Meeussen - Van Zandvliet naar Bergen op Zoom 50 51 door V.J. Meeussen In het jubileumjaar van Bergen op Zoom kwam bij mij in gedach ten dat enkele van mijn Zandvlietse voorouders ooit daarvandaan emi greerden naar de markiezenstad en wellicht zal het sommige lezers in teresseren iets van hun wetens waardigheden te horen. (11.01) We beginnen dan met Jo hannes Meeussen en Susanna Van Ransbeeck die rond 1740 in Zand vliet woonden en er hun 11 kinde ren lieten dopen. Zoals helaas zo vaak voorkwam, stierven er 6 op jeugdige leeftijd: 3 dochters stier ven ongetrouwd, maar 2 zoons de den de grote stap over de meet richting Bergen op Zoom. In mijn geest zie ik de jonge mannen ver trekken: met kar en paard of mis schien gewoon te voet Zandvliet uit, Noordland, nog geen autoslo perij aan de grens en zo naar Os- sendrecht en Bergen op Zoom: een goede 15 km, dus 3 a 4 uur lo pen. De oudste zoon (in 1726 geboren) was (12.01) Anthony Meeussen en nadat hij zich in Bergen op Zoom als koopman/winkelier had ge vestigd trouwde hij daar in 1754 met een 19-jarig meisje uit die stad: Martina Koninckx. Ze kregen vijf kinderen en bij hun dopen zien we vaders broers en zussen en ook zijn moeder uit Zandvliet naar Ber gen op Zoom komen om als peter of meter te fungeren. Er werd blijk baar goed geld verdiend, want hun oudste zoon Jan gaat op 18-jarige leeftijd in Leuven rechten stude ren. Hij vestigt zich als advocaat in Brussel, wordt drost van Steenber gen, is tijdens de Bataafse Repu bliek in functie als Provisioneel Re presentant en wordt uiteindelijk Baljuw van de Hoge Vierschaar te Steenbergen. Uit persoonlijk geschreven brieven en stukken blijkt hij een invloedrijk patriot te zijn geweest. Hij is in 1825 ongehuwd gestorven. Van de andere kinderen is niet veel be kend. Na het overlijden van Martina Ko ninckx hertrouwt Anthony met Pe- tronella Peeters uit Borsbeek, die hem ook 5 kinderen schenkt. Ze ven van de peters/meters zijn nu uit de familie Peeters, die dus ken nelijk ook voor die doopplechtig- heden optrekken naar Bergen op Zoom. Een van deze kinderen, Petrus J. Meeussen wordt hoofdgeneesheer/ bestuurder van de Kolonie voor Gezingsverpleging te Geel. Hij blijft ongehuwd. Een andere zoon is Aegidius Bavo die naar Antwerpen trok. Zie on der 13.14. Het zevende kind van Jan Meeus sen en Susanna Van Ransbeeck was (12.07) Sebastianus Meeus sen. Zoals gezegd trok ook hij naar Bergen op Zoom en trouwde daar met een meisje dat hij uit Zandvliet had meegebracht: Petronella Huy- gens. Ze staan dan ook zowel in het trouwregister van Zandvliet als in dat van Bergen op Zoom inge schreven. Bastiaan vestigde zich als kleermaker en in de loop der ja ren kreeg het gezin uitbreiding tot 8 kinderen. Ook bij hun dopen wa ren steeds weer de familieleden van weerskanten van Zandvliet naar Bergen op Zoom gewandeld om als peter en meter op te treden: zussen, broers, zwagers, nichten, maar ook Susanna Van Rans beeck, die toch ook al 58 jaar oud was, wilde de feestelijkheden bij de doop van haar kleinkind niet mis sen. Van hun kinderen zijn er twee ge trouwd, t.w. Jan en Hendrik (zie resp. 13.36 en 13.38 hierna). Rond 1810 woonde kleermaker Bastiaan in de Bergse Kremerstraat 14/18 waar zijn vrouw in 1784 overleed, toen het jongste kind pas 4 jaar was. Hij zelf stierf in 1811 in zijn woning aan de Kremerstraat. (13.14) De eerder genoemde Ae gidius Bavo vertrok naar Antwer pen en we vinden hem daar in 1796 (hij was toen pas 19 jaar) als brouwer van "De Drie Snoecken" in de Brouwerstraat (nu Adriaan Brouwerstraat). Heette hij thuis nog gewoon Gillis, in Antwerpen werd het "Egide Bavon". Van zijn drie kinderen werd er een advo caat in Antwerpen, een rentenier, en de dochter met haar man Louis Funck zetten het brouwerijbedrijf voort. Maar, we zijn van Bergen op Zoom te ver afgedwaald en we gaan terug naar (13.36) t.w. Jan Meeussen. Ook deze was niet erg honkvast. Van beroep was hij goud- en zilversmid en in 1800 vinden we hem als zo danig in Steenbergen. Hij is dan 33 jaar en trouwt met Anna Cornelia Van Ostayen. In hun woning aan de Kruislandse Dijk no. 35 brengen ze hun 9 kinderen groot, waaron der de voorvader van uw schrijver. Maar we gaan andermaal terug naar Bergen op Zoom voor het verhaal van (13.38) Henricus Meeussen, die daar in zijn geboortestad in 1807 trouwt met de Bergse Anna Spek. Ze wonen evenals vaders vader in de Kremerstraat waar Henricus zijn winkel heeft (waarschijnlijk was hij ook kleermaker) en waar hun vier zoons geboren werden. Of het geld uit de kleermakerij kwam of van zijn niet onbemiddelde vrouw is onbekend, maar in elk geval lieten ze hun tweede zoon Jan P. Meeus sen als 17-jarige knaap in 1828 in schrijven bij de zojuist in Breda op gerichte Koninklijke Militaire Aca demie. Hij wordt regelmatig bevor derd en eindigt zijn loopbaan als Kolonel bij de Dragonders. Hij sterft in Den Haag in 1888 en is dan 77 jaar oud. De vierde zoon, Karei A. Meeus sen ging in Leiden rechten stude ren en vestigt zich daarna als advo caat in Breda. Hij wordt kamerlid voor de kring Bergen op Zoom en wordt als zodanig gerekend tot Thorbeckes trouwe katholieke vol gelingen in de Kamer. Korte tijd is hij Minister van R.K. Eredienst en daarna lid van de Raad van State. Bij zijn eervol ontslag als Staats raad wordt bij benoemd tot Com mandeur in de Orde van de Neder landse Leeuw. Bij zijn overlijden in 1884 is hij 69 jaar oud. De derde zoon Pieter K. Meeussen (die voor zover bekend geen be paald beroep had) woonde steeds samen met zijn broer Karei, maar Portret van P.K. Meeussen 1813-1906geschilderd door Jan Bogaerts. (Schilderij in de hal van het A.B.GJ aangezien hij de langstlevende was, was hij enig erfgenaam van het blijkbaar aanzienlijke familie vermogen. De gebroeders droegen hun ge boortestad Bergen op Zoom voor zeker een warm hart toe gezien het feit dat een vrij ingewikkeld testa ment (zeker opgesteld door jurist Karei) het vermogen toedacht aan het Algemeen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom. Dit testament trad dan ook in werking toen Pieter K. in 1906 kwam te overlijden. Zo wel in de Regentenkamer in het oude gedeelte van het A.B.G. als in de hal van het nieuwe gedeelte hangen portretten van hem; in de hal bevindt zich onder zijn portret een koperen gedenkplaat met de tekst Ter dankbare herinnering aan PIETER KAREL MEEUSSEN Buitengewoon weldoener der In stelling Geb. 9 februari 1813 te Bergen op Zoom Ovl. 13 januari 1906 te 's-Gravenhage terwijl de Gemeente Bergen op Zoom als erkenning voor de ver diensten van de gebroeders de Meeussenstraat naar hen ver noemde. Bij Pieters dood in 1906 was deze tak van de familie dus uitgestorven en daarmede ook de band met Bergen op Zoom. Nota: de gebezigde nummers zijn die uit de verzameling Gezinsbla den Zandvliet. (Stadsarchief Antwerpen: Genea logisch Fonds 213) De Waterschans nr. 4 1987 De Waterschans nr. 4 1987

De Waterschans | 1988 | | pagina 2