Excursie naar Sint-Niklaas en Waasmunster 48 De Waterschans nr. 3 1988 2. De Lievevrouwestraat omstreekt 1885 (foto Rijksdienst voor de Mon.Zorg). kapspanten zijn nog zo oud, even als de gewelfde kelders. Het oudste huis bestond uit een voor- en achterhuis, elk tellend een ge welfde kelder, een of twee verdie pingen en een zolder. Omstreeks het midden van de 17de eeuw is het huis grotendeels vernieuwd. De nu nog bestaande verdiepings balklaag met curieuze balksleutels is toen tot stand gekomen. De scheidingsmuur tussen voor- en achterhuis is achterwaarts ver plaatst en het huis verlengd en van een nieuwe achtergevel voorzien. In de 18de eeuw zijn de zolderbal klaag en de voorgevel vernieuwd. Opmerkelijk is de ontwikkeling van de voordeurpartij van dit huis: om streeks 1875 bestond er een nog 18de eeuwse portiek, die bij de herbepleistering van de voorgevel in 1882 gewijzigd is en omstreeks 1920 bij de modernisering van de herbepleistering verdwenen is. De restauratie van de huizen is be gonnen op 15 augustus. Het is de volgende stap van Stadsherstel in het herstelproces van de onvolpre zen Lievevrouwestraat. Wellicht biedt een volgende mini-excursie de gelegenheid om de huizen na de restauratie te bezichtigen. Th.M. Grosfeld-v. Balen Zaterdag 11 juni 1988 vertrok een volle bus (minstens 30 perso nen, die iets te laat enthousiast voor deze tour werden, moesten worden teleurgesteld) naar het land van Waas. Onze excursie leider Dhr. van Gastel deelt mee dat Dr. Harte! helaas niet deel van het gezelschap kan zijn wegens ziekenhuis-opname. Een kaart met handtekeningen van alle deelne mers gaat naar hem, evenals naar Dr. Bruynzeel, anders een van de trouw excursie-gangers. De eerste stop in het groene, licht- golvende laand van Waas is bij de Heidekapel van Waasmunster, van oudsher een bedevaartsoord O.L. Vrouw van Zeven Weeën. Oor spronkelijk een 16de eeuws Go- thisch gebouwtje, bevat het nu veel 19de eeuwse elementen. Zoals bij vele bedevaartsoorden zijn er ge noeg café-restaurants, "De Gulden Schaduw" waar we de koffie ge bruiken, is er een van. Om 10.15 arriveren we bij de Abdij van Roosenberg. Tot veler verba zing stappen we binnen in een mo dern wit kloostergebouw, met een sober, rustgevend interieur. In het museum welkom geheten door Zuster Alena, van de Orde der Zusters van Sint Victor, vernemen we dat het huidige klooster in 1975 gebouwd is door de architect Dom v.d. Laan. Bossche School dus! Het eerste gebouw is blijkens een Pauselijke Bul in 1258 opgericht. De historie zit samengevat in dit museum, want de vroegere kloosters zijn door overstroming van de rivier de Durme, door beel denstorm en later door de Franse Revolutie verwoest. Daarna heb ben de Mevrouwen, zoals de abdis sen genoemd worden en de zuster- kens in burgerhuizen gewoond. Wél hebben ze de best bewaarde archieven van België (750 jaar) o.a. een steen waarin de namen van alle opvolgende abdissen ge grift staan. Zuster Alena praat op getogen en ontroerend over de oude tijden en de kostbare ge- bruiks- en devotie voorwerpen: er is niet alleen volop zilveren bestek, maar ook een reliekschrijn uit 1600 van schildpad en zilver, waarin als in een poppenhuis knekels van heiligen en ook kleine wassen fi guurtjes met brokaatkleedjes aan. In absolute tegenstelling tot het overvol museum is het klooster. Mooie licht-inval, waardige, rustige bouw met maar een enkel kunst voorwerp. Ons oog valt b.v. op een grote, stenen medaille, relief van Niels Steenbergen, dat het ze gel van O.L. Vrouw van Roosen berg weergeeft. Heel mooi is de achthoekige kapel met een muurschildering van The odore Strawinsky, de zoon van Igor, die hij als goede vriend van Dom v.d. Laan in 1977 in de kapel aanbracht. Zeer aanschouwelijk vertelt dan Zuster Alena, hoe 2 ko ninginnen te weten Fabioia en Marie-Josée, de ex-koningin van Italië, de schilder bij zijn werk kwa men bezoeken, terwijl de zuster- kens nog aan het schrobben en dweilen waren! Met moeite laat Zr. Alena de Ne derlandse groep gaan en wij zijn die geestig gidse met haar "sappig" Oost-Vlaams zeer dankbaar. In Sint-Niklaas, de stad met het grootste marktplein van België en een bevolking van 70.000 zielen, kunnen we lunchen en winkelen. Maar om 2 uur worden we ver wacht in het neo-gothische stad huis (1874) dat na een recente opknapbeurt in zijn roomwitte Go- bertangesteen er prachtig bijstaat. Het vroegere stadhuis bevindt zich nog aan de overzijde van de markt en daarnaast, beide met barokge- vel, de oude gevangenis: de Cipie- rage. Een blikvanger is ook het zeer gro te vergulde Mariabeeld op de Neo- Byzantijnse O.L. Vrouwekerk, van dezelfde beeldhouwer als die de beelden maakte van een boeren meisje en een jongeling, in de stad huishal. Het interieur in het stadhuis is ver bluffend kostbaar. Overal handge- sneden eiken lambrizering, zeer grote koperen luchters en talloze met leer beklede zetels. Heel op merkelijk een reeks geschilderde portretten van Vlaamse schrijvers: van Cyriel Buysse, Ernest Claes, Gerard Walschap. tot en met Hugo Claus. Overal vinden we in wapenschil den en glas-in-lood-ramen het em bleem van de landbouw "de Raap" (tevens het wapen van het land van Waas) en ook vaak is de Vos Reynaert afgebeeld. "Daer maecte hi hem te Vlaendren waert. Ende quam in Waes, int soete lant." We vermoedden het al, maar we ho ren het in de grote zaal, waar de burgemeester ons ontvangt: St. Ni klaas is een welvarende stad. Hij is verheugd Nederlanders te kunnen begroeten onder het oog van de Nederlandse koning Willem I. Die staat n.I. afgebeeld op een groot schilderij van J. Oodenvaare (1825), waarop de vorst, omringd door vele te herkennen waardig heidsbekleders uit die tijd, de eed aflegt. De burgemeester prijst bo vendien Willem I, die voor België's handel en industrie veel tot stand bracht. Het immense doek heeft na vele omzwervingen in deze Oranje zaal een plaats gevonden. De burgemeester filosofeert wat over het verschil tussen de gekozen Belgische en de benoemde Neder landse burgemeester. En nadat Dhr. v. Gastel hem het boek van Dr. Hartel over de Vijf Oorlogsda gen als dank overhandigde, gaf hij nog een nabeschouwing over de sterke band tussen het Nederlands en Belgisch Verzet. Het is al laat geworden als we on der leiding van onze gidsen (we zijn opgesplitst in 2 groepen) de 12de eeuwse St. Niklaaskerk gaan be zichtigen. De oudste kerk van de stad, 800 jaar geleden als houten kerkje begonnen. In 1262 een kerk van steen, in 1336 een toren aan gebouwd, bij een verbouwing in 1896 vond men in de muur van de toren nog een zilveren muntstuk uit 1336. Brand, heropbouw, zijbeu ken en Huiskapellen aanbouwen, beeldenstorm, verwoesting en plundering en weer verbouwing. Dat alles heeft de St. Niklaaskerk doorstaan. De laatste verbouwing was in 1895. Door haar afmetin gen is ze indrukwekkend: het inte-

De Waterschans | 1988 | | pagina 9