10M ns Tekening van A. Dürer waarop aangegeven een deel van de nieuwbouw aan de oostzijde van de Sint Gertrudiskerk, 1520 Interpretatie van de tekening van A. Dürer (1520) door H. Bos (1986). Slechts de in arcering aangegeven kerkgedeelten zijn op de tekening van Dürer te zien. Door de plaats, waarvandaan de tekening werd gemaakt, was van het oude koor (links bovenaan) siechs een zeer klein deel zichtbaar. Dit ging grotendeels schuil achter de middenbeuk van het nieuwe dwarsschip. die op zijn beurt voor een groot deel aan het oog werd onttrokken door de huizen op de voorgrond. Dat geldt ook voor de zijbeuk rechts. De nog niet gebouwde gedeelten van koor en dwarsschip zijn in stippellijn aangegeven. A' h Kaart 2. Poging tot reconstructie van de stedebouwkundige situatie rond de Sint Gertrudiskerk ca. 1575. De dikke lijn van noord naar zuid door het kerkgebouw geeft de plaats aan van de tegenwoordige kerkmuur langs de Parade. baard). In 1446 was het huis reeds eigendom van een Herman de Wisse- lare, die in 1446 het huis ten zuiden daarvan (nr. 13) kocht. Het huis op de hoek (nr. 14) werd in 1441 gekocht door enige lombarden. Nadat bij de stadsbrand in 1444 de lombarden hun huis op de Grote Markt hadden verlaten, werd hier de officiële bank van lening gevestigd.13) De panden zijn daarna afgebroken; in 1519 lag ter plekke daarvan een erf.14) Op de tegenovergelegen hoek (nr. 15) stond het huis DE WAPEN VAN COE- LEN. Jan Adriaens zoon de Verwere, schoenmaker, verkocht het in 1506 aan de kerkfabriek.15) Ten zuiden daarvan waren reeds in 1505 twee huizen (nrs. 16 en 17) aan de kerk fabriek verkocht door Claus Pottels- berg, raadsheer in de raad van Vlaan deren: het huis Sint Merten, (nr.16) waar een tuin bij hoorde, die tot aan de Kerkstraat zuidwaarts liep (nr.25) en het huis, dat in 1491 nog de GAPAERT heette.16) Het huis daar naast (nr. 18) droeg in dat jaar nog de naam de WITVOET: dit is in 1507 even eens aan de kerkfabriek verkocht.17) Door de aankoop van deze percelen was de nieuwbouw van de kerk in prin cipe mogelijk geworden. Alleen ten be hoeve van de koorpartij was nog een aanvullende verwerving nodig. In 1519 kocht de kerkfabriek het huis DE GHULDEN WERELT (nr 10) en het huis ten zuiden ervan (nr.11).18) In 1538 werd het eerstgenoemde huis verkocht, behalve een klein huisje, dat aan de kant van het inmiddels aangelegde kerkhof stond. In 1553 blijkt het perceel, waarop het huis had gestaan, eveneens bij het kerkhof gerekend te worden: gedeeltelijk liep er een nieuwe verbinding naar de Koevoetstraat over.19) De kerkhoven Aansluitend aan de bouw van de nieuwe kerk was het nodig de hier door in beslag genomen kerkhofruim te te vervangen. De geringe opper vlakte ten noordoosten van de kerk aangeworven, zal spoedig zijn inge nomen; meer ruimte boden de perce len, die bij de huizen aan de Kerkhof straat behoorden. De Lombaardstraat heet in 1536 "de strate tegenover d'nyeuwe kerckhof".20) Andere per celen lagen ten zuiden van het nieuwe kerkgedeelte. Het perceel, waarop het huis De Sperwer (nr. 19) had gestaan, blijkt in 1543 tot het kerkhof 54

De Waterschans | 1986 | | pagina 9