16 De Waterschans nr. 1 1988 lang geleden door een dakschild vervangen is. Bijzonder aan deze kap is, dat geen nokgording aan wezig is, hetgeen een datering vóór het midden van de 16de eeuw mo gelijk maakt. De daksporen van ei ken rondhout zijn gemerkt en paarsgewijze met haanhouten ge koppeld. De kelder, die iets smaller is dan het achterhuis, is wellicht een over blijfsel van een iets oudere voor ganger. Bijzonder in onze stad is, dat de erboven liggende vloer van de "stenen kamer" hoog ligt t.o.v. het straatniveau. De oorspronkelijke funktieverde- ling in het huis is aldus nog goed te lezen: de begane grond van het voorhuis, liggend op straatniveau is met zijn houtskelet aan te mer ken als een handels- of bedrijfs ruimte. Deze ruimte had één stookplaats op de ook nu bestaan de plaats. De stenen kamer is aan te merken als privé woonvertrek met ook weer een stookplaats, rug gelings tegen die van het voorhuis. Op de verdieping had het voorhuis een stookplaats tegen de noord muur, waar er ook nu nog een is. Hier was dus ook een woonvertrek aanwezig. In het achterhuis was op de eerste verdieping geen stook plaats, evenmin als op beide zol ders. De hoofdindeling van het huis on derging in de loop der eeuwen nauwelijks wijzigingen. Betoogd is al, dat de stookplaatsen op dezelf de plaats gebleven. Hetzelfde geldt voor de trap met de ernaast gele gen schotwand uit de 17de eeuw, doch deze moeten ruimtelijk de opvolgers zijn geweest van voor gangers op dezelfde plaats. Twee authentieke eiken deurkozijnen in de muur tussen voor- en achter huis bestaan nog en worden nog steeds benut. Niet geheel duidelijk is, of in het voorhuis de scheidings wand tussen de voor- en binnenka mer altijd op dezelfde plaats gestaan heeft. De binnenkamer had een vloer van rode plavuisjes 12 x 12 cm, de voorkamer eerst van rode plavuisjes 15 x 15 cm, later van rode en blauwe plavuizen 22 'x 22 cm. In de 18de eeuw werd van de stenen kamer een gang afgenomen, de haard in de binnenkamer gemoderniseerd en de gehele voorgevel vernieuwd. De belangrijkste latere wijziging was de bouw van een winkelpui in 1910. Een zeer bijzondere vondst in het huis betrof de restanten van a/fa. 2. indeling begane grond, na restauratie afb. 3. dwarsdoorsnede over het achterh uis afb4. zijgevel

De Waterschans | 1988 | | pagina 12