Koninklijke bezoeken te Bergen op Zoom 28 29 de waterschans nr. 2 1987 bezit. De geschiedenis van de grote stadskerk, de Sint Gertrudis, leer ons wel anders. De rampen die een belangrijke vestingstad zo nu en dan troffen gingen aan dit ge bouw niet voorbij. In 1747 werd het, met de gehele stadswijk er omheen, zwaar beschadigd en daarna in moderner vorm her bouwd. De geschiedenis van dit tweede grote monument van de stad verliep steeds tegengesteld aan die van het Markiezenhof. Tot bij de laatste restauratie toe hoe wel die werd uitgevoerd onder lei ding van dezelfde personen - zien we een geheel ander beeld. Bij het Markiezenhof verliep het herstel, ondanks alle problemen volgens één visie. Bij de Sint Gertrudiskerk viel men van het ene avontuur in het andere en moest men daarbij nog beleven dat de kerk tijdens de restauratie afbrandde. Op deze wij ze ontstond, in andere zin dan bij het Markiezenhof, ook hier een uniek gebouw. Want middeleeuw se gotische stadskerken bezitten wij vele, maar een die tweemaal zo volledig verwoest werd en in aan gepaste vorm herbouwd bezit al leen Bergen op Zoom. Zo zijn er in deze oude stad nog vele historische gebeurtenissen van meer dan lokale betekenis op te sporen en vast te leggen. Geluk kig zijn er in de stad en daarbuiten veel personen die van Bergen op Zoom houden en een open oog hebben voor het historisch mate riaal dat hier te vinden is. Iets daar van werd verzameld en neergelegd in het boek Bergen op Zoom, ge bouwd en beschouwd. het stallencomplex een gebouw voor de Openbare Leeszaal is op getrokken, zijn de ruimtelijke ver houdingen op het achterterrein hersteld. Achter de woon vleugel bevindt zich nu een tuin die als blik vanger voor de vroegere woonver trekken dient. Tussen het nieuwe Leeszaalgebouw en de huizen aan de Vismarkt ligt de wat stijvere ach tertuin die als beeldentuin is inge richt. Het belangrijkste echter is de grote huishoudelijke achterplaats. Het beloop van het straatje, dat eens voor de uitbreiding van het Markiezenhof moest wijken, is hier als een pad door het complex be waard gebleven. Aan deze weg, die van de grote achterpoort voert naar de poort die de verbinding met de grote binnenplaats vormt, liggen nog steeds de grote schuur, de voorgevel van het stallencom plex en het bak- en washuis. Nu het herstel van het schilderachtige achtererf van het Markiezenhof voltooid is, wordt duidelijk dat hier door, mede in samenspel met de twee zozeer verschillende binnen plaatsen, het verrassende element van het Markiezenhof zeer ver sterkt is. Op een aspect van het achter erf dient nog te worden gewezen. Dat betreft de reeksen van gewone stadshuizen die aan de twee van de drie kanten het achterterrein be grenzen. Dit zijn geen indrukwek kende monumenten, maar toch nog wel in hoofdzaak zestiende- en zeventiende-eeuwse huizen. Hoe wel de voorgevels aan de straatzij den jonger zijn en de achterkanten veelal van nieuwe ramen zijn voor zien, bleven de oude contouren van de gewone huizen, waarin de buren van de Markiezen woonden, bewaard. Het beeld van het vroe gere leven van hoge adel en gewo ne burgermensen vlak naast elkaar is hier herkenbaar. Helaas hebben de armenwoningen, die vroeger achter het Hof stonden, de eeu wen niet getrotseerd. Maar toch geeft de bescheiden bebouwing aan de Hofstraat ook hier nog iets van de historische verhoudingen aan. Deze omlijsting volmaakt het geheel en is onze blijvende aan dacht waard. Bergen op Zoom, gebouwd en beschouwd Het Markiezenhof is zonder twijfel het zeldzaamste stuk uit de Bergen op Zoomse monumenten collectie, maar niet het oudste. De vlakbij gelegen Onze Lieve Vrou wepoort de indrukwekkendste middeleeuwse stadspoort van ons land is meer dan honderd jaar ouder. Ook de grote kerktoren, die de zo aantrekkelijke markt domi neert, is veel ouder en is een van onze belangrijkste veertiende- eeuwse torens. Achter de gevels van het stadhuis en van andere huizen in de binnenstad gaan nog vele middeleeuwse panden schuil. Men zou uit deze kleine op somming kunnen gaan denken dat Bergen op Zoom een bijzonder gunstig klimaat voor monumenten de waterschans nr. 2 1987 door CEES VANWESENBEECK Koning Willem II Koning Willem II was de oud ste zoon van Willem I. Hij is op 6 december 1792 te 's-Gravenhage Het bezoek van Koningin Beatrix bij gelegenheid van de officiële vol tooiing van de restauratie van het Markiezenhof op 27 mei jongstleden heeft ertoe geleid om eens in de geschiedenis van de stad te onderzoeken of Bergen op Zoom bij het Koninklijk Huis in de gratie is. Tot zover bekend is hebben verschillende leden van het Koninklijk Huis in totaal 19 maal onze stad bezocht sinds het bestaan van het Konink rijk, dus sinds 1815. Dit betekent gemiddeld eens in de tien jaar. Het gerucht dat Bergen op Zoom niet populair zou zijn vanwege een duister voorval met de echtge noot van Koningin Wilhelmina blijkt dus geen grond te hebben. Zeker niet als we er rekening mee houden dat 17 van de hierna genoemde bezoeken gebracht zijn in de perioden dat de Koninginnen Wilhelmina, Juliana en Beatrix staatshoofd waren. ling door de stad die eindigde met een officieel ontvangst ten stadhui- ze. Evenals zijn vader bracht Wil lem II daarna een bezoek aan en kele kerkgebouwen en tehuizen. Na de bezichtiging werd hem een uitgebreide lunch aangeboden: het verslag spreekt van een "dejeuné- dinatoir". Om twee uur werd de Koning uitgeleide gedaan en ver trok hij richting Wouw. Of ook Koning Willem III een bezoek aan de stad bracht is niet bekend, evenmin van Koningin-re gentes Emma. Wel werden hier de koninklijke feesten, zoals het rege ringsjubileum van Koning Willem III in 1874 uitbundig gevierd. Koningin Wilhelmina Koningin Wilhelmina is op 31 augustus 1880 geboren te Den Haag als dochter van Koning Wil lem III en Adelheid Emma Wilhel mina Theresia, prinses van Wal deck en Pyrmont. Zij is op 31 au gustus 1898 als Koningin ingehul digd in de Nieuwe Kerk te Amster dam. Zij trouwde op 7 februari 1901 met Hendrik, hertog van Mecklenburg (1876-1934). Wilhel- Koning Willem I Koning Willem I werd op 24 augustus 1772 geboren als eerste zoon uit het huwelijk van stadhou der Willem V en prinses Frederika Sophia Wilhelmina van Pruisen. Hij was in 1795 samen met zijn va der uitgeweken naar Engeland. In 1813 is hij in Nederland als souve- rein vorst ingehaald en in 1815 tot Koning uitgeroepen. In 1791 is hij gehuwd met Frederika Louise Wil helmina, prinses van Pruisen. In 1840 deed hij troonsafstand ten gunste van zijn zoon Koning Wil lem II. Op 12 december 1843 is hij in Berlijn overleden. In het kader van een uitge breid bezoek aan de provincie Noord-Brabant, kwam Koning Wil lem I op 29 juni 1837 te Bergen op Zoom. Nadat hij diezelfde dag 's-Hertogenbosch, Breda en Roosendaal bezocht, kwam hij hier 's avonds om 19.00 uur aan. Na de begroeting door Burgemeester De Roock en de opperbevelhebber der vesting, werd de Koning op het stadhuis ontvangen, waar men hem een bloemenhulde bracht en een défilé hield. Willem I bezocht daarna de Sint Gertrudiskerk, de kerk van de H. Maagd Maria ten Hemelopne ming en de pasgebouwde synago ge. Na deze rondtocht werd hem een uitgebreid diner aangeboden, waarna hij naar Terneuzen vertrok om daar te overnachten. geboren; in 1840 werd hij als Ko ning ingehuldigd. Hij was in 1816 getrouwd met Anna Pauwlowna, grootvorstin van Rusland. Willem II overleed op 17 maart 1849 te Tilburg. Ook Koning Willem II maakte een feestelijke rondtocht door Noord-Brabant, dit als een ken nismaking na zijn inhuldiging. Zo kwam hij op 27 augustus 1841 's morgens om acht uur aan bij het havenhoofd. Hij had overnacht in Zierikzee en was al vroeg per boot naar onze stad vertrokken. Na een muzikale begroeting, maakte de Koning en zijn gevolg een wande- De bovenga/erif tijdens de restauratie foto G. Deiamarre). Koningin Beatrix neemt het boek "Bergen op Zoom, gebouwd en beschouwd" in ontvangst. (Foto Thom van Amsterdam). Feestei/jke intocht van Koning Willem II op 27 augustus 1841.

De Waterschans | 1987 | | pagina 9