Donderdag 3 november 1988 Lezing door Dr. C.M. Schuiten, direkteur van de Sectie Militaire Geschiedenis van de Land machtstaf te 's-Gravenhage over het militaire gebeuren in 1588. Leeszaal van de Gemeentelijke Archiefdienst, Blokstallen 2, Bergen op Zoom. Aanvang 20.00 uur. In het kader van de herdenking van de belegering van 1588, in september 1988 400 jaar ge leden, is bovengenoemde spreker bereid gevonden om vanuit zijn deskundigheid de toehoor ders nader te informeren over dit ruim anderhalve maand durende beleg. Hierbij wordt vooral aandacht besteed aan de landoorlog in die tijd, de rol van het Staatse Leger en relatie tussen deze belegering en de ondergang van de Grote Armada, de zogenaamde "onoverwin nelijke" vloot van de Spanjaarden onder leiding van Parma. De gemeentearchivaris zal een korte inleiding houden over Bergen op Zoom in 1588 en de huisexpositie over dit beleg toelichten, die tijdens de pauze te zien is. Woensdag 16 november 1988 Een bijzondere lezing door de Van Gogh-kenner T. de Brouwer uit Nuenen. Café De Ster, aanvang 20.00 uur. Zoals velen weten leefde de schilder Van Gogh twee jaar in Nuenen, waar zijn vader predi kant was. Hij was er zeer productief. In Nuenen herinnert intussen nog veel aan de grote schilder. De heer De Brouwer schreef een boek "Van Gogh en Nuenen" (Van Spijk b.v Venlo) en vergaarde een grote collectie boeken, artikelen en catalogi. De Brouwer stelde dat alles ter beschikking van het Internationaal Van Gogh-archief. Dit archief - open voor publiek - werd in 1976 geopend in het bijzijn Dr. V.W. van Gogh, zoon van de schilders-broer Theo. Een tentoonstelling in het Nuenen-Van Goghjaar in 1984 - resultaat van De Brouwer's onver moeibaar streven - werd geopend door H.K.H. Prinses Juliana. In de lezing wordt ingegaan op leven en werk van de schilder. Om iets van zijn werk te kun nen begrijpen dient er zicht te zijn op zijn leven. Aan de hand van dia's worden zaken uit Van Gogh's Nuenense periode weergegeven en kunnen we schilderijen bekijken. Donderdag 15 december 1988 Lezing door drs. W.H.Th. Knippenberg over het onderwerp Kerstmis en Driekoningen in de beeldende kunst (met dia's). Café De Ster, aanvang 20.00 uur. Het feest van de geboorte van Christus, dat vanaf de vierde eeuw op 25 december wordt gevierd, heeft niet alleen in de volksdevotie maar ook in de beeldende kunsten vanaf de tiende eeuw talrijke gelovigen geïnspireerd. Het verhaal van de evangelist Lucas over de ge boortegrot, de herders en de engelen, later in apocriefe geschriften aangevuld met de twee vroedvrouwen en de os en de ezel, heeft de verbeelding van de kunstenaars aangezet tot tal rijke afbeeldingen in miniaturen van gedenkboeken, in ivoortjes en in steen. In de eerste tien eeuwen eerde men vooral de Verheerlijkte Heer, maar daarna groeide de belangstelling voor het aardse en menselijke leven van Jesus, zijn armoedige geboorte in een dierenstal en zijn smartelijke dood op het kruis. Bij het byzantijnse" type van de kerstafbeelding ligt Maria als kraamvrouw in een grot bij het wikkelkindje met een os en een ezel, terwijl vroedvrouwen het kindje wassen. Vanaf de dertiende eeuw, vooral door de invloed van de Minderbroeders met hun ideaal van armoede, ontstaat in West-Europa een heel ander type een naakt kindje in een open stal met een knielende Maria en een hulpvaardige Jozef, die een kaars of stallantaarn mag vasthouden en de gasten mede ontvangt. Ook de "wijzen uit het oosten", vermeld door de evangelist Matteus, krijgen steeds weer nieuwe vormen. Vanwege de drie geschenken wordt hun aantal beperkt tot drie zij konden dan tevens de drie toen bekende werelddelen vertegenwoordigen. Later kregen zij de namen Caspar, Baltasar en Melchior een van de drie werd na 1500 een "zwarte koning". De wijzen met hun prachtige oosterse gewaden werden in de beeldende kunst tot "koningen" gepromo veerd. Donderdag 5 januari 1989 Lezing door Ben Janssen met als titel Ziekten en hun bestrijding in vroeger tijd. Café De Ster, aanvang 20.00 uur. In deze lezing spreekt de heer Janssen, uit Eindhoven, over volksgeneeskunst in grootmoeders tijd. Cholera, pest, melaatsheid, buikloop enz. waren vroeger ongeneeslijke ziekten. Hoe ontstonden ze Wat werd er tegen gedaan Welke middelen werden gebruikt om deze ziek ten te voorkomen? De primitieve mens dacht dat deze ziekten werden veroorzaakt door boze geesten die men zich voorstelde in de vorm van een dier. Men hoort nog wei de uit drukking "kikker in de buik". Spreker gaat uitvoerig in op de pintjesmeesters, de belezers en de kwakzalvers tot wie men bij ziekte zijn toevlucht nam wanneer eigen middelen niet hiel pen. Een boeiende lezing over de strijd van de Brabander tegen ziekten zoals de pest, cholera, melaatsheid, buikloop, enz. De causerie wordt met veel voorbeelden en anecdoten gekruid zodat het een zeer interessante en prettige avond wordt. Na afloop gelegenheid tot het stellen van vragen. Woensdag 22 februari 1989 Een dia-avond met twee totaal verschillende lezingen door mevrouw H.J. Wajon-v.d.Weij. Café De Ster, aanvang 20.00 uur. Ofschoon mevrouw Wajon in de eerste plaats filateliste is, ligt het zwaartepunt van haar lezingen niet op zegels of poststukken, die niet-verzamelaars zouden kunnen afschrikken, maar op de geschiedenis en uitbeelding van haar onderwerpen. 1) Voor de pauze spreekt zij over een culinair onderwerp en wel over een drank, die wel eens de drank der goden wordt genoemd, n.l. de Wijn. Hoewel wijn maken tegenwoordig een wetenschap is, staat in het bereidingsproces nog steeds de natuur centraal. Aan de hand van dia's krijgt U een beeld van de cultuur, verbouw en verbruik van wijn door de eeuwen heen. 2) Na de pauze komt een mogelijk nog interessanter thema aan bod, n.l. "Nederland in het Buitenland". Hierin krijgt U een beeld van de rol, die ons kleine land eeuwenlang gespeeld heeft en nog speelt, en de sporen, die het overal in de wereld heeft nagelaten. Het is verbluffend om te ontdekken, dat onze geschiedenis in al haar facetten, van vlag en Koningshuis via ontdekkingsreizen, kunst, wetenschap, etc. tot aan de moderne verworven heden, wordt afgebeeld op zegels en poststukken tot in de verste uithoeken van de wereld. Donderdag 23 maart 1989 Excursie naar Cort Heiligers-kazerne o.l.v. de heer Barmentlo. Nadere mededelingen in een volgende Waterschans. Woensdag 26 april 1989 Algemene jaarvergadering plaats Gereformeerde Kerk, Bolwerk aanvang 20.00 uur. Nader informaties in de Waterschans. Ie helft juni 1989 Excursie. Nader bericht volgt. Mini-excursies naar panden in de Onze Lievevrouwestraat Op zondag in oktober 1988 om 12.00 uur. Architekt en mede-lid ir. J.L.C. Weyts is weer bereid gevonden mini-excursies te leiden naar te restaureren en net gerestaureerde panden in de historische binnenstad. Op dit moment zijn exacte data nog niet te noemen. De volgende Waterschans vertelt U meer. U kunt rekening houden met een van de laatste zondagen in oktober a.s.

De Waterschans | 1988 | | pagina 6