V 21 0 m de waterschans nr. 2 1987 van vierkante gaten werd uiteraard een vierkante drevel gebruikt. Voor goed passend was het aan te bevelen eerst een rond gat te sme den. Bij vierkante gaten waren er drie mogeljkheden, nl. 1. het gat werd diagonaal in de staaf ge smeed en de staaf ging er diago naal doorheen (fig. lc); 2. het gat door het platte vlak en de staaf dia gonaal (fig. ld) en 3. het gat door het platte vlak en de staaf er plat doorheen (fig. Ie). Voor een gaaf uiterlijk was het gebruik van een onder- en bovenzadel noodzake lijk. Het onderzadel lag op het aambeeld en het bovenzadel was om te hanteren van een steel voor zien (fig. 3). Voor de juiste afstand van de gaten werd een hulpstuk gebruikt dat de smid met een pen in het laatste gat plaatste, dit alleen voor het slaan van de gleuf (fig. 4) De samenstelling van de roosters Als eerste voorbeeld neem ik het roostertje aan de hoofdpoort (fig. 5). Hiervoor werden veertien staafjes voorzien van de gewenste gaten. Staaf 1 ging tot de juiste po sitie in de andere staaf 1; staaf 2 met het langste eind in de andere staaf 2 tot de juiste plaats en dit kruis ging in en over de staven 1. Van de andere kant werd staaf 3 (met twee gaten) opgeschoven, gevolgd door tweemaal staaf 4 (met drie gaten) en zo verder. Elke staaf die opgeschoven werd hield de andere in positie, alleen staaf 11 kon nog bewegen, de andere niet meer. Na het ombuigen zijn de staafjes vastgeklonken in de platte strip. De vensterkorven Het principe bij de produktie was hetzelfde en het vrij ingewik kelde beeld wat we vandaag de van de blokken ijzer valt weinig te vertellen; daar kwamen voorha mers aan te pas, sterke kerels en veel bier, want smeedwerk maakt dorstig. Maar bier brouwen kende men toen ook al en water uit de koelbak was niet bestemd om de dorst te lessen. Alle gewenste pro fielen moesten uit blokken ge smeed worden, plat, rond, vier kant, enz. Het smeden van de gaten was in feite voor de vakman geen pro bleem. Het kon in rond, vierkant of plat gedaan worden zonder dat er materiaal verloren ging. Met een platte zetbeitel (die anderhalf maal zo breed moest zijn als de diameter van het gat) sloeg hij, nadat het ij zer verhit was, een gleuf tot iets over het midden van de staaf. De ze werd een halve slag gedraaid en de bewerking herhaald (zie fig. la) Daarna smeedde hij met behulp van een ronde drevel het gleufvor- mige gat rond. Voor het smeden de waterschans nr. 2 1987 dag zien was nodig om het hele vlechtwerk op zijn plaats te hou den. Ook deze staven waren tevo ren voorzien van de nodige gaten op de juiste plaats en de staven op lengte. Men begon met het sier werk in het midden, aan de punten hiervan waren de staven gelast die de middellijnen vormden van het gehele rechthoekige geval. Als voorbeeld heb ik de korf gekozen rechts naast de hoofdpoort, waar van figuur 6 het schema te zien geeft. Van onder- en van bovenaf werd er een staaf met één gat op geschoven. Dan van links en van rechts een staaf met drie gaten, daarna van onder- en van bovenaf weer een staaf met drie gaten (aan de zijkant aangegeven met 4)dan van links een staaf met vijf gaten (onderaan aangeduid met 5), enz. De tekening geeft de totale volgor de aan. De laatste viermaal twee staven leverden wat de volgorde betrof geen problemen op, die werden wel aangebracht vóór het ombuigen van de zijkanten. Om die te buigen had men goten gemaakt waarin vuur werd ge stookt. Het hele vlechtwerk werd hier zo boven gelegd dat het te bui gen gedeelte verhit werd waarna de hele kant in een keer omgebo gen werd. De uiteinden van de ho rizontale staven werden om de ein den van de verticale gesmeed en met het aanklinken van de platte strippen waren de korven klaar om tegen de gevel te bevestigen wat dan ook gebeurde. Dat verwarmen in een goot werd later ook nog toe gepast om de mangaanstalen ban den voor de spoorwielen te ver warmen, wat daarna met gasbran ders gedaan werd. drevels Figuur 1. Detail van de smeedijzeren vensterkorf aan de voorgevel. bovenzadel Figuur 4. Hulpstuk Figuur 2. Zetbeitel. 1 (2x) 2 <2x) 3 4 (2x) 5 en 6 7 en 8 9 en 10 11 Roostertje in de hoofdpoort. Figuur 5. aambeeld Figuur 3. doorn

De Waterschans | 1987 | | pagina 3