Berg he op zooa\ 16 STICHTING BRABANTS HEEM de waterschans nr. 1 1987 Het fort De Roovere is nog vrijwel intakt, alsmede de liniewal en gracht tussen De Roovere en Pins- sen. Ook van fort Pinssen zijn nog voldoende sporen aanwezig, om een behoud te rechtvaardigen. De rijke (soms te overvloedige!) bebos sing rond de linieresten tussen fort De Roovere en de toekomstige randweg Noord vormen een mo nument van cultuur- en natuurhis torisch belang. De tekst van de informatie over ge schiedenis en monumenten van Bergen op Zoom is samengesteld door W.A. van Ham, adj.-ge meente-archivaris, i.s.m. dhr. H.J.J. Mulders. Geraadpleegde boekwerken Bergen op Zoom, gebouwd en be schouwd, Alphen aan den Rijn, 1987. W.A. van Ham, Merck toch hoe sterck (Studies uit Bergen op Zoom, nr. 4), Bergen op Zoom, 1982. W.A. van Ham, Het Markiezenhof te Bergen op Zoom (Studies uit Bergen op Zoom, monografieën nr. 5), Bergen op Zoom, 1986. W.v. Ham en C. Vanwesenbeeck, Gids voor Oud Bergen op Zoom, Antwerpen 1983. Op 9 februari 1987 wordt het feit herdacht dat veertig jaar gele den een aantal personen bijeen kwam om "Brabants Heem" nieuw leven in te blazen. De oorsprong van "Brabants Heem" moet worden gezocht in het najaar van 1940 toen Willem Binck, pastoor te Alphen, dr. Hu- go Heijman, abdijheer van Berne, en Jan Vriends, natuurhistoricus en onderwijzer uit de Peel besloten te gaan samenwerken. Aan dit driemanschap werd al gauw de Bergen op Zoomse leraar ir. An- toon Juten toegevoegd. Al op 15 september 1941 verbood de bezetter de Bond van Heem kundige Studiekringen, die op 26 maart daarvoor te 's-Hertogen- bosch was opgericht. Men ging echter in stilte verder. Velerlei be sprekingen leidden in het voorjaar van 1947 tot het uitschrijven van de eerste bijeenkomst met de toen bestaande en in oprichting zijnde kringen. In augustus 1947 kregen de statuten hun definitieve vorm en op 18 oktober van dat jaar stap te pastoor Binck naar de notaris om de "stichting Brabants Heem" in het leven te roepen en de statu ten te laten vastleggen. Nu kon het werk beginnen. Pastoor Binck slaagde erin binnen enkele weken de organisatie van een "cursus prehistorie" rond te krijgen, die in februari 1948 in 's-Hertogenbosch zou worden ge houden. Dit werd de eerste van een reeks studiedagen, die tot van daag de dag ononderbroken jaar lijks worden gehouden. Aan de or ganisatie van de cursus werd de in stelling van een "sectie" prehistorie gekoppeld. Brabants Heem zou telkens wanneer de noodzaak zich voordeed, bestuurscommissies in stellen om deskundigheid terzake te bundelen. Tegenwoordig zijn de volgende commissies werkzaam: de Redactiecommissie (1948), de Boerderijencommissie (1968), de voorbereidingscommissie Heem kundige Werkkampen (1973), de Toponiemencommissie (1976), de commissie Het Kleine Monument (1982), de commissie Heemkunde en Onderwijs (1984), de Noord brabantse commissie voor Wapen en Vlaggenkunde (1986) en de werkgroep Archeologie (1986), alsmede de ad hoc-commissies: de Archiefcommissie (1983), de com missie Kapellen en Kruizen (1984) en de Jubileumcommissie (1985). Het heemwerkkamp, dat in de zo mer van 1949 voor het eerst werd georganiseerd, zou ook een conti nue reeks worden en verschafte aan duizenden heemliefhebbers gezelligheid en de toch wel nood zakelijke informele contacten. Ook het tijdschrift, waarvan in mei 1948 een proefnummer verscheen en dat definitief in 1949 startte, werd tot heden voortgezet. In 1982 verscheen hierop een regis ter, waarin gemakkelijk kan wor den nagegaan wat er in de eerste 33 jaargangen werd gepubliceerd. In 1950 startte de stichting met een reeks Bijdragen tot de studie van het Brabantse Heem, waarin in middels 29 delen zijn verschenen. Tussen de jaren 1960 en 1981 werden 7 delen in de reeks Kul- tuurhistorische Verkenningen in de Kempen uitgegeven. De reeks Noordbrabantse Plaatsnamen stag neerde na het verschijnen van het eerste deel (1979), doch op korte termijn zullen in die reeks nieuwe delen verschijnen. Naast enkele publikaties, die als overdrukken of bijzondere uitgaven van het tijd schrift verschenen, gaf de stichting nog een liederenbundel "de Brem bosch" en de inmiddels uitverkoch te dichtbundel "Gepalmde rog" uit. De redactie wisselde vanaf de be ginjaren publikaties uit met zuster verenigingen in binnen- en buiten land. De Koerier, van 1972 tot 1975 het mededelingen- en informatieblad van de contactcommissie van Bra bants Heem, werd nog voor de op heffing van die commissie het con tact- en mededelingenblad van de stichting zelf en viert in 1987 een bescheiden 15-jarig bestaan! Naast de eerdergenoemde reeks studiedagen werd in 1977 een tweede reeks, over "volkskunde" opgestart en wel in West-Brabant. Beide reeksen werden in de loop der jaren aangevuld met studieda gen over allerlei onderwerpen, zo als heemkunde en onderwijs, land schap, monumenten, beschermde dorpsgezichten, kerkelijk kunstbe zit, enz. Speciaal voor kringbestu- ren werd in 1954 gestart met "ka- derdagen" om bestuursleden van kringen kennis te laten nemen van de grote verscheidenheid aan on derwerpen, die het begrip heem kunde inhoudt. Jaarlijks werd één thema uitgediept. Ook excursies waren een onderdeel van organi satie door de stichting, vooral in het eerste decennium van haar be staan. De jaarvergadering van de stichting met de kringen, die in 1956 voor het laatst werd gehouden, werd in 1975 "hersteld" door het instellen van een "besturendag". Deze re sulteerde in 1982 in de Raad van Aangeslotenen. Met de instelling van deze Raad werd de oorspron kelijke "democratische" stichtings vorm hersteld. De Raad is het or gaan waarbinnen de kringen in vloed kunnen uitoefenen op en suggesties kunnen doen in de rich ting van het stichtingsbestuur. Het getal der kringen, in 1947 slechts ca. 7, groeide in de afgelo pen 40 jaar uit tot een bolwerk van 77 kringen, dat nog slechts enkele witte vlekken op de provinciekaart over laat. 1. HET TIJDSCHRIFT "BRABANTS HEEM" verschijnt vier maal per jaar en wordt uitgegeven onder redactie van N. Arts, G. Beex, A. Dams, F. Ector, C. v.d. Heijden. H. Hutten en F. Theuws. Redactieadres: A. Dams, Loon 7, 5581 VH Waalre, tel. 04904- 13365. Abonnement: 20,per jaar, buitenland 21, Voor Kringen, waarvan de Kringpenningmeester de abonnementen niet admini streert ook 20,per jaar. De overige Kringleden betalen 17,50 per jaar. Bijdragen tot de studie van het Brabantse Heem Kultuurhistorische Verkennin gen in de Kempen Noordbrabantse Plaatsnamen Archeologische Kroniek .V-" "Koningin Beatrix begeeft zich, na over het vaandel van het Sint Sebasti- aansgi/de te zijn geschreden, naar het Markiezenhof. Op de voorgrond de gemeentevlag. Naast Hare Majesteit de burgemeester van Bergen op Zoom (op de rug gezien) en achter haar de commissaris der Koningin in Noord-Brabant. 27 mei 1987. Plattegrond van Bergen op Zoom naar die van Fr. Hoogenberg, uit één van de edities van Guicciardini's Beschrijvinghe der gantser Nederlanden (Amsterdam 1612 of 1618). Topografische Atlas Gemeente-archief Bergen op Zoom. 2. BOEKUITGAVEN:

De Waterschans | 1987 | | pagina 10