ZUIDLAN D =H 0 U W E R de noordzijde van de straat waren percelen belast met de zogenaamde hofstadcijns en behoorden daarom vermoedelijk tot de oudste delen van de nederzetting Bergen op Zoom.34) De straat was weerszijden geheel bebouwd met huizen; aan de noord zijde stonden enige zeepziederijen, waar naar dit gedeelte ook wel "de Zeeperie" of "bij de Zeepzieders" heette35). Deze bedrijfstak was even eens vertegenwoordigd aan de zuid zijde van de Rijkebuurtstraat. Een kannenverkopervestigdezich aan de zuidoosthoek van de straat, die 1558 Cannenhouck heette. Bij de aanleg van de Westerdingel in 1971 zijn relik- ten van die handelsactiviteit aange troffen.36) Op de hoek aan het Spui was in 1477 de plaats, "dair men den thol peleecht t'ontfangen", in 1594 kortweg "Tholenhuus" (tolhuis) ge noemd. Tevoren was dit gevestigd aan dezuidzijde van de haven (nr. 1 ).37) Aan het Tolhuis grensde het huis, waar de spuibewaarder woonde. Daarnaast liet de stad ca. 1499 een toren, genaamd de Spuitoren, bouwen, waarop een uurwerk ten dienste van de buurt was aangebracht.36) De Rijkebuurtstraat gaat vrijwel on gemerkt over in de straat aan de zuidzijde van de haven. Eerstgenoem de straat heeft één zijstraat, de Bruine- visstraat. Aan de oostzijde van deze straat kocht in 1516 Lijsbet, weduwe van Lambrecht Geertszoon, een huis en erf, dat zij ombouwde tot een hofje van tien kamerwoningen met een bijbehorende kapel. Zuidwaarts strek te zich een bijbehorende tuin uit, waarlangs via een gang de stadwal bereikt kon worden. In 1520 had zij het voornemen het hofje aan het Sint Nicolaasgilde te verkopen. Dit plan ging niet door, want drie jaar later verkocht zij het geheel aan heer Jan III van Glymes, die het omdoopte in Sint Janshuis. Ook aan dit perceel was een wijngaard verbonden.39) De ZUIDZIJDE HAVEN vertoont in zijn beloop een groot kontrast tussen het dichtbebouwde oostelijk deel (tot ongeveer nr. 51 in de tegenwoordige situatie) en het westelijke, waar de bebouwing meer verspreid was op open percelen en voorbij de straat naar de watermolen (tussen nrs. 69 en 71) een geheel open terrein lag. Na 1505 moest men om de Ham of aanlegplaats van schepen te bereiken via de Hampoort gaan terwijl west waarts over de brug van het Molen water via de Sint Jacobspoort zowel de dijk van het Zuidland als de dijk rond de Houwer toegankelijk waren. Op de kaart van Jac. van Deventer staan, behalve de weg naar de Sint Jacobspoort, zijstraatjes van de Zuid zijde Haven naar de stadswal. In 1467 wordt voor het eerst een straatje ten westen van het huis "De III Haringe" (nr. 31) genoemd. In 1534 blijkt dit een gemeenschappelijk (privé) bezit met de daaraan gren zende percelen te zijn. Het komt niet voor op de plattegrond van Jac. van Deventer.40) Het volgende straatje, thans genaamd Kabelstraat, was in 1508 nog een gezamenlijke gang tus sen de nrs. 35 en 37. Sinds 1516 heette dit een straatje, dat in 1565 de naam droeg van Drie Koningsstraatje, naar het aangrenzende pand (nr. 35)41) Aan de westzijde van het huis de Gulden Lelie (nr. 41) was in 1502 een gemeenschappelijke (privé) gang met het volgende pand.42) Naast het huis Middelborch (ged. van nr. 45) was in 1503 een gang, eigendom van Willem de Lodder. Naar hem heet het straatje nadien Willem de Lodderstraatje of Lodder straatje. Het bleef particulier bezit.43) Tussen de nrs. 47 en 49 was eveneens een particulier straatje, dat in de ze ventiende eeuw het Claverstraetken heette, naar het huis de Claver of Claverblat (nr. 47,44). Het huis de Calckhoven werd in 1514 aan de oost- en westzijde begrensd door de straatjes, die thans respectievelijk Wagenpleintje en Watermolenstraat heten. Nadien is het perceel gesplitst (nr. 59 en 61 ).45) De akten noemen in de zestiende eeuw nog enkele huizen ten westen van de Watermolenstraat. Noordwaarts daarvan lag een open erf, stadsbezit, dat eerst in de zeven tiende eeuw bebouwd is.46) De 'Calckhoven markeerde ook de plaats, waar tot 1503 het rechtsge bied van de stad eindigde. Hier liep dus de grens met de polder het Zuid- land, die eigen bestuur en rechtspraak had. In laatstgenoemde jaar voegde de heer van Bergen op Zoom het gehele omwalde gebied, met het Mo lenwater enz. aan de stad toe. Even ten oosten van de Calckhoven was lange tijd de plaats van de stads- kraan. Deze mocht de stad oprichten danks zij de bepalingen van de Blijde Incomste van Jan I van Glymes en zijn echtgenote (1419).47) De NOORDZIJDE HAVEN vormde een vrijwel aaneengesloten bebou wing, die tot aan de Havenstraat re construeren is. Onderbrekingen vorm den enige straatjes of particuliere gangen,zoals dat tussen nr. 10 en nr. 12, slechts in één akte (in 1546) ge noemd48). Een gemeenschappelijke- gang tussen de panden nrs. 28 en 30 5. De Voorstad buiten de Lievevrouwepoort. Situatie ca. 1 450 1. Achter Kouwenborg. 2. Grens met het Zuidland. 3. Sint Gertrudisstraat (Bruinevisstraat). A. Stadskraan. B. Tolhuis. 6. Het Havenkwartier. 1. Straatje aan de Stoofput. 2. Straatje (Weike). 3. Straatje (naast nr. 74). 4. Molenstraatje (Molenpad). 5. Straatje (Hovenierssteeg). 6. Gang (Hoogeboomstraat). 7. Straatje achter de Lombard. 8. Dubbelstraat. 9. Straatje (Havenstraat). 10. Middelstraat (Korte Dubbelstraat). 11. Gang tussen de nrs. 46 en 48. 12. Gang tussen nrs. 10en 12(Smak- kestraat). 13. Over het Spui Moeregrebstraat). 14. Noordzijde Haven. 15. Zuidzijde Haven. 16. Buiten Onser Vrouwepoort (Rijke buurtstraat). 17. Sint Gertrudisstraat (Bruinevis straat). 18. Drie Koningstraatje Kabelstraat). 19. Lodderstraatje. 20. Klaverstraatje. 21. Straatje ten oosten van de Kalk ovens (Wagenpleintje). 22. Straatje ten westen van de Kalk ovens (Watermolenstraat). A. Stoofput. B. Harinkhof en Coolhof. C. Stads Steenhof. D. Lombard (Stortepot). E. Kleine Watermolen. F. Spuitoren. G. Tolhuis. H. Sint Janshuis. HP. Hampoort. JB. Sint Jacobspoort. K. Helletoren. L. Stads accijnshuis. M. Stadskraan. N. Kalkhoven. NP. Sint Nicoiaaspoort. O. Watermolenhuis. P. De Oliphant. R. Kouwenborg. S. Kannenhoek. HELSTEDE NOORDMOLEN HAM> HPi NIEUWE! MARKT 'JP; 200 70

De Waterschans | 1986 | | pagina 7