De Sint Gertrudiskerk anno 1500 18 19 L. MP De Waterschans nr. 2 1 988 HAN BOS Een poging tot reconstructie De Sint Gertrudiskerk is, in zijn huidige gedaante, het product van vele eeuwen. Toch zal zelfs de meest oppervlakkige voorbijganger een zekere eenheid bespeuren, hoewel het moeilijk voor hem zal zijn, deze onder woorden te bren gen. Een nadere studie van de bouwgeschiedenis is daarvoor no dig. Een eerste poging daartoe werd ondernomen door Tem- minck Groll, waarop een nadere beschouwing door De Kind enige correcties aangebracht.1 De kerk die naar ontwerp van Evert Spoorwater in de jaren 1444 tot ca. 1470 tot stand was geko men, werd oor de beschieting van de stad in 1747, met de daaraan verbonden desastreuze gevolgen voor kerk en omgeving, niet voor het eerst grondig aangetast. Reeds ongeveer 35 jaar nadat het project van Spoorwater tot stand was ge komen werd het kerkgebouw van zijn straalkapellen beroofd door de bouw van het zogenaamde "Nieu we Werck", die omstreeks 1504 begonnen was. De keuze van het jaartal 1500 voor een reconstructie is dan ook niet toevallig gedaan, omdat hiermee een beeld kan worden gegeven van de kerk, zoals deze er vermoe delijk aan het einde van de vijftien de eeuw heeft uitgezien. De bouw geschiedenis en de plaats van het gebouw in een ruimer kader zijn reeds in bovengenoemde studies behandeld; daarop wordt hier niet verder ingegaan. Waar nodig voor een goed begrip van de reconstruc tietekeningen worden gebouwen elders vermeld en tevens enige nieuwe inzichten medegedeeld be treffende de thans verdwenen on derdelen van de Gertrudiskerk Zelf. Van de meeste lezers kan niet gevergd worden, dat zij bekend zijn met de grondbeginselen en begrip pen van de gothische bouwkunst. Daarom volgt hierna een korte in leiding om aan dit nadeel tegemoet te komen. De kerk van Spoorwater De Gertrudiskerk van Bergen op Zoom was ca. 1500 een met na tuursteen beklede kruisbasiliek. Dat wil allereerst zeggen, dat de plattegrond van het gebouw een kruisvorm had (afb. 1). Deze vorm kwam tot stand, doordat de onder delen van het gebouw, genaamd het koor en het schip, werden doorsneden door een dwarsschip of transept van gelijke hoogte. De ruimte, die ontstaat op het snijpunt van dwarsschip en middenschip of middenbeuk, noemt men kruising of viering. De Gertrudiskerk was een basiliek, dat wil zeggen voor zien van drie beuken, waarvan de schip van zes vakken of traveeën. De brede schipzijbeuken waren ge flankeerd door de nog bestaande, rechtgesloten zijkapellen. Doordat men de toren van het vo rige kerkgebouw behield moest de ze kerk er omheen gebouwd wor den, zodat het middenschip slechts vier traveeën kende. De buiten het schip uitstekende dwarsbeuken, die op de kruising of viering aan sluiten, zijn ieder vier traveeën lang. Het driebeukige koor telt twee traveën, die korter waren dan travee sk toren kruising koor middenschip sk zijbeuk rt N zijbeuk 7Onderdelen van een gotische kerkplattegrond. Als voorbeeld is die van de Sint Gertrudiskerk ca. 1500 genomen. k kapel; si sacristie (afgebroken); s2 tegenwoordige sacristie; sk straalkapel. middelste ver boven de andere (de zijbeuken) uitstak. In dat deel be vonden zich vensters, waardoor van bovenaf veel licht in het kerk interieur kon binnenkomen. Daar om noemt men dit gedeelte de lichtbeuk. In deze bijdrage zal worden ge tracht de plattegrond en de buiten opstand van de kerk te reconstrue ren. De reconstructie van de bin nenzijde en doorsneden zullen in een volgend artikel worden gepu bliceerd. Het kerkgebouw van Bergen op Zoom bestond uit een driebeukig die van het schip. Het heeft een koorsluiting met vijf zijden van een achthoek als grondslag. De zijbeu ken van het koor worden aan weerszijden geflankeerd door rechtgesloten kapellen die ieder twee traveeën lang zijn. Deze koor zijbeuken werden achter om de koorsluiting heen verbonden door een zogenaamde kooromgang, waarvan de drie grootste zijden ge opend waren op straalkapellen. Deze hadden een plattegrond, die uit de vijf zijden van een achthoek bestond. De korte zijde van de kooromgang had aan de noord- De Waterschans nr. 2 1 988 kant een rechtgesloten kapel, ter wijl die aan de zuidkant was af gesloten door een muur, waarach ter zich een vertrek met bovenver dieping bevond, waarvan de be stemming niet bekend is en waar over in dit artikel meer bijzonder heden volgen. Tegen de noordzij de van de koorpartij is een éénbeu- kige aanbouw geplaatst, die twee traveeën lang is, de tegenwoordige sacristie. Stenen kruisribgewelven waren over het gehele kerkgebouw aan gebracht. Om de zijdelingse druk (schuifkracht) van de gewelven in het middenschip en het koor op te vangen bracht men aan de buiten zijde een zogenaamd schoorstelsel aan. Door middel van het schoorstelsel kon men zowel de scheibogen in de onderbouw als de muren van de daarboven gelegen lichtbeuk steeds hoger ophalen. Het stelsel kwam in de plaats van de zware muren, die tevoren de genoemde druk van de gewelven, de kracht van de wind en het ge wicht van de bouwdelen opvingen. De vensters konden nu steeds gro ter worden gemaakt, omdat deze constructie toeliet, het muurwerk in een "stenen geraamte" te veran deren. Het schoorstelsel, bestond uit luchtbogen en luchtboogstoelen (afb. 2). De luchtboog had de vorm van een smalle, halve boog. Hij vormde als het ware een brug, die over de da ken van de zijbeuken heen en ver binding vormde tussen de lucht- boogstoel en de lichtbeuk. De luchtboogstoel was eigenlijk een opgemetselde steunbeer die ver boven de daken van de zijbeuken en -kapellen uitstak. Hierdoor werd het karakter van een open geraamte werkelijkheid en voor iedereen zichtbaar. Het stelsel werd ontwikkeld bij de bouw van de zogenaamde "klassieke" Noord-Franse kathedralen in de la te twaalfde en vroege dertiende eeuw.2' Het werd in de Nederlanden inge voerd, ofwel door rechtstreekse kontakten ofwel door middel van de invloed, die uitging van de Keulse bouwschool, die vanaf 1248 de gothische Dom aldaar realiseerde. In onze streek kwam de gothische bouwwijze volgens de "klassieke" Franse principes vooral tot stand in de grote Brabantse ste den. Daar bouwde men in de loop hogels scheibogen 2. Schematische doorsnede van een gotische kerk. Dit is geen afbeelding van de Sint Gertrudisi van de veertiende eeuw kerken die kleiner, soberder en geringer van hoogte waren dan de Franse voor beelden, maar technisch gezien hun constructie overnamen. Hier mogen het koor van de Sint Rom- boutskerk van Mechelen, de Lieve- vrouwekerk van Antwerpen en de Sint Jan te 's-Hertogenbosch ge noemd worden. Hun bouwwijze noemt men de Brabantse go- thiek.3 Voor de kerken, die in de kleinere steden van noordwestelijk Brabant gebouwd werden, diende men voor een nog kleinschaliger en so berder plan te kiezen. Eén van de bouwmeesters, die dergelijke ker ken realiseerde, was Evert Spoor water (werkzaam tussen 1439 en 1474). Op meerdere plaatsen, waaronder Bergen op Zoom, was hij met het ontwerpen van kerkge bouwen en het leiden van de werk zaamheden daaraan belast. De reconstructietekeningen 1. De plattegrond Als basis voor de plattegrondteke ning (afb. 3) heeft gediend het Restauratieplan 1975gewijzigd in 1981.4 Over de in de eerste de cennia van de zestiende eeuw ver dwenen delen van de koorpartij is reeds eerder een reconstructieteke ning gepubliceerd.5 De tekening (afb. 5) is op enige onderdelen bij gesteld. De ruimte aan de zuidzijde van de kooromgang, waarvan thans nog een rest bestaat (op de plattegrond van de huidige situatie, afb. 4, nr. 5 naast ruimte EA) blijkt door een muur van de omgang afgescheiden te zijn geweest. Dit is af te leiden uit het feit, dat het basement op de noordwesthoek van deze ruimte een opmerkelijk verschil vertoont ten opzichte van andere nog be staande basementen van de pijlers van de kooromgang. Deze base-

De Waterschans | 1988 | | pagina 2