De Sint Gertrudiskerk: een gebouw en zijn functies 26 27 Ha De Waterschans nr. 2 1988 dak van een zijkapel en van het dak boven de noordelijke zijbeuk van het schip. Op deze steunbeer en op de aangrenzende muur zijn vermoedelijk ook nog balkgaten aangegeven van het verdwenen dak boven deze zijbeuk. Hieruit meen ik tevens te mogen opmaken, dat hier zogenaamde gesyncopeerde daken aanwezig waren. Dat wil zeggen, dat de kap pen van zijbeuken en de zijkapellen met de nokken een halve travee versprongen ten opzichte van het midden van de travee.20 Dit dak systeem is door Spoorwater meer malen toegepast, onder meer aan de kerken te Dordrecht en te Hulst. De kappen steken boven de zijbeu ken in een lessenaardak. Hierach ter bevonden zich binnen de kerk de nissen van het triforium. Te Bergen op Zoom waren boven de zijkapellen dakschilden aange bracht, zodat een dak ontstond, dat als het ware om het onderste deel van de luchtboogstoelen was heen gebouwd. De breedte van de vensters in de NOTEN 1. C.L. Temminck Groll, "De Sint Geertruidskerk te Bergen op Zoom", Bulletin uan de Kon. Ned. Oudheidkundige Bond 6/9 (1956) 23-44; R. de Kind, "De plaats van de Sint-Gertrudiskerk in het werk van Evert Spoorwater", in: C.J.A.C. Peeters e.a., "Bijdragen tot de geschiedenis van de Sint-Gertrudiskerk", Bergen op Zoom gebouwd en beschouwd. Alphen aan den Rijn 1987, 138-156. 2. D. Kimpel en R. Suckale, Die gotische Architektur in Frankreich 1130-1270 (München, 1985) 23-28, 38-56, 250-252, 553; L. Grodecki, Gothic Architecture (New York. 1977) 9-34. 3. M.D. Ozinga en R. Meischke, De gotische kerkelijke bouwkunst (Amsterdam, 1953) 56-81; R. Lemaire, "Bouwkunst" in: Gids voorde kunst in België (Utrecht, 1963) 41-47; C. Peeters, De Sint Janskathedraal te 's-Hertogenbosch ('-Graven- hage, 1985) 386-392. 4. Tekening nr. 178 in Gemeente-archief Bergen op Zoom, archief van de gemeentesecretarie 1972-1987, dossier nrs 718-722. 5. Bergen op Zoom gebouwd en beschouwd, 141, afb.nr. 118. 6. De ca. 1504 gebouwde vertrekken komen nog voor op de plattegrond, opgemaakt van de verwoeste gebouwen rond de Paradeplaats te Bergen op Zoom, 1750. Atlas van Stolk, Rotterdam. De vertrekken zijn kort daarna afgebroken bij de herbouw van de kerk. De toen gebouwde diaconie- en kerkeraadskamer is in 1888 vervangen door de consistoriekamer die bij de laatste restauratie op zijn beurt is verdwenen. 7. De deuromlijstingen komen grotendeels overeen met dergelijke deuromlijstingen in de benedenhallen van het stadhuis te Bergen op Zoom, die rond 1612 zijn verbouwd. 8. J. Kalf, De katholieke kerken in Nederland (Amsterdam, 1906) afl. VI, 500 Dekenaat Hulst, dwarsdoorsnede van de St. Willebrorduskerk te Hulst; zie ook de onder voetnoot 4 genoemde dossiers. 9. J.H. van Mosselveld en W.A. van Ham, Tekeningen van Bergen op Zoom, afb. op blz. 13 en op 63, nr. 37. 10. Van Mosselveld en van Ham, Tekeningen. 34 nr. 7. 11. Van Mosselveld en Van Ham, Tekeningen. 50 nr. 24; 62, nr. 36; 84, nr. 58. 12. P.B. Offringa e.a. Restauratie Bovenkerk Kampen 1957-1972. (brochure, Kampen 1972) ongepagineerd. 13. M.D. Ozinga en R. Meischke, De gotische kerkelijke bouwkunst (Amsterdam, 1953) afb. 86. 14. P. Don (bew.) Kunstreisboek voor Nederland, deel Zuid-Holland (Weesp, 1985) 96. 15. Van Mosselveld en Van Ham,Tekeningen. 59 nr. 33. 16. Van Mosselveld en Van Ham, Tekeningen, 57 nr. 31 en 59 nr. 33. 17. Van Mosselveld en Van Ham, Tekeningen. 54 nr. 28. 18. J.H. van Mosselveld, Prenten uan Bergen op Zoom (Breda, 1967) 18. 19. Th. Haakma Wagenaar, "Bouwhistorische begeleiding" in: Restauratie vijf hervormde kerken in de Binnenstad van Utrecht. Jaarverslag nr. 5 (1977/1978) 57. 21. Afgebeeld in Bergen op Zoom. gebouwd en beschouwd. 73. afb. 66. 22. Van Mosselveld en Van Ham, 101 nr. 75. 23. Van Mosselveld en Van Ham, Tekeningen. 34 nr. 7 en 59 nr. 33. 24. W.S. Unger en H. van der Kloot Meyburg, "De monumenten van Goes", Oudheidkundig jaarboek (1930) 43, afb. 2; Ozinga en Meischke, Gotische kerkelijke bouwkunst, afb. 82A. De afbeelding 1-3 en 5-10 zijn tekeningen en foto's uan de schrijver11-17 foto's uit de topografische atlas uan de Ge meentelijke Archiefdienst Bergen op Zoom. lichtbeuk van het middenschip komt overeen met die van de ra men in de zijkapellen en is geschat aan de hand van meergemelde in terieurschilderijen. Omdat de hoogte van de zijkapellen en de zij beuken van het schip groter is dan die van de zijbeuken en de zijkapel len van het koor en de nissen van het triforium in deze onderdelen van het kerkgebouw even hoog zijn, waren de vensters in het mid denschip korter. Waarschijnlijk is dit verschil toe te schrijven aan een verandering in het oorspronkelijke bouwplan. De beëindiging van de daken aan de Marktzijde is niet voldoende be kend. De hier getekende situatie (uiteraard vanaf de zijkant gezien) vormt een interpretatie van de af beelding op de eerdergenoemde gravure van De Swaeff en van die op de gouache van Hans Bol (1587).21 Dat ook het schip een schoorstelsel heeft gehad, is op te maken uit het prospect van Bergen op Zoom vanuit het zuiden, een tekening van Abraham de Haen.22 De vorm van de luchtboogstoelen en luchtbogen is alleen bekend van het meergemelde gezicht op de Hoogstraat en van de tekening van de verwoeste kerk, gezien van het koor naar de toren, (zie afb. 11) beiden door Cornelis Pronk.22 Bij nadere vergelijking blijkt ook hier de overeenkomst met de meerge noemde kerk van Hulst aanzienlijk. Te Hulst ontbreken thans de pina kels op de luchtboogstoelen; aan de kerken te Goes en te Dordrecht zijn deze nog te zien.24 De lange zijden van de luchtboogstoelen van het schip van de Gertrudiskerk zijn op deze reconstructietekening niet zichtbaar; de vrijwel identieke (maar langere) zijden van de lucht boogstoelen aan het koor wel. Dit is ook het geval met de luchtbogen van het koor. Op de bovenzijde van die luchtbogen waren, evenals op die van het schip, ornamenten in de vorm van omkrullend blad werk (hogels) aangebracht. De Waterschans nr. 2 1988 DOOR: WILLEM VAN HAM De Grote of Sint Gertrudis kerk, sinds 1987 in gebruik bij de rooms-katholieke parochie, heeft in de loop van zijn bewogen ge schiedenis vele functies gekend. Bij gelegenheid van de openstelling van het gebouw voor bezichtiging is door schrijver dezes een boekje samengesteld, waarvan de inhoud berust op reeds verschenen publi caties maar waarbij ook gebruik werd gemaakt van nog niet in arti kelen vermeld archiefmateriaal. Aangezien de daarin verwerkte ge gevens voornamelijk de functies van het kerkgebouw betreffen, zijn ze hierna vermeld in een bijdrage over dit, nog maar zelden bestu deerd, onderwerp. Niet alleen het vrome gebruik, maar ook het stoffelijke beheer vormt een belangrijke factor in dit gemeenschappelijke stuk kerk- en stadsgeschiedenis. Eigendom en beheer wisselden: steeds bleek het stadsbestuur, als het ware opge volgd door de burgerlijke gemeen te, bereid om bij de instandhou ding van het gebouw, dat van groot belang is voor het stedelijk aanzien (het imago van de stad) bij te springen. Dat gold niet slechts tot aan de scheiding van kerk en staat in 1798, maar opnieuw, na dat een verregaand verval het in 1968 onmogelijk maakte, de ker kelijke functies daarin voort te zet ten. Sinds 12 mei 1969 is de ge meente Bergen op Zoom eigenaar van het na de restauratie in 1987 aan de rooms-katholieke parochie in gebruik gegeven gebouw. Een huis vol devoties Een kenmerk van het middeleeuws christendom vormde de vele ver eringen, die zowel de persoon van God, de sacramenten als de heili gen betroffen. Over het middel eeuwse parochieleven is niet zo veel bekend. Daarbij is het merk waardig, dat de verering van de stadspatrones Sint Gertrudis het minst in de bronnen vermeld lijkt. Sprak deze zo vanzelf, dat men er weinig uitdrukkelijk over vertelde? In elk geval schijnt er een speciale devotie tot deze heilige te hebben X W si 1Zegel van het kapittel van de Sint Gertrudiskerk, 1539. Sint Gertrudis onder een gotisch baldakijn, geflan keerd door pinakels. In een nis on der haar voeten knielt de kapittelde ken. De oprichting van het kapittel had gevolgen voor de inrichting van de kerk. Het koor werd een blijven de gebedsruimte voor de kapittel heren. Gemeentearchief Bergen op Zoom, archieven raad en rekenkamer inv.nr. 1521. bestaan, die zich uitte in een pro cessie of Ommegang. Daarbij trok men langs de Sint Gertrudisstraat (thans Bruinevisstraat) vermoede lijk in de richting van de Sint Ger- trudiskapel onder Borgvliet en overschreed de stadsgracht, die in 1413 tijdelijk daartoe gedempt werd.1 Reeds in de middeleeuwen be schouwde men Sint Gertrudis als de oudste landsvrouwe van de streek; eertijds stond een aanroe ping tot de heilige boven de kerk deur, waarbij zij zo werd genoemd. Nog in de zeventiende eeuw kwam dit opschrift in goudgele letters te voorschijn.2 Afzonderlijke studies zijn door Slootmans gepubliceerd over de Heilig Kruis-ommegang en over de Mariaverering, waarnaar hier kan worden verwezen.3 Minder aan dacht kreeg de verering voor Sint Antonius Abt door het stadsbe stuur. Ter ere van deze heilige was lange tijd een aparte kapel in het stadhuis; ook betaalde de ma gistraat de eredienst in de kerk en de jaarlijkse processie op zijn feest dag.4 Gegevens over de ter ere van an dere heiligen aan de kerk gedane giften bevatten de registers van het bisdom Luik, waartoe de Bergse parochie in de middeleeuwen be hoorde. In 1400 telde de kerk achttien van deze schenkingen of benefitiën, waaronder één ter ere van het heilige Kruis en twee ter ere van Maria, maar merkwaardig genoeg geen ter ere van Antonius of Gertrudis.5 Uit een summiere opgraving in het schip van de kerk bleek, dat altaren hebben gestaan tegen de zuilen van dit kerkgedeel- te.6 De uitbreidingen van het kerkge bouw naar plannen van Evert Spoorwater, globaal te dateren tus sen 1444 en 1470, gaven plaats voor nog meer altaren. We denken daarbij niet alleen aan de zijkapel len van het schip, maar ook aan de straalkapellen van het koor. Eén daarvan was toegewijd aan Sint Jan en Sint Margaretha, de pa troonheiligen van Jan II van Gly- mes en Margaretha (Blanche) van Rouveroy-Saint-Simon, heer en vrouwe van Bergen op Zoom. Een aantal kardinalen te Rome verleen de in 1473 aflaten aan iedereen, die in de. kosten van de afwerking van deze en andere kapellen zou bijdragen.7 Het ligt voor de hand, dat hier de grafkapel van de heren van Bergen op Zoom was onder gebracht, die niet ver van het hoofdaltaar was gelegen. Bij de verplaatsing naar het, vanaf ca. 1504 gebouwde, zogenaamde "Nieuwe Werck" werd eveneens voor het familiegraf van de heren een plaats vlak bij het (nieuwe) hoofdaltaar gekozen. De nieuwe grafkapel werd met de verering van het Heilig Sacrament verbon den: een teken des tijds?8 In de stadsrekening van 1518 is sprake van het koor van Sint Anto nius in de kerk; het stadsbestuur neemt in 1522 maatregelen tegen het beschadigen van het raam in de Gertrudiskapel- of koor; in

De Waterschans | 1988 | | pagina 8