i 8 9 de waterschans nr. 1 1987 ventiende eeuwse schoorsteen en muurkastjes. Ook in de overige, gemoderniseerde, vertrekken van het stadhuis enig oud meubilair en bouwfragmenten. In de meerma len genoemde achtervleugel fraai gepolychromeerde balkconsoles. Deze vertrekken zijn echter niet te bezichtigen. Het Markiezenhof Het Markiezenhof is het voormali ge woonpaleis van de heren, sinds 1533 markiezen, van de heerlijk heid Stad en Land van Bergen op Zoom. In de huidige vorm kwam dit paleis tot stand tussen 1480 en 1512 op de plaats waar zich vóór 1480 ook reeds de woning van de heer bevond. Vooral sinds 1495 was de beroemde Brabantse archi tect Anthonis Keldermans bij de bouw betrokken. De gebouwen zijn ruim gegroe peerd rondom twee binnenplaat sen, een achterplaats en twee tui nen. Men heeft zich bij de bouw sterk beperkt in de toepassing van beeld houwwerk en gebruikte voor de gevels overwegend baksteen afge wisseld met lagen Gobertan- gesteen (speklagen). Daardoor is een sobere, doch speelse architec tuur ontstaan, waarin de horizonta le lijn dank zij de speklagen wordt geaccentueerd. In het begin van de achttiende eeuw is de vleugel van het woon gedeelte verbouwd in de typisch Franse bouwstijl van die tijd. Daar bij is de huiskapel, die tegen de tuingevel stond, afgebroken. Het gebouw heeft dienst gedaan als woning voor de markies en zijn familie, terwijl er tot 1795 tevens het bestuur en beheer van diens uitgestrekte bezittingen was onder gebracht. Van 1795 tot 1814 was het gebouw in gebruik als militair hospitaal voor de Franse legers en daarna tot 1957 als militaire kazer ne. Het stadsbestuur bestemde dit fraaie complex in 1957 tot cultu reel centrum, doch het diende eerst een algehele restauratie te ondergaan. Daarmee is in 1963 begonnen; de afsluiting van de werkzaamheden vond in mei 1987 plaats: toen is het gebouw officieel door Koningin Beatrix heropend. De Christoffelzaal vormt het hart van het Hof. Zij is gebouwd ter ver vanging van de oude Sale, die klei ner was. In 1521 is de westelijke wand sterk veranderd doordat toen de Chris- toffelschoorsteen is aangebracht. In het middenpaneel van dit ca. 15.000 kg zware werkstuk de af beelding van Sint Christoffel met het Christuskind; links daarvan met een lamp de kluizenaar, die Christoffel aanraadde mensen over de rivier te dragen en rechts het hutje van Christoffel. In de driepas onder het reuzenbeeld het wapen van heer Jan III van Glymes, ge houden door leeuwen. In de bui tenste panelen van het schoor steenstuk klimmende leeuwen met vanen voorzien van de wapente kens van Glymes (links) en de ade laars van Brimeu (echtgenote van Jan III). Op de linkerzijwand van wapens van zijn vader en moeder (Glymes en St. Simon); op de rechterzijwand het familiewapen van Adriana van Brimeu en haar persoonlijke wapen (gedeeld van Glymes en Brimeu). -iiï-i?jj ■piPSi Deze schouw is 493 cm breed en 523 cm hoog. Zij is uit hardsteen vervaardigd te Mechelen in het ate lier van Rombout Keldermans en in blokken en platen per schip naar Bergen op Zoom vervoerd. Van 1844 tot 1972 stond de schouw in het gemeentehuis en is daar in 1938 naar een andere wand ver plaatst. De zaal waarin deze zich bevond (tegenwoordig raadszaal), heette toen "Markiezenzaal". Bij de restauratie van de Christoffelzaal in 1972 is de schouw op zijn oor spronkelijke plaats teruggezet, waarbij de verdwenen overhuiving werd gereconstrueerd. De 8,5 m brede en 20 m lange zaal bevat nog meer bezienswaardigs. In de ra men zijn glas-in-loodvensters aan gebracht met daarin de familiewa pens van de heren en vrouwen van Bergen op Zoom en van hun echt genoten. Boven in een met natuur steen omlijste doorgang is bij de restauratie een glas-in-loodraam met het Glymeswapen aange bracht naar ontwerp van architect E.A. Canneman. De restauratie van de Christoffelzaal is in 1974 voltooid. De Christoffelzaal wordt begrensd door twee binnenplaatsen: links de kleine, rechts de grote binnen plaats. Op de grote binnenplaats vindt men links de grote galerij, bestaan de uit een zuilengang met bogen. Hierboven ligt een lange zaal waar van het flauw hellende dak veel zorgen opleverde: het was achter eenvolgens met koper, daktegels en lood bekleed. In 1785 werd hierop een dak met gebroken kap (mansard) aangebracht terwijl nog vóór 1739 de zuilengang gedicht werd met muren, waarin ramen en deuren waren geplaatst. Bij de res tauratie zijn deze verwijderd en de galerij met platdak hersteld. De kleine binnenplaats is vanuit de Christoffelzaal te bereiken via de noordelijke traptoren. Hier valt het meest op de galerij die het pleintje van de Steenbergsestraat scheidt. De nu weer open galerij is kort na 1795 dichtgemetseld. De zuidelijke traptoren en de daarbij aansluiten de vleugels waren de eerste gebou wen die gerestaureerd werden (1968). Dit deel van het Hof on derscheidt zich door de iets rodere kleur baksteen van de lichtere die we in de rest van het complex aan treffen. De raamopeningen in de oostelijke vleugel aan de zijde van de binnenplaats zijn geheel dicht- de waterschans nr. 1 1987 gemetseld; kalkstenen kozijnen zit ten er gedeeltelijk nog in. Rond de achterplaats vinden we een aantal gebouwen, thans o.a. in gebruik als restaurant en als jeugd bibliotheek. De achtertuin is inge richt als beeldenpark en vrij te be zichtigen. Van de rest van het com plex wordt deze tuin gescheiden door het moderne bibliotheekge bouw in "aangepaste" stijl (1978). Een groot deel van het Markiezen hof is als museum toegankelijk voor het publiek. De zalen bevat ten onder meer schilderijen (XVe- XVIIIe eeuw)houtsculpturen (XV- XVIII), tapisserieën (XVI) en meu belen (XVII-XVII1)deels in stijlka mers, en voorts grote collecties Bergen op Zooms aardewerk, tin, koper, porselijn en voorwerpen van oudheidkundige betekenis voor Stad en Land van Bergen op Zoom. Afzonderlijke afdelingen zijn gewijd aan de processies en be devaarten die in of vanuit Bergen op Zoom werden gehouden en aan de kermissen, waarmee meni ge Bergenaar hier en elders de kost verdiende. Bovendien worden er voortdurend speciale tentoonstel lingen gehouden. Het Markiezenhof is zonder twijfel het belangrijkste monument van Bergen op Zoom en het neemt te vens een uitzonderlijke plaats in onder de Nederlandse monumen ten. Een bezoek aan het museum gedeelte ervan is door de gehele sfeer van de middeleeuwen tot en met achttiende eeuw een aparte belevenis. Aan het militaire leven herinneren nog het voormalige hospitaal, de voormalige Wilhelminakazerne, de Blokstallen II en III aan de Artille riestraat, het Groot Arsenaal aan de Rijtuigweg, Het Klein Arsenaal aan de Dubbelstraat, de Gevan genpoort, het Ravelijn op den Zoom aan de Noordsingel, het in de nabijheid daarvan gelegen ei landje in het stadspark en buiten de stad de restanten van de linie met de forten Pinssen en De Rovere. In de Cort Heyligerskazerne is een klein museum ingericht om de band tussen leger en burgerij in verleden en heden gestalte te ge ven. HET MILITAIR VERLEDEN Bijna vier eeuwen lang was Bergen op Zoom, ook in het dage lijks leven, sterk verbonden aan het garnizoen. Tot 1567 zorgden de stedelingen zelf voor hun verdedi- ging. In dat jaar zag de markiezin zich genoodzaakt, om aan het landsbestuur een garnizoen te vra gen. Dit was het gevolg van een troebele tijd, vol onrust door reli gieuze tegenstellingen. De Spaan se bezetting, bestaande uit huur troepen, was veeleisend en zeker niet geliefd. Reeds in 1572 deden Geuzen een aanval op de stad, die op het nippertje werd afgeslagen. De Duitse huurtroepen die in 1576 hun bevelhebber Fugger aan de Staten-Generaal uitleverden, trok ken daarop weg. Wegens de nade ring van de Spaanse troepen nam de stad in 1579 zijn toevlucht tot de Staten van Zeeland en sloot een verdrag met hen. Daarop kwamen hier door Zeeland betaalde troe pen. De betaling bleef soms lang uit, waarop de burgerij aangespro ken werd. Deze leed erg onder het wangedrag van de soldaten, die herhaaldelijk tot muiterij overgin gen. Pas in 1585 kwam een Engels garnizoen, terwijl prins Maurits de nodige maatregelen trof om tucht en orde te herstellen. De verdedi ging van de stad werd daarop in meer geregelde banen geleid. Daarom was men ook gemotiveerd 1 S 'V 19 li Restauratiemaquette van het Markiezenhof, vervaardigd door A. Koens en H. van TUborg naar gegevens van C. Booij, 1974. Grote binnenplaats van het Markiezenhof met de gereconstrueerde baldakijn voor ingang van de Christoffelzaal. Foto H. Bos, 1986.

De Waterschans | 1987 | | pagina 6