25 ilT^' wwn zicht op de Hoogstraat door Pronk verschafte de basis voor de re constructie van de beide steunbe ren met hun versnijdingen, evenals voor de balustrade die aan de basis van de topgevel stond. De ba lustrade (afb. 14) was vermoedelijk versierd met twee pinakels. De topgevel werd eveneens geflan keerd door pinakels, waarvan restanten te zien zijn op gemelde tekening en - in hun geheel - op die van de Huijbergstraat door Barnar dus Klotz (afb. 15).17De topgevel werd waarschijnlijk bekroond door een kruisbloem, die nog is afge beeld op het stadsgezicht, gegra- veerd door Samuel de Swaeff (1634).18 De zuid- en noordgevels van het dwarsschip waren identiek aan elkaar; beide waren in de top door drie, op dezelfde wijze ge plaatste, nissen verlevendigd (zie afb. 12 en 15). Op de muren van de zijkapellen van het schip stond vermoedelijk een balustrade, waarvan de resten te zien zijn op meergemelde teke ning van de Hoogstraat (afb. 16). De bovenzijde van de steunberen was afgedekt met natuursteen in de vorm van een zadeldak, waarop pinakels stonden. De vormen van de daken boven de zijkapellen en de zijbeuk zijn slechts te reconstrueren aan de hand van de tekening uit 1748 van de ver woeste kerk, gezien van de toren naar het koor, door Cornelis Pronk (afb. 17).19 Daarop tekenen zich tegen de steunbeer van de noorde lijke zijarm van het westelijke dwarsschip dakmoeten af van het De Waterschans nr. 2 1988 76. Vermoedelijke resten van een balustrade (pijlen) en van pinakels (gestip pelde pijlen) volgens een tekening van C. Pronk, 7 748. 15. De pinakels op de zuidgevel van het westelijke transept volgens een tekening van B. Klotz, 1671. 7 7. Dakmoeten (bouwresten) van het dak van een zijkapel (zie pijl) en van het dak boven de noordelijke zijbeuk (zie gestippelde pijl) tegen de steunbeer van de noordelijke zijarm van het westelijke dwarsschip volgens een tekening van C. Pronk, 1 748.

De Waterschans | 1988 | | pagina 7