Drie nieuwe publikaties te koop 3 DE SYMBOLEN VAN BERGEN OP ZOOM door: W. A. van Ham De Waterschans nr. 1 1988 In de serie "Bergen op Zoom in kaart en beeldworden tal uan tekeningen, kaarten en afbeeldingen op ware grootte opgeno men. In de eerste aflevering komen het prospekt op de stad door A. de Haen en de gravure, die J.C. Philips daarvan maakte aan bod. Ook is de roep om een uitvoerige beschrijving of catalogus van al het in druk verschenen beeldmateriaal steeds sterker geworden. Men is niet alleen geïnteresseerd in het be zit van een kaart of prent, maar men wil ook graag de achtergron den van het voorgestelde kennen. Om die reden heeft de archief dienst besloten om een uitgave te starten waarbij ieder kwartaal een kaart, prent of zeldzame foto aan bod komt. De voorstelling wordt liefst op ware grootte en zoveel in de oorspronkelijke kleur weergege ven. Bij een veelkleurige kaart of afbeelding zullen de kleuren van het origineel zoveel mogelijk bena derd worden, De afbeeldingen worden gedrukt op een luxe kwali teit papier, zodat zij ook als wand versiering gebruikt kan worden. Daarnaast is via de archiefdienst een map verkrijgbaar, waarin de kaarten en prenten bewaard kun nen worden. Bij iedere afbeelding zal los een uit voerige toelichting verschijnen, waarin relevante gegevens worden verschaft over de kaart of de prent, over de maker, waar de afbeelding is gedrukt of verschenen en in wel ke (openbare) verzameling het ori gineel berust. Door de lage prijs van de serie zal het voor iedereen mogelijk zijn om in het bezit te komen van een zeer aantrekkelijke hoeveelheid beeld materiaal over Bergen op Zoom en tevens over een schat aan histori sche gegevens. Kortom een "must" voor ieder Bergenaar. Prijs per aflevering 12,50 in losse verkoop, 40,bij abonnement (vier keer per jaar exclusief afleve- ringskosten voor toezending per post) Opbergmap in kunstleer verkrijg baar voor 45,— Formaat van de aflevering 45 x 65 Op 1 mei a.s. om 12.00 uur vindt er een extra mini-excursie plaats naar het pand Bleydenborch, Blauwehandstraat 18. U wordt verzocht stipt op dat tijdstip aanwezig te zijn. Na bezichtiging van dit pand, kunt U desgewenst meegaan voor een bezoek aan de panden Lievevrou- cm, gedrukt op 135 grms houtvrij papier. Tekstblad 2-zijdig A4. Voor al degenen die zich abonne ren op de serie is er tevens een spe ciale opbergmap beschikbaar voor het handig bewaren van de tekst bladen. Deze map wordt bij beta ling van het abonnementsgeld gra tis verstrekt. Te bestellen bij de Gemeentelijke Archiefdienst, Blokstallen 2, Post bus 35, 4600 AA Bergen op Zoom, tel. 01640-41930/41931 westraat 22, 24 en 26 (voormalige Goudstikker-vestiging) De leiding van de excursie is weer in handen van Ir. J.L.C. Weyts. Voor meer informatie over het huis Bleydenborch wordt U verwe zen naar het artikel van Jan Weyts in deze Waterschans. Mini-excursie 1 mei 1988 De Waterschans nr. 1 1988 Er is goed nieuws voor de lezer en de verzamelaar van Bergse publi katies. Bij de Gemeentelijke Ar chiefdienst zijn drie nieuwe boekjes over Bergen op Zoom te koop. 1. De symbolen van Bergen op Zoom door W.A. van Ham; In dit 40 pagina's tellende boekje geeft de auteur een overzicht van de ontwikkeling van de symbolen en symbooldragers die door het stadsbestuur van Bergen op Zoom gebruikt werden. In de middeleeuwen was het zegel het geëigende middel om rechts kracht van documenten te bevesti gen. Het bestuur van de stad gaf op de door haar gebruikte zegels het stadswapen aan. De auteur laat de ontwikkeling zien van het gebruik van het stadswa pen vanaf de middeleeuwen tot heden. Daarnaast gaat hij ook in op het gebruik van de gemeente- vlag, die voor Bergen op Zoom omstreeks 1870 in gebruik kwam. U kunt in het boekje lezen over de oorsprong van de schuinkruisjes, de bergen, de kleuren en de schild houders. Daardoor is de publikatie niet alleen interessant voor dege nen die belangstelling hebben voor de geschiedenis van de stad, maar ook voor hen die geïnteresseerd zijn in heraldiek. De publikatie is een overdruk van het artikel in de Brabantse Leeuw, jaargang 36 (1987), nr. 4. Het boekje is te koop in de leeszaal uan de gemeentelijke archiefdienst voor f 7,50. 2. Brouwers (Bergen op Zoom) door Mr. O. Schutte De bekende publicist op genealo gisch gebied, Mr. O. Schutte, heeft een uitgebreid familie-onderzoek gepubliceerd over de familie Brou wers en aanverwanten. Het geslacht Brouwers is een van de fa milies, die na de reformatie (1580) te Bergen op Zoom op de voor grond is getreden. De stamvader Willem Frans was brouwer in het Swaentje en in de Blauwe Hand, maar bekleedde ook tal van openbare funkties zoals deken van het gilde van de poorte- rij, schepen en burgemeester. Ook zijn zonen volgden hem in het brouwersvak. De nu gepubliceerde genealogie is niet alleen voor het geslacht Brou wers interessant maar ook voor de aanverwante families De Hase, Rubbens, Wielant, Van Hoorn - alias de Schafter, Huymans, Prin ce, Joachimi, Barlandus en Jadu- wels of Jaduee. Deze publikatie is een overdruk uit de Nederlandsche Leeuw, 1987 kol. 409-486. Het boekje (96 pagina's) is te koop in de leeszaal van de archiefdienst voor f 20, 3. Van Fern(e)ij door Mr. O. Schutte Van de hand van dezelfde auteur is de al eerder verschenen genealo gie over de familie Van Fernij, die aanvangt bij Franchois Geerbrants van Fernij, geboren te Bergen op Zoom in het begin van de zestiende eeuw. Ook dit geslacht telde talrijke stads bestuurders onder haar familiele den, die deze funkties naast hun beroep van pasteibakker of been hakker uitoefenden. Het geslacht Van Fernij was onder meer verwant aan de families De Keyzer, Bolcole, de Pottere, Van der Weelen, Van Daelen, Crul- laers, Van den Steene en vele an deren. De publikatie telt 74 pagina's en is een overdruk uit de Nederlandsche Leeuw van 1965, aangevuld met recent gepubliceerde gegevens. Ook dit boekje is in de leeszaal van de archiefdienst te koop voor de prijs van f 20,

De Waterschans | 1988 | | pagina 3