Geschiedkundig tijdschrift IN DIT NUMMER rieur is hoofdzakelijk een vermen ging van barok en neo-gothiek. Een oud-Vlaams beeld "Christus op de koude Steen" valt op. En een albasten beeldje van de H. Maagd met het kind Jezus naast haar. Ook de barokke versieringen op de gewelven zijn vrij zeldzaam. De preekstoel (1706) en de biechtstoelen zijn wonderen van beeldhouwkunst, of liever beeld snijkunst. Tegen brand en diefstal van kost bare voorwerpen is het Kerkmu- seum, waarin alles goed beveiligd is, aangebouwd. Omdat de tijd dringt (om 5 uur zal de H. Mis be ginnen) worden we snel opmerk zaam gemaakt op de reliekschrij nen koorkappen, missalen en vooral de verguld-zilveren monstrans (1635) met 263 dia manten. Na een dankwoord tot onze beide gidsen, die ook dezelfde Bergen op Zoomste studie ontvangen, is er nog theetijd tot 6 uur. Dan aan vaarden we de terugreis; de chauf feur wordt gewaardeerd en onze reisleider laat door de tijdelijk aan getrokken, assistente Mevr. Lia Jimkes ten overvloede nog stencils over de St. Niklaaskerk uitreiken. Zeer goed geïnformeerd en zeer enthousiast over deze historische excursie, staan we na de leiding bedankt te hebben, weer bij het Postkantoor. Ten overstaan van een hedendaags circus. dat over 50 jaar misschien ook historie zal zijn! Afbeelding van het beleg van 1588 nu voor ieder verkrijgbaar Als nr. 3 in de reeks "Bergen op Zoom in kaart en beeld", uitgege ven door de gemeentelijke archief dienst, is thans verschenen de af beelding van het beleg van Bergen op Zoom in 1588, toegeschreven aan Bartholomeeus Dolendo. Af gebeeld is een vogelvluchtgezicht op de stad en de gevechten, die tussen de belegeraars en beleger den plaats vonden. Een uitvoerig onderschrift verklaart enige feiten. Deze prent is slechts te vinden in losse exemplaren en in vrij zeldza me zeventiende eeuwse boekwer ken. Dankzij deze uitgave is de prent thans voor ieder verkrijgbaar tegen de prijs van slechts 12,50 per stuk bij de archiefdienst, Blok stallen 2. Een abonnement op de reeks (4 prenten per jaar) kost 40,-.

De Waterschans | 1988 | | pagina 10