6 7 De Waterschans nr. 1 1988 C.A.I.L. van Nispen en R.C.M. Jacobs. "Perikelen rond de provin ciale indeling van Willemstad en Dinteloord in de Bataafse Tijd". Het jaarboek nr. 47 (1987) bevatte de volgende artikelen over het hier besproken studiegebied: C.A.I.L. van Nispen en C.M.M. van Caulil, Hoevense katholieken herwinnen hun kerk. p. 39-69: R.C.M. Jacobs, St. Quirinuskapel te Halsteren, p. 71-79; C.A.I.L. van Nispen en R.C.M. Jacobs, De inpoldering van de Rui- genhil, p. 81-127; J. Belonje, Een ver verband met Huybergen en Putte, p. 129-130. Brabantia In jaargang 1985, nr. 1, is een arti kel opgenomen van W.A. van Ham. "West-Brabant tussen moer en mystiek: de vroegste regionale geschiedenis in een nieuwe fase"; L.P.L. Pirenne schreef: "West Bra bant in de Brabantse geschied schrijving: koploper of achterblij ver?" in nr. 4 (1985). Tijding De heemkundekring Het Zuid kwartier brengt ieder jaar drie afle veringen van het tijdschrift "Tij ding" met veel artikelen van ge schiedkundige, archeologische en folkloristische aard. Het Zuidkwar tier omvat de plaatsen Huijbergen, Ossendrecht, Putte en Woensdrecht-Hoogerheide. De bijdragen hebben op deze gemeen ten betrekking. In de jaargang 1985 verschenen 16 artikelen waarvan als belang rijkste genoemd mogen worden: - "Woensdrecht in zijn algemene geschiedenis en parochieel leven", door A.J. Pijnen (45 p.); - "Putte in oude wegen", door de werkgroep Toponomie; - "Herkomst van namen in de Zuidwesthoek", door M. Moors (in twee afleveringen); - "Herbergen, café's etc. in de ge meente Woensdrecht gedurende de laatste 75 jaar", door L.P. Pij nen e.a. De jaargang 1986 bevatte 17 arti kelen in drie afleveringen. Hiervan kunnen de volgende artikelen ge noemd worden: - Deel 2 van het artikel over her bergen en café's te Woensdrecht als vervolg op de eerder genoemde bijdrage in de jaargang 1985; - "Putse kermis, van ouds ver maard", door G.J. van Donschot; - "Wetenswaardigheden over de polders van het zuidkwartier", - M. Moors schreef het derde en laatste deel van zijn artikel over de herkomst van namen in de Zuid westhoek. In de jaargang 1987 werd bijzon dere aandacht besteed aan het 800-jarig bestaan van Ossendrecht en aan het 10 jarig bestaan van de heemkundekring Het Zuidkwar tier. De eerste aflevering van deze jaar gang werd vanwege het Ossen- drechtse feestjaar in een ander jas je gestoken en is ook aanzienlijk dikker (112 p.). R. van den Bergh schreef in kro- niekvorm de geschiedenis van Os sendrecht tot 1800. A.J. Pijnen belichtte de "Bedijking van de Zuidpolder van Ossendrecht in 1743" (31 p.) en schreef een ver haal over de onderwijzers van Os sendrecht tussen 1730 en 1760. In aflevering 2 verschenen bijdragen over Woensdrecht in 1887, de borg- en ontlastbrieven van Ossen drecht, het Ossendrechts dialect en veel voorkomende familienamen te Huijbergen en Putte. De uierschaer De nog maar vijf jaar oude Heem kunde Kring De Vierschaer uit Wouw onderging een spectaculaire groei. Ieder kwartaal brengt deze kring het blad De Vierschaer uit met vele artikelen over de vier kerkdorpen, die samen de Ge meente Wouw vormen. In 1985 werden de eerste twee af leveringen als een dubbelnummer uitgebracht bij gelegenheid van de bevrijdingsherdenking. In ruim 200 bladzijden zijn 34 artikelen over de periode rond de bevrijding opge nomen. Het programma van het 37e Heemkundig Werkkamp van de stichting Brabants Heem werd op- VIERHONDERD JAAR PROTESTANTISME IN DE NOORDWESTHOLK 1587 - 1987 Beknopte beschrijving van de geschiedenis van Fijnaurt HcijnmgCn en de plaatselijke Nederlands Hervormde Gemeente De Waterschans nr. 1 1988 genomen in een extra aflevering van de Vierschaer. De aflevering 1986 bevatte 40 arti kelen, samen 400 bladzijden. M.C.J. Broos startte daarin met een serie over "Wouw en de spoorwegen", ook van belang voor de spoorweggeschiedenis van Ber gen op Zoom. De schrijver zette deze reeks voort in de jaargang 1987. In de eerste aflevering van deze jaargang is een verhaal opge nomen van R. Hermans over "Executies op de Wouwse Markt in 1731". J.C.M. Schijven schreef over de Wouse dominees uit de 17e en 18e eeuw. In het laatste nummer van 1987 verscheen onder meer de bijdra gen: "Een stukje 19e eeuwse Wouwse sociale geschiedenis" door R. Hermans naar aanleiding van enkele op zolder gevonden fa miliepapieren. De Iechtetrekker De Heemkundekring Huijbergen laat sinds 1982 een jaarboek het licht zien. In het vierde jaarboek (1985) staat onder andere een arti kel over de Norbertijner abt Hugo Bennebroek (1881-1954), af komstig uit Huijbergen, die ruim 25 jaar abt was van de abdij van Postel. In het jaarboek 1986 worden enke le kleine monumenten in Huijber gen beschreven en wordt aandacht geschonken aan het Huijbergs dia lect. Het jaarboek 1987 bevat een artikel van J.M. Hoogeveen over "De verdwenen parochiekerken van Huijbergen"; C.P.J. Hoeckx en A. Hoogeveen-van Doorn schreven over de relatie "Huijber gen en de heerlijkheid Bergen op Zoom". De honderd Hoeven De heemkundekring De Honderd Hoeven te Hoeven heeft twee jaar boeken uitgebracht. Het eerste (1985) is geheel gewijd aan de ge schiedenis van het Waterschap De Hoevense Beemden (1409-1985); Het tweede jaarboek (1986) was eveneens aan één onderwerp ge wijd, nl. het honderdjarig bestaan van de parochie en kerkdorp Bos- schenhoofd, waarvoor C.A.I.L. van Nispen en J.C.M. Wittebols de bijdragen leverden. elders verschenen De rijksarchivaris in Noord-Brabant L.P.L. Pirenne schreef in het boek "Bewogen en bewegen" (Tilburg, 1986)dat als Liber Amicorum aan prof.dr. H. van den Eerenbeemt werd aangeboden een bijdrage on der de titel: De verhouding Oost- West in de Noord-Brabantse ge schiedschrijving: proeve van een analyse. L. Catrijn schreef in "Engelbrecht van Nassau", het kwartaalblad van de heemkunde kring Breda een kort artikel "Rondje Markiezaat". W.A. van Ham, Het wapen van het waterschap de Markgronden, in: "De Nederlandsche Leeuw", 1987 nr. 3, pag. 115-116; dit wa terschap beslaat delen van de ge meenten Breda, Etten-Leur, Hoe ven, Prinsenbeek, Rucphen, Rijs- bergen, Terheijden en Zevenber gen. In dezelfde jaargang nr. 12 pag. 500-502 verscheen een artikel van dezelfde auteur: Het wapen van het waterschap de Mark- Vlietlanden; dit waterschap beslaat de gemeenten (of delen daarvan) Hoeven, Oudenbosch, Oud- en Nieuw Gastel, Roosendaal en Nispen, Rucphen, Dinteloord, Etten-Leur, Klundert, Standdaar- buiten, Steenbergen, Wouw en Zundert. B. BERGEN OP ZOOM (1986- 1987) Door de feestelijkheden in 1987 kwam Bergen op Zoom nog al eens in het publiciteits-zonnetje te staan. Een aantal boeken en artike len zijn in dit overzicht opgeno men. Niet vermeld zijn de publika- ties, die met medewerking van of als uitgave door de eigen Kring tot stand zijn gekomen. Deze worden immers bij de leden bekend veron dersteld. Ook artikelen in kranten en weekbladen zijn. wegens plaats gebrek, niet opgenomen. boeken K. Bastianen schreef: "Twintig jaar wielrennen zonder bond: van trim mer tot wielrenner 1965-1985" (St. d'Uitgeverei, Bergen op Zoom, 1986). Een aantal artikelen in het week blad "De Markiezaatsbode" wer den gebundeld uitgegeven onder de gelijknamige titel "Kuieren" (Vierkantdrukkerij, Bergen op Zoom, 1987). M.S.C. Coppens verzorgde de privé-uitgave van "Herinneringen van Martinus Sebastiaan Cornelis Coppens" (1987). De eerder vermelde stichting d'Uit geverei gaf in 1986 uit: M. Elich, "Tweede dweilband boek" (bewerkt door P. Michiel- sen, Bergen op Zoom. 1986). R. Franssen is de auteur van het in 1986 verschenen fotoboekje in de serie Kijk op Bergen op Zoom (nr. 5) over de "Padvinderij, Verken nerij". M.A. Ghering-van Ierlant en A. Weyts-Ramondt schreven: "Mode in de zuidelijke Nederlanden, met de schijnwerpers gericht op Bergen op Zoom 1490-1530" uitgegeven in Bergen op 'Zoom in 1986 in ver band met de viering van 700 jaar Heerlijkheid van Stad en Land van Bergen op Zoom. W.A. van Ham, P.A.C. Suijker- buijk en C. Vanwesenbeeck stel den bij gelegenheid van het afsc heid van J.H. van Mosselveld als Gemeente-archivaris van Bergen op Zoom een boekje samen onder de titel "Van papierzolder tot Blokstal: een overzicht van de ge schiedenis van de Gemeentelijke Archiefdienst" (Bergen op Zoom 1987). P.M.L. van Kempen was de auteur en uitgever van het boekje "Bergen op Zoom en de belegering van 1747' in feite gaat het hier om een heruitgave van J. Wagenaar. "Beschrijving der stad Bergen op den Zoom (Amsterdam, 1780), waarbij Van Kempen de oud-nederlandse tekst in modern taalgebruik heeft omgezet en be werkt. F. de Looy stelde de tekst samen van de catalogus "Architektuur- prijsvraag Bergen op Zoom", uit gegeven door de stichting 700 jaar Heerlijkheid van Stad en Land van Bergen op Zoom. J.J.M. Tempelaars, J.Th.M. van der Helm en W.J.W. van Egeraat schreven: "Van vestingstad tot vestigingsstad: sfeerbeeld van de bedrijvigheid in Bergen op Zoom" (B.o.Z., 1987). Het gemeentemuseum Het Mar kiezenhof bracht in 1987 een vijftal catalogi uit bij gelijknamige ten toonstellingen: - Salon van Bergse kunstenaars: werk van beroepskunstenaars uit Bergen op Zoom en omgeving, sa mengesteld door drs. Willem Blok; - Schatten uit de Schelde: gebruiks- en siervoorwerpen uit de verdronken plaatsen in de Ooster- schelde, eindredaktie G. Groene- weg; met bijdragen van W.A. van

De Waterschans | 1988 | | pagina 5