31 de waterschans nr. 2 1987 genoemde feit niet in de verbalen- registers is opgenomen, omdat het een zo hoog geplaatst persoon be trof. Het feit zou plaats hebben ge vonden tussen 1920 en 1930. Dat Wilhelmina om die reden Bergen op Zoom niet bezocht zou hebben is in ieder geval onjuist. Zij heeft de stad diverse malen be zocht, onder andere ter inspectie van de hier gelegerde troepen. In dat kader bezocht zij de stad op 24 november 1916, waarbij zij, te mina overleed op 28 november 1962 op het paleis Het Loo. Het gerucht deed in Bergen op Zoom lange tijd de ronde (men hoort het overigens nog steeds) dat Koningin Wilhelmina niet graag een bezoek aan onze stad bracht. Zij zou zelfs op haar reizen naar Zeeland de gordijnen van de trein- coupé gesloten houden als zij Ber gen op Zoom passeerde, zij zou zelfs de stad haar rug toekeren. De reden van deze houding zou zijn oorzaak vinden in het feit dat haar man Prins Hendrik van Mecklen burg hier een nacht in de Gevan genpoort heeft moeten doorbren gen, nadat hij wegens openbare dronkenschap zou zijn opgepakt. De politie-autoriteiten zouden hem pas de andere dag hebben herkend en vrijgelaten. Prof. A.F. Manning schrijft in het boek "Nassau en Oranje" dat de relatie tussen Koningin Wilhel mina en prins Hendrik in de jaren twintig verslechterd was, mede door dit soort verhalen die over hem de ronde deden. Manning schrijft dat "hij meer dronk dan goed voor hem was in zijn positie" en dat hij nogal eens uit de band sprong. Het "Bergse" gerucht kan dus wel een grond van waarheid bevatten, al is uit een vluchtig onderzoek in de politie-ar- chieven tot op heden niets van een arrestatie gebleken. Overigens is het niet onmogelijk dat 'het boven- paard gezeten, de hier gelegerde troepen inspecteerde en een be zoek bracht aan twee lagere scho len en aan de Ambachtschool. Het meest tot de verbeelding der Bergenaren sprekende bezoek was dat op 7 juni 1938 bij gelegen heid van de Markiezaatsfeesten die in dat jaar gevierd werden. De be langrijkste evenementen werden georganiseerd in de eerste twee weken van juni. Op Plein XIII werd een stukje Oud-Bergen herbouwd en op 7 juni trok een historische optocht door de stad. De Koningin en haar gevolg bracht bij die gele genheid een officieel bezoek aan de stad. Om half drie kwam zij per trein aan en werd zij op het station onder meer verwelkomd door de Burgemeester P. Blom en de Commissaris der Koningin Jonk heer Van Rijckevorsel. Bij het sta tion stond een ere-compagnie van het hier gelegerde garnizoen opge steld, dat door hare majesteit werd geïnspecteerd. Daarna volgde een rijtoer door de stad en een ont vangst ten stadhuize. Vanaf het bordes van het stadhuis nam zij daarna met belangstelling kennis van de historische optocht die over de Grote Markt voorbijtrok. Zij kreeg daarbij deskundige uitleg van de gemeente-archivaris C. Sloot- mans. Nog juist voor haar vertrek uit de stad kon zij meemaken dat de tribune op de Grote Markt in stortte, waarbij gelukkig geen zwaargewonden vielen. Nog vóór de Tweede Wereld oorlog ten einde was kwam Konin de waterschans nr. 2 1987 gin Wilhelmina op 16 maart 1945 naar het bevrijde Zuiden, waarbij zij na haar bezoek aan Zeeland als eerste plaats in Noord-Brabant een bezoek aan onze stad bracht. Hoe wel aan dit bezoek van te voren geen ruchtbaarheid was gegeven, wachtte haar een warm onthaal omdat vele inwoners bij geruchte hadden vernomen dat zij de stad zou bezoeken. Per auto kwam zij met haar gevolg via de Antwerpse straatweg de stad binnen. Zij liet zich eerst langs de meest geteister de delen van de stad leiden, voor zij naar het stadhuid ging waar zij door het gemeentebestuur en mili taire autoriteiten werd ontvangen. Ook waren daarbij familieleden van omgekomen verzetsmensen aanwezig. In februari 1953 bezocht zij als Prinses de stad, na een rondtocht door het door de watersnood ge troffen gebied van Zeeland en West-Brabant, waarbij de Prinses 's avonds vanuit Stavenisse hier ar riveerde en per trein richting Utrecht vertrok. Op diezelfde dag bracht haar dochter Koningin Juliana een be zoek aan het rampgebied. Na Hal steren bracht de Koningin een kort bezoek op het Bergse stadhuis om kennis te nemen van het werk voor de geëvacueerden. Hierbij was ook de Commissaris der Koningin prof. dr. De Quay aanwezig. Koningin Juliana en Prins Bernhard Koningin Juliana is op 30 april 1909 geboren. Zij huwde op 7 ja nuari 1937 met Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Koert Ka- rel Godfried Pieter, prins van Lip- pe-Biesterfeld (geb. 29 juni 1911). Juliana aanvaarde op 4 september 1948 de regering. Het bezoek van Koningin Juli ana aan Bergen op Zoom op 3 fe bruari 1953 was niet haar eerste bezoek aan de stad. Tijdens de Markiezaatsfeesten van 1938 be zocht zij enkele dagen na haar moeder de stad. Zij deed dit als voorzitster van het Ned. Rode Kruis die in het Thalia-gebouw haar jaarlijkse Algemene Vergade ring hield. Na deze vergadering wachtte haar een uitgebreide ont vangst op het stadhuis, waar zij een volgende officiële daad verrichtte door met zwaaiende vlag de nieu we beiaard in gebruik te stellen. Dit nieuwe carrillon kreeg daarbij de naam: Juliana-beiaard. Na het ont vangst op het stadhuis en de lunch in Thalia, maakte Juliana een rij toer door de stad. Op de Bonte Brug aan de haven speelde de mu ziekkapel van het 14e Regiment In fanterie, terwil het bataljon voor de voormalige suikerfabriek stond op gesteld. Op het Hamplein woonde zij daarna een Rode-Kruisoefening bij en bezocht tenslotte de Spiritus fabriek. Daarop ging de rijtoer door de stad en tenslotte richting Wouwse Plantage, waar zij op het kasteel voor de thee werd verwacht. Prins Bernhard kwam op 5 mei 1946 bij gelegenheid van de eerste bevrijdingsherdenking een krans leggen op de cenotaaf op het Canadese kerkhof. Bij deze plech tigheid waren ook Canadese diplo maten, de Engelse gezant, de mi nisters van Oorlog en Financiën aanwezig. Prins Bernhard was per vliegtuig gearriveerd op vliegveld Woensdrecht; voor de plechtigheid werd hij door Burgemeester Witte op het stadhuis ontvangen. Op 13 augustus 1954 stonden duizenden Bergenaren langs de route om de koninklijke stoet te be groeten. Koningin Juliana en Prins Bernhard vergezelden Koning Haakon van Noorwegen op zijn bezoek naar Tholen en Stavenisse (waar Noorse woningen waren ge bouwd). Bij terugkeer van Tholen maakte het gezelschap een rond tocht door Bergen op Zoom, waar bij het station de koninklijke trein gereed stond. Op het station wer den de koninklijke gasten toege sproken door Burgemeester Pe ters. Op 29 maart 1958 bracht Ko ningin Juliana met haar dochter Prinses Irene een werkbezoek aan West-Brabant om zich op de hoog te te stellen van de hoge werkloos heid in deze regio. Zij bezochten Etten-Leur, Bergen op Zoom en Dinteloord. De Koningin voerde overleg met burgemeesters, func tionarissen van de arbeidsbureaus, werkgevers en werklozen. Veel in druk maakte het feit dat zij veel tijd uittrok voor gesprekken met 12 Koningin Wilhelmina op inspectietocht, 1916. Aankomst Koningin Wilhelmina, t.g.v. de Markiezaatsfeesten 1938. Ontvangst Prinses Juliana op het stadhuis, 1938. Bezoek van Prins Bernhard op 5 mei 1946.

De Waterschans | 1987 | | pagina 10