24 de hoogte daarvan kunnen wor den afgeleid van het meergenoem de gewelf. De ramen zijn dan ook met een stippellijn aangegeven. Een wellicht vergelijkbare ruimte (bij de restauratie in de jaren 1957- 1972 opnieuw aangebracht) be vindt zich op een vergelijkbare plaats aan de zuidzijde van de kooromgang van de Sint Nicolaas of Bovenkerk te Kampen. De ver trekken dienden als trezorie (schat kamer).12 Dat de traptoren tegen de ruimte te Bergen op Zoom niet (zoals te Kampen) tot aan het dak doorliep veronderstel ik om reden dat aan de noordzijde van het koor van de Gertrudiskerk een traptoren in de hoek van het westelijk transept en de Mariakapel toegang verschaft tot de daken en de triforiumnissen boven dit deel van de kerk. Er is geen afbeelding bekend, waarop de vorm te zien is van de daken op de koorzijbeuken, koor kapellen en straalkapellen. Deze zijn dan ook met stippellijnen aan gegeven en getekend naar analo gie van de koorpartij van de Sint Willebrorduskerk te Hulst.13 De hoogte van de daken van de zij beuken en van de koorkapellen van de Gertrudiskerk is afgeleid uit de hier gespaarde nissen van het triforium. Tijdens de laatste restauratie zijn aanwijzingen gevonden, die er op wijzen, dat zich op de muren van de zijkapellen balustraden hebben bevonden. De vermoedelijke hoogte is op de tekening door een dikke zwarte lijn aangegeven en doorgetrokken over de muren van de straalkapellen naar het voor beeld van de Onze Lievevrouwe- kerk te Dordrecht. Daar zijn de ba lustraden (met pinakels) opnieuw aangebracht tijdens de restauratie in de jaren 1903-1936.14 Te Ber gen op Zoom is tijdens de laatste restauratie op de Rode Kapel een balustrade in moderne vormgeving geplaatst. De vorm van de afdekking van zo wel de steunberen van de straalka pellen als van de steunbeer naast de meergemelde traptoren, is afge leid van die van de schipkapellen. Hierop stond vermoedelijk een pinakel. De breedte en hoogte van de vensters van de lichtbeuk van het koor is ontleend aan de afbeeldin gen van het kerkinterieur, die voor 1747 zijn geschilderd, aangevuld met gegevens, ontleend aan de te- kening van de verwoeste Hoogstraat door Cornelis Pronk.15 De steunberen van de lichtbeuk waren waarschijnlijk, evenals die op het transept, afgedekt met na tuursteen in de vorm van een schilddak. Dat het koor een stelsel van lucht bogen en luchtboogstoelen heeft gekend (een zogenaamd schoorstelsel) kan worden afgeleid uit de genoemde gezicht op de Hoogstraat en van een slechts in de vorm van een kopie door S. Fokke bewaard gebleven afbeel ding van de verwoeste Heijberg- sestraat.16 Op beide tekeningen zijn aftekeningen van verdwenen bouwdelen (moeten) te zien waar vroeger de luchtbogen tegen de koorlichtbeuk hebben aangesloten (afb. 13). Hoogte en vorm van de luchtboogstoelen zijn afgeleid van die van het schip. Dit schoorstelsel is vermoedelijk gesloopt bij de bouw van het "Nieuwe Werck". Uiteraard zijn deze aangepast aan de specifieke situatie van het koor. Vergelijking met de genoemde kerk te Hulst was ook hier zinvol. In het transept of westelijk dwars schip is de hoogte van het grote raam of transeptraam in over eenstemming gebracht met die van de ramen in het koor en in het mid denschip. Het merengemelde ge- AKTIVITEITENPROGRAMMA 1988-1989 Zaterdag 3 september 1988 Fietstocht, langs weiden en wallen van de West-Brabantse verdedigingslinie. Vertrek 14.00 uur bij het stadhuis. De route is door ons lid de heer Verbraak opgesteld en is overigens zonder leiding te fietsen. Er is een routebeschrijving verkrijgbaar met een bronver melding en een kort historisch overzicht. De kosten bedragen 2,50 en de route is te ver krijgen bij het vertrekpunt vanaf 13.00 - 14.00 uur. De routebeschrijving is ook eerder te verkrijgen bij C. van Bekkum, Prins Bernhardlaan 11, telf. 59639. De volledige route is 120 km. lang. In de beschrijving zijn hier en daar bekortingen aange geven, zodat U de route kunt verkleinen. Door de ANWB-bewegwijzering te gebruiken kunt U uiteraard nog anders selecteren. Zelfs met de auto is de route (grotendeels precies eender) te volgen. Donderdag 15 september 1988 Lezing door drs. W. Klïnkert, historicus, verbonden aan de afdeling militaire geschiedenis van de Koninklijke Militaire Academie te Breda, over Willem III en de "Glorious Revolution". Café De Ster, aanvang 20.00 uur. Aanstaande november is het driehonderd jaar geleden dat stadhouder Willem III scheep ging naar Engeland, om daar de troon te bestijgen. Tot dat moment regeerde in Engeland koning Jacobus II, de schoonvader van Willem III. Jacobus had zich door zijn pro-katholieke politiek bij zijn onderdanen zeer populair gemaakt. Tevens leek hij te streven naar een absolute monarchie zoals Lodewijk XIV in Frankrijk had gevestigd. Toen Jacobus en zijn Italiaanse echtgenote een zoon kregen, werd de kans groot dat Engeland een katholieke dynastie zou krijgen, die de rechten van het Parlement zou beperken. Om deze ontwikkeling te voorkomen greep een aantal vooraanstaande Engelse edelen in. Zij richtten zich tot Jacobus' protestant se dochter en schoonzoon. Dezen gaven aan die oproep gehoor en verjoegen Jacobus van de troon om deze zelf als "William and Mary" te bestijgen. Hiermee werd een, voor de Repu bliek der Verenigde Nederlanden gevaarlijk Engels-Frans bondgenootschap voorkomen en werden in Engeland belangrijke constitutionele veranderingen doorgevoerd. Willem III is uniek in de Nederlandse geschiedenis, in de zin dat in geen enkele andere periode uit de vaderlandse geschiedenis Nederland zo'n belangrijke en ingrijpende rol in de internationale politiek heeft gespeeld als tijdens de periode van de koning-stadhouder (1688-1702). Donderdag 20 oktober 1988 Lezing door onze stadgenoot en lid van de kring drs. L.J.M. van de Laar over het onderwerp "Monumentenzorg, regeneratie of degeneratie" Café De Ster, aanvang 20.00 uur. Het betreft hier een cultuur-historische beschouwing over monumentenzorg. Het ontstaan, de verdiensten en ontsporing van deze zorg komen aan de orde. Restaureren in de heden gebruikelijke betekenis is een betrekkelijk jonge activiteit in de geschiedenis, die eerst op komt in de tweede helft van de negentiende eeuw. Waarom restaureerde men daarvoor niet Wat is de samenhang met de algemene tijdgeest De heer Van de Laar is oud-staatsecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, onder andere belast geweest met de monumentenzorg. Hij is oud-burgemeester van Bergen op Zoom en intensief betrokken geweest bij de restauratie van de Sint Jan te 's-Hertogenbosch, bij het Markiezenhof-complex en de Sint Gertrudiskerk in deze stad. De Waterschans nr. 2 1988 74. De balustrade op de zuidgevel van het westelijke dwarsschip volgens een tekening van C. Pronk, 7 748. 73. Aftekeningen van verdwenen bouwdelen moetenvan de aansluiting van de luchtbogen tegen de koorlichtbeuk volgens een tekening van C. Pronk, 7 748.

De Waterschans | 1988 | | pagina 5