20 21 n,D menten hebben als grondslag de vorm van een halve achthoek, ter wijl dit basement aan de zijde van de kooromgang een vierde gedeel te van een achthoek als basis heeft (afb. 6). Deze vorm blijkt de oor spronkelijke te zijn en is dus niet tot stand gekomen als het gevolg van latere veranderingen. Het bewaard gebleven deel van de scheiboog tussen deze ruimte en de koorom gang vertoont alleen aan de zijde van de laatste een profiel (afb. 7). Aan de zijde van genoemde ruimte is het geheel vlak gehouden. Beide gegevens, die van het basement en die van de scheiboog wijzen er op, dat het vertrek door een muur van de kooromgang was gescheiden. De deur, die voor de ontsluiting op de begane grond dienst deed, zal zich mogelijk aan de noordoostzij de van de ruimte bevonden heb ben, tegenover de traptoren, waar van de fundering teruggevonden is. Of zich naast de deur nog meer openingen in deze muur hebben bevonden is niet meer na te gaan. Deze ruimten hebben vanaf ca. 1450, het vermoedelijke jaar van de ingebruikneming, waarschijnlijk tot ca. 1504 gediend als sacristie en/of bergplaats (schatkamer) voor liturgische vaatwerken, gewa den e.d. De dichtgemetselde deu romlijstingen in de zuidmuur van De Waterschans nr. 2 1988 3. Reconstructie van de plattegrond van de Sint Gertrudiskerk ca. 1500. ZUIVEL STRAAT NOOPD GROTE. MARKT RECEPTIE Lg 4. Plattegrond van de Sint Gertrudiskerk door A. Koens1988, waarop door de schrijver zijn aangegeven de verdwenen delen van de Sint Gertrudiskerk, die c. 1500 nog bestonden. De Waterschans nr. 2 1988 5. Poging tot reconstructie van de plattegrond van de koorpartij van de Sint Gertrudiskerk ca. 1500, 1988. 1. in 1988 bestaand muurwerk; 2. verdwenen muurdelen; 3. in 1988 aanwe zige gewelven en gewelfribben; 4. verdwenen gewelven en gewelfribben. 6. Basement op de noordwest- hoek van de ruimte aan de zuidzijde van de kooromgang. 7. Deel van de scheiboog tussen de onder 6 genoemde ruimte en de kooromgang.

De Waterschans | 1988 | | pagina 3