56 57 De Waterschans nr. 4 1988 Knijff zijn dit er veertien. Ze zijn ge nummerd op bijgaande schetsen van de schilderijen. Eerst laat ik hier een beschrijving volgen van wat zichtbaar is; vervolgens zal een poging tot identificatie worden ge daan. Bij de beschrijvingen worden "rechts" en "links" in de heraldi sche betekenis gebruikt, dat wil zeggen alsof men het (wa- penjschild voor zich houdt. Voor de toeschouwer zijn rechts en links dus omgewisseld. Een ruitvormig of ovaal schild zal op een vrouw duiden, die, indien zij getrouwd was, het wapen deelde met rechts het wapen van haar echtgenoot en links haar eigen wapen. Het zal de lezer opvallen dat hier clusters van rouwborden zijn aan te wijzen: borden waarop hetzelfde wapen of dezelfde wapens voorko men en die derhalve op leden van één familie betrekking hebben. In de kerk hangen ze bij elkaar. De hierna volgende beschrijving gaat vergezeld van afbeeldingen van de genoemde schilderijen en van schetsen waarop is aangege ven, welke rouwborden daarin zijn beschreven. 3. Een poging tot identificatie Rouwborden 1, 2 en 3. Het ge meenschappelijke wapen geeft drie niet zeer duidelijke figuren, maar het bleek het wapen van de familie Bacx te zijn. Th.A. Boeree heeft uitvoerig bericht omtrent de beken de ruiteraanvoerders Paulus en Marcelis Bacx en hun familie.8 Hij meldt:9 "Geheel afzonderlijk staat de tak van den Bosschen rent meester Jan Bacx, grootvader van de ruiteraanvoerders. Op zijn graf zerk (1551) komt een wapen voor met drie voorwerpen 2-1 geplaatst, die de onderzoekers hebben aan gezien voor klokken, kwasten, dik buikige flesschen en handgrana ten. Volgens een overlevering in de familie Backx zijn het "kauwoer- den". Dit Zuid-Nederlandsche woord beteekent le kalebas en 2e veldflesch in den vorm van een ka lebas, waarmede o.a. de pelgrims op oude platen zijn afgebeeld". Op de afbeeldingen lijken de voorwer pen eerder peren, welke term we hier gemakshalve maar zullen ge bruiken. Daarna vermeldt Boeree10 dat de kwartieren van de ruiteraanvoer ders zouden zijn: "1. Bacx met de klokken 2. uan den Hoven 3. Bacx met de leeuw Heraldische beschrijvingen 1. (afb. 4) Ruitvormig gedeeld wapen: 1 in zwarte drie gouden peren II in rood drie zilveren voorwerpen. 2. Ruitvormig gedeeld wapen; I doorsneden: a in rood drie zilveren bezanten; b in azuur een zwarte pot; II als 1 sub I. Vier kwartierwa pens: a. als 1 sub I c. in goud een vijfblad b. in goud d. gevierendeeld; I en IV in goud drie rode voorwer pen; II en III in zilver een zwarte 3. Een wapenrok zonder wapen. Acht kwartierwapens, waarvan c. f en g schuilgaan achter het Tiengebodenbord: a. als 1 sub I b. in goud c. doorsneden: I in rood een zwarte leeuw; II blauw d. in blauw drie zwarte schuinkruisjes 4. Een wapenrok met erop een wapen: in goud een zwarte keper. Erach ter een rouwbord zonder herkenbare details. 5. Ruitvormig gedeeld wapen; I in zilver drie zwarte vogels; II doorsne den: a in blauw een zilveren lam(?); b in blauw drie gouden vogels. Vier niet nader identificeerbare kwartierwapens. e. f. - h. in goud drie rode vogels De rouwborden 1-5 zie ook afb. 1) 6. (afb. 5) Wapen met helm en dekkleden: in goud drie zwarte vogels. Vier kwartierwapens: a. als het hoofdwapen c. in zilver een dwarsbalk, bo ven vergezeld van drie leeuwekoppen alles zwart b. in zilver een rode keper d. in goud een zwarte dwars balk 7. Wapen met helm en dekkleden: als 6. Acht kwartierwapens: e. in zilver drie rode wasse naars a. onduidelijk b. onduidelijk c. in blauw of zilver een rode keper d. in goud drie zwarte vo gels f. in blauw een zilveren keper, vergezeld van drie rode rozen g. in goud een keper, verge zeld van drie wassenaars, alles rood h. in zilver een verkorte zwar te gaffel De Waterschans nr. 4 1988 8. Wapen: in zilver drie schuingeplaatste pijlen of schuinbalken. 9. Gevierendeeld wapen met helm; I en IV in rood een zwarte leeuw; II in goud drie rode kruisjes; III in zilver drie zwarte kruisjes en in het hoofd een zilveren barensteelt?) 10. Gekroond wapen: in goud negen rode ruiten, geplaatst in twee rijden van vijf en vier; schildhouders: twee gouden griffioenen. Zestien kwar tierwapens: a. als het hoofdwapen b. in rood vier zilveren voorwerpen c. in goud drie rode dwars balken d. doorsneden: e. onduidelijk f-h bedekt door nr. 11 i. gedeeld door een gouden paal: I effen rood; II effen blauw k. in goud een rode linker- schuinbalk 1. in goud een golvende zwarte dwarsbalk, ver gezeld van één of meer fi guren m.in rood een golvende gou den dwarsbalk n. onduidelijk o. onduidelijk p. in goud drie zwarte dwars balken q. in rood een gouden schuin- balk, beladen met vier ruit vormige zwarte voor werpen 11. Als het hoofdwapen van 10. 12. Ruitvormig gekroond gedeeld wapen: I als het hoofdwapen van 10; II in goud een zuil(?)getopt met en aan weerszijden vergezeld van een zwarte vogel. Acht kwartierwapens, waarvan de linker vier zichtbaar: a. als II b. onduidelijk c. in rood d. in rood 13. Ruitvormig gedeeld wapen; I als 12 sub II, maar met twee vogels bo ven en één beneden de zuil; II in rood en zilverenf?) dwarsbalk, verge zeld boven van twee en beneden van drie gouden turven(?). 14. Ovaal gedeeld wapen; I als 12 sub II; II gevierendeeld; I en IV in rood II en III in goud drie zwarte voorwerpen. 15. Alleen twee kwartierwapens links zichtbaar. a. als 12 sub II b. als 13 sub II 16. Doorsneden; I in zwart drie gouden bokkekoppen; II in zilver - boven - een rode bol; helm met dekkleden en een gouden bokkekop met -hals als helmteken. 17. Wapen: in rood acht gouden ruiten, geplaatst in twee rijen van vier; helm met dekkleden. 18. Wapen: een keper(?); helm met helmteken en dekkleden; aan weers zijden van het schild 16 en 71 Vier kwartierwapens, waarvan alleen herkenbaar: d. in rood drie gouden hoorns. 19. Ruitvormig gedeeld wapen; I in zwart(?) een zilveren keper, vergezeld boven van twee (en beneden van één?) voorwerp (en)II in zilver een geplante boom, waartegen twee dieren opklimmen; aan weerszijden De rouwborden 6 en 7 (zie ook afb. 1) 4. uan Vlierden 5. Hack (drie groene vogels op goud). 6. 7. uan den Eeckaert 8. en meldt vervolgens dat deze kwartieren in werkelijkheid luiden: Simon Bacx - Alida Bac, Wouter uan den Houe - Johanna Pijnap pel, Goswin Hack - Clara N., Mar celis uan den Eeckaert - N.N., maar in de eerste opstelling her kennen we de kwartieren van rouwbord 3, waarbij we in het mid den moeten laten of het betrekking had op Paulus dan wel op Marcelis Bacx. Rouwbord 2 heeft betrekking op een getrouwde vrouw uit de vol gende generatie, die zelf een Bacx was. Dit bleek te zijn Maria Marcel- lina Bacx Marcelisdr., gedoopt Bergen op Zoom 13 okt. 1610, t aid. 2 aug. 1645, begraven in het graf van haar vader, trouwde Ber gen op Zoom 31 mei 1632 Mr. Cornelis uan Stapele, geboren Steenbergen 28 maart 1600, raadsheer in de Raad van Brabant, overleden op de hoeve De Bril te Steenbergen 19 sept. 1663, begra ven te Bergen op Zoom in het graf van Marcelis Bacx, zoon van Adri- aan uan Stapele, burgemeester van Steenbergen, en Maria (Mak ken Hendriksdr.) Eijssens de Bal- maecker11 Van Stapele voert doorsneden: I in rood drie zilveren rozen; 11 in goud een zwarte pot, waar we de rechterhelft van het hoofdwapen van no. 2 in herken nen. Maria Marcellina Bacx was een dochter van Marcelis Bacx en Anna Maria Berck uit Utrecht, dochter van jonker Arndt Berck uit Zutphen en Johanna uan Culem- borg. Deze familie Berck voerde in goud een groene roos en Johanna zal het gebruikelijke Van Culemborg-wapen hebben ge voerd.12 De kwartieren van Maria Marcelli na Bacx komen dus als volgt te lui den: a. Bacx: in goud drie zwarte peren b. Hack: in goud drie groene vo gels c. Berck: in goud een groene roos d. Van Culemborg: gevierendeeld; I en IV in goud drie rode zuilen; II en III in zilver een zwarte leeuw, rood getongd en genageld. Aangezien zowel Paulus als Marce lis Bacx slechts één zoon hadden, beiden ongetrouwd, zal rouwbord 1 in de generatie van henzelf ge zocht moeten worden. Aangezien

De Waterschans | 1988 | | pagina 5