Cursus oud schrift 54 55 De Waterschans nr. 4 1987 Heeft de kristallen ampul die te Vendöme werd vereerd misschien als voorbeeld gediend voor de hier beschreven ampullen en werden deze door de kloosterkerk als de- votionalia aan de bezoekende pel grims verkocht? De attributen van de ter plaatse vereerde heilige of de voorwerpen waarmee een mira kel had plaatsgevonden werden vaak in die vorm als insigne nage maakt. Zo kan het ook in Vendö me zijn gebeurd. Tinnen pelgrimsinsignes afkomstig uit Vendöme werden in 1863 te Parijs bij werkzaamheden aan de Seineoevers gevonden. Een glazen ampul is hier niet aangetroffen, hij komt althans niet voor in de 5 de len die over deze Seinevondsten werden uitgegeven. Dit sluit echter niet uit dat dergelijke ampullen niet als pelgrimsinsignes hebben be staan. Er zijn n.l. honderden insig nes geweest die ons wel bekend zijn als afgietsel op middeleeuwse luidklokken maar als origineel in signe nooit zijn gevonden. Deze af beeldingen zijn het enige bewijs van hun bestaan. In de Vlaamse stad Ronse bevind zich onder de kerk, die aan St. Hermes is gewijd, een prachtige crypte. Deze was in de middeleeu wen de bewaarplaats van de St. Hermes relikwiën en deze werden vooral door veel geesteszieken be zocht omdat deze hun bescherm heilige was. De crypte is op één na de grootste van België en strekt zich niet alleen uit onder het koor maar tevens onder het transept en zelfs onder een deel van de zijbeu ken en het schip van de boven kerk. Pelgrims konden via twee toegangen vanuit de kerk de crypte bezoeken. In de van oorsprong Romaanse crypte is veel archeolo gisch materiaal te bezichtigen dat tijdens de restauratie werd gevon den. In een van de vele vitrines be vond zich een zelfde ampul als de hier behandelde. Deze ampul bezat ook de brede manchet die bij alle 5 andere ontbreekt. Volgens de bij gaande tekst was de ampul aange troffen in een graf dat tijdens de restauratie werd ontdekt. Men kan de ampul daardoor beschouwen als een grafgift. Hoewel het ge bruik, om bezittingen van de dode in het graf mee te geven, al eeu wen in onbruik was geraakt, vond het nog wel plaats bij pelgrims die vaak op hun barre (voet)tocht tij dens de thuisreis stierven. Uit een studie die Prof. Kurt Koster heeft gemaakt van graven waarin zich Afb. 4. Ampul uit Santiago de Compostela, waarin het houten stopje en de inhoud nog aanwezig zijn, collectie L. Hopstaken, (foto J. Plompen) een St. Jacobsschelp (Pecten Maximus L) bevond blijkt dat dit gebruik in geheel Europa werd toe gepast. Ook werden buiten de St. Jacobsschelpen ook tinnen insig nes uit andere bedeoorden aange troffen waaruit valt af te leiden dat niet alleen pelgrims afkomstig uit Santiago de Compostela met insig nes op de kleding werden begra ven maar dit ook gebeurde bij pel grims afkomstig uit andere oorden. Dit kan dus ook gebeurd zijn met de ampul van de Heilige Traan te Ronse. Ik ben van mening dat de glazen ampul een kopie is van het Heilige Traanrelikwie die te Ven döme werd vereerd. Devotionalia hadden vaak dezelfde vorm als het vereerde relikwie. Zo bestaat er b.v. een pelgrimsteken dat de vorm heeft van de schrijn waarin Thomas Becket te Canter bury lag begraven. Zo zijn er legio voorbeelden te noemen waarbij het pelgrimsteken dezelfde vorm heeft als de relikwie. Deze vergelij king kan dus ook toegepast wor den op de hier behandelde ampul. Eén vondst van één ampul die werd meegegeven in een graf is uiteraard nog geen bewijs dat het hier een pelgrimsampul uit Vendö me betreft. Als er b.v. nog een graf werd ontdekt met daarin niet al leen een ampul maar tevens een tinnen insigne uit een andere bede vaartsplaats lijkt mij het bewijs pas geleverd. De Waterschans nr. 4 1987 Aantekeningen 1. Nieuwlande werd in 1242 vermeld als Terra Nova en was gelegen in de zak van Zuid-Beveland ten N-W van het huidige Krabbendijke. Nieuwlande is in 1530 na de St. Felixvloed voorgoed verlaten. la. Catalogus "Schatten uit de Schelde" (Bergen op Zoom, 1987) 41 nr. 170 2. Afmetingen en verblijf van de Nieuwlandse ampullen: Collectie: Hoogte Buikdiameter Halsdiameter 1. L. Hopstaken - Bergen op Zoom 28 mm 19 mm 10 mm 2. R. Hopstaken - Roosendaal 30 21 9 3. H.J.E. van Beuningen - Cothen 21 16 11 4. K. Peerdeman - Bergen op Zoom (fragment) 21 18 Hals ontbreekt Afmetingen en verblijf van de Middelburgse ampul: 5. Centraal Zeeuws Museum Middelburg 35 mm 25 mm 10 mm Dit exemplaar werd gevonden op het terrein van de Korte Geere door B. de Bree uit Oost-Souburg. 3. Catalogus "Schatten uit de Schelde" (Bergen op Zoom, 1987) 46 nr. 193 t/m 229. 4. B.W. Spencer e.a. Rotterdam Papers 1 A Contribution to Medical Archaeology Medival Pilgrim Badges: (Rotterdam, 1975) 138 fig. 1. 5. Voorwerpenlijst tentoonstelling "Vroomheid per dozijn" (Museum het Catharijne Convent Utrecht 1982) 1 nr. 6 Catalogus: Santiago de Compostela: 1000 Jaar Europese Bedevaart (Gent, 1985) 300 nr. 206 Dr. A.M. Koldeweg e.a. Heiligen uit de Modder (Middelburg 1987) 62 nr. 5:7. 6. Catalogus Heiligen uit de Modder (Middelburg 1987) 133 nr. 55.3. 7. Antoon Viaene Vlaamse Pelgrimtochten. Uitgegeven door de Koninklijke Gidsenbond Brugge en West Vlaanderen, 1982. 7a. Vendöme ligt 150 km boven Parijs en lag in de Middeleeuwen op de druk begane bedevaartsweg naar Compostela de z.g. Vlaamse St. Jacobsweg. De afstand vanaf Brugge naar Vendöme was volgens de Brugse wegwijzer van 1400 berekend op 103 mijlen, dit was ongeveer 18 dagreizen lopen voor de pelgrims. 8. Arthur Forgeais, Collection de Plombs Histories trouvé's dans la Seine, Parijs, 1862-1866. 9. Niels-Knud Liebcott, "Afstobninger af pilgrimstegn pS danske middelalderlige kirkeklokker", in Aarboger for nordisk old- kijndighed og hostorie 1971, 195-240. 10. De stad Ronse is gelegen in de Vlaamse Ardennen ongeveer tussen Oudenaarde en Geeraardsbergen, beide ook bede- vaardsoorden. 11. In een van de vitrines bevond zich een gietmal voor pelgrimsteken te maken van St. Cornelius. Men is er altijd van uitge gaan dat deze heilige werd vereerd in het Duitse Corneliemunster. Een recent onderzoek van Drs. J. Koldewey toond aan dat het echter de Vlaamse stad Ninove is geweest. Ninove is dicht bij de stad Ronse gelegen en een gietmal afkomstig uit de crypte van Ronse bevestigd het onderzoek van Koldewey. 12. Kurt Koster: "Ausgrabungen in Scleswig. Pilgerzeichnen und Pilgermuscheln von mittelalterlichen Santiago strassen" Be richte und Studiën 2 (1983) 119-156. 13. Hier volgen enige voorbeelden: De Handschoenen van de Black-Prince, die ligt opgebaard in de Kathedraal te Canterburry, zijn als pelgrimsteken bekend. De drie Hosties die te Wilsnack na een kerkbrand ongeschonden op het altaar werden aangetroffen met in het midden van iedere hostie een druppel bloed, ook het Insigne van Wilsnack is als drie hosties uitgevoerd. Ook bestaat er een insigne in de vorm van een zwaard waarmee Thomas Becket te Canterburry werd vermoord. Uit Rome het laatste voorbeeld de Veronica-doek met daarop de gelaatsafdruk van Christus, ook de insignes van Rome zijn vaak in de vorm gemaakt van de Veronica-doek. Met deze voorbeelden wil ik alleen aantonen dat ook de ampul van de heilige Traan uit Vendöme als insigne kan hebben bestaan. Wegens overgrote belangstel ling voor de cursus oud schrift die op 5 oktober 1987 van start ging, is besloten in januari 1988 met een nieuwe cursus te starten voor die genen die bij de vorige cursus niet geplaatst konden worden. Het gaat hier weer om een zoge naamde beginnerscursus die de cursist leert om archiefteksten uit de 15e tot en met de 18e eeuw te lezen. Wie zelf onderzoek wil doen in de archieven naar de geschiede nis van de eigen familie of woon plaats, zal meestal in aanraking ko men met archiefstukken die soms onleesbaar lijken. In de cursus wor den Nederlandstalige teksten be handeld, zoals notulen, ver koopakten en testamenten. De cursus omvat 10 lesavonden en wordt op maandagavond gehou den van 19.00-21.00 uur in de leeszaal van de Gemeentelijke Ar chiefdienst, Blokstallen 2 Bergen op Zoom. De eerste lesavond gaat op 25 ja nuari 1988 van start. Docent is C. Vanwesenbeeck. De kosten van deze cursus bedra gen 70,— inclusief teksten en syllabus. Voor deze cursus zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. U kunt zich aanmelden bij de Gemeentelijke Archiefdienst, Blokstallen 2, 4611 WB Bergen op Zoom, tel. 01640 - 41930/41931.

De Waterschans | 1988 | | pagina 4