genummerd 3) gaf plaats voor 94 paarden. Aan Blokstal 3 werd in 1887- 1888 een overdekte rijbaan bijgebouwd. Twee jaar er voor had men een apotheek ten behoeve van de verzor ging van zieke paarden op het terrein ten westen van Blokstal 3 opgetrokken; in 1889 kwam daarnaast nog een aparte ziekenstal voor 15 a 16 zieke paarden. De restauratie van Blokstal SINT CATHARINAPLEIN kleine binnenpl; Ï3:*j STEENBERGSESTRAAT MARKIEZENHOF -BERGEN OP ZOOM - M.GANEGROND - A.K. 34 35

De Waterschans | 1986 | | pagina 8