58 59 De Waterschans nr. 4 1988 het niet het wapen-Berck bevat, blijft Elisabeth Bacx geboren Joachimi13 over. De wapens op de rouwborden 4, 5. 6 en 7 zijn onbekend. Bij 5 kan men denken aan de echtgenote van 6 of 7. 6 en 7 zijn ongetwijfeld verwanten en gezien de opstelling van de kwartierwapens mogelijk halfbroers. Kwartierwapen h op bord 7 geeft een zeldzame en dui delijk herkenbare wapenfiguur, die slechts door de familie Cuningham de Glaincaim14 of Cunningham15 gevoerd wordt. De moeder van be trokkene zou dus van Engelse af komst kunnen zijn. Kwartierwapen g wordt gevoerd door de Engelse familie Stadling16 en door de uit Brugge afkomstige familie Van Messem17 Ook de wapens op de borden nrs. 8 en 9 zijn van onbekende perso nen. Bij 9 sluit nog het meeste aan de door Rietstap vermelde familie Van Weel (Noord-Brabant en Hol land), die als wapen voerde: gevie rendeeld; I en IV in rood een gou den leeuw; II in zilver drie rode ro zen; III in zilver drie groene eikels zonder bladeren, de stelen om hoog. De wapenborden nrs. 10 tot en met 15 en (eventueel) 17 horen bij elkaar: 10 (een man, A) zal ge trouwd zijn met 12 (B) en aange zien 15 (B) een kleinkind van 13 (mevrouw B geboren C) is, zal 13 waarschijnlijk in een oudere gene ratie thuishoren en dus mogelijk de moeder van 12 en de schoonmoe der van 14 (mevrouw B geboren D) zijn. De vraag is dus welke fami lie aan dit schema voldoet. Beschouwen we eerst het hoofd wapen van 10: de rode ruiten op goud. Uit de litteratuur of anders zins is een dergelijk wapen niet be kend, wel met verwisselde kleuren, maar het voeren van verwisselde kleuren door één tak van een fami lie, terwijl de overige leden het stam wapen trouw bleven, is alles zins aanvaardbaar. In rood negen gouden ruiten wordt gevoerd door het (Hollandse) geslacht Van der Does, waarvan een uitvoerige ge nealogie gepubliceerd is18 met on der meer: Dirk uan der Does, kapi tein, gehuwd te Bergen op Zoom 28 april 1640 met Barbara Dugck, dochter van Adriaan en van diens eerste vrouw Barbara de Hegne gezegd Parasgs Lancelotsdr.we duwe van Willem de Vries(e) en kinderloos overleden. Het artikel verwijst naar Balen, Beschrijving van het schild 16 en Vier kwartierwapens: a. als II c. in goud vijf zwarte (niet ge lijke?) voorwerpen, ge plaatst twee, één en twee b. in rood drie gouden schuin- d. in goud twee zwarte dwars- kruisjes balken 20. (afb. 6) Ovaal gedeeld wapen; 1 boven in goud een groene boom, waartegen twee bruine dieren opspringen, beneden groen(ig); II in zil ver drie rode voorwerpen, het eerste bedekt door een zwart vrijkwar- tier, waarop een gouden ster; aan weerszijden van het schild 16 en 72. Vier kwartierwapens: a. als II c. in goud een rode keper, beneden vergezeld van een rood voorwerp b. in zilver drie zwarte dwars- d. gedwarsbalkt van zes stuk- balken, beladen met rode ken, goud en blauw(?), de stippen oneven balken beladen met vier, drie en twee gou den schuinkruisjes Eronder als opschrift MD CLXXII X 1ANVARI AETATIS LVIII. 21. Ruitvormig gedeeld wapen; I in zilver een zwarte keper, beneden ver gezeld van een rode wassenaar; II in rood Detail van afb. 3, rouwborden 20 (bovenaan) en 21 (rechts onder). van Dordrecht,19 waar we een ge nealogie Dugck vinden met als wa pen: van goud beladen met drie duyken20 van zabel en een zuyle van keel (in goud drie zwarte duik- vogels en een rode zuil). Hieruit, aangevuld uit andere bronnen, resulteren dan de zestien kwartieren van Dirk uan der Does. Van vaderszijde: a. Dirk uan der Does (de negen rui ten), tr. 1500 b. Josina uan Zuglen uan Noort- wijk (in zilver drie rode zuilen). c. Frans uan Nijenrode (gevieren deeld: I en IV in goud een rode dwarsblak: II en III gedwarsbalkt van zes stukken, goud en blauw, de oneven balken beladen met vier, drie en twee zwarte schuin kruisjes), tr. d. Johanna uan Zuglen uan de Haer (als b) e. Steuen uan Zuglen uan de Haer (als b), tr. 1506 f. Josina uan Assendelft (in rood een stappend zilveren paard). g. Johan uan Drakenburg (ge dwarsbalkt van acht stukken, goud en rood, de oneven balken bela den met vier, drie, twee en één zwart schuinkruisje)tr. h. Hadewich uan Renesse (in rood, bezaaid met blokjes, een aanziende leeuw, alles goud). Van moederszijde: i. Onne uan Ewsum (f 1489) (ge deeld: I effen rood; II in goud een De Waterschans nr. 4 1988 blauwe dwarsbalk), tr. k. Gele Manninga (t na 1514) (ge deeld van groen en zwart en over alles heen een zilveren leeuw) 1. Asige uan Rasquert (in zilver een rode adelaar, overtopt door een rode ster), tr. m. N.N. uan den Ham (wapen on bekend) n. Johan uan Wijlich (in zilver een rode keper, beneden vergezeld van een rode ring), tr. o. Geertruid uan Bglandt (in goud een zwart kruis) p. Elbert uan Pallandt (gedwars balkt van zes stukken, zwart en goud), tr. q. Elisabeth uan der Horst (in rood een gouden dwarsbalk). Er is enige fantasie voor nodig om hierin het rouwbord te herkennen en het is natuurlijk de vraag of de juiste kwartierwapens ook het rouwbord hebben gesierd. Op rouwbord no. 12 zijn links de vaderlijke kwartieren van Barbara Dugck afgebeeld: a. Dugck (als de linkerhelft van het hoofdwapen) b; Van Thol (waarschijnlijk: in goud, bezaaid met blokjes, een leeuw, alles rood, eventueel aan gevuld met: en een zilveren ba rensteel, over alles heengaande). c. Van Leeuwen de Gouda (in rood een zilveren dwarsbalk, bo ven en beneden vergezeld van drie gouden sterren) d. onbekend. Het hierboven vermelde wapen van Van Leeuwen de Gouda (of Goudekomt overeen met de lin kerhelft van het wapen op rouw bord 13: dit zou dan betrekking hebben op Maria Dugck geboren uan Leewen de Gouda, grootmoe der van Barbara en Catharina Dugck. Uitgesloten is dit niet, in dien men in aanmerking neemt dat ook een bord kan zijn opgehangen ter nagedachtenis aan een reeds overleden persoon. Relatie tussen de familie Dugck en Bergen op Zoom zal pas uit 1633 dateren, het jaar waarin Barbara met Willem de Vries trouwde en dan kan haar grootmoeder nauwelijks meer in leven geweest zijn. Rouwbord 14 heeft betrekking op een mevrouw Dugck geboren X. Een geslacht Van Bokhouen (Bra bant, Holland) voerde volgens Rietstap gevierendeeld: I en IV in goud drie groene meerbladeren; II en III in rood een zilveren leeuw, rood getongd en genageld, maar merkt op dat het wapen ook met verwisselde kwartieren voorkomt. Het is niet bekend dat Gabriel Dugck en zijn tweede echtgenote Anna uan Bokhouen, die vóór 1619 trouwden,21 iets met Bergen op Zoom te maken hadden, maar aangezien hij kapitein was, is dat zeker niet uitgesloten. Voor rouwbord 15 blijft dan een kleindochter uit het echtpaar Dugck-uan Leeuwen de Gouda over, dat wil zeggen de boven reeds meermalen ter sprake geko men Catharina Dugck, die onge trouwd was. Rouwbord 16 heeft betrekking op een lid van het geslacht De Witte. Muschart22 geeft als wapen van deze familie: doorsneden; I (in zwart) drie zilveren bokkekoppen met -hals; II in zwart drie kleine zil veren bollen of penningen. Het geslacht De Wit of De Witte was wijdvertakt in Bergen op Zoom: twaalf leden maakten deel uit van de magistraat of de brede raad, een Wouter de Witte werd in 1636 aangesteld tot ontvanger der ver pondingen. Er is dus niet na te gaan op wie het rouwbord betrek king heeft. Rouwbord no. 1 7 zal verband hou den met Van der Does. No. 18 is onbekend. De linkerhelft van het hoofdwapen van no. 19 doet den ken aan Soetens (vgl. no. 20) maar er is geen mevrouw X gebo ren Soetens in Bergen op Zoom bekend. Rouwbord 20 is het enig afgebeel de dat een sterfdatum geeft. 10 jan. 1672. Hier was de oplossing via het aangifteregister van de overledenen snel gevonden: het betreft Elisabeth uan Osch, ged. Bergen op Zoom 23 sept. 1611, dochter van Roelandt uan Os, lui tenant onder ritmeester Van der Wel (1607-'24), en Margriete uan Steenis (Steenhugs); zij trouwde als weduwe van Adriaen de Hase na ondertrouw te Bergen op Zoom 22 jan. 1656 met Jacob Soetens, penningmeester van Delfland, commissaris ordinaris van de monstering te Bergen op Zoom (1652, '56), f Bergen op Zoom 23 aug. 1663, weduwnaar van Geer- trugt Adriaensdr. uan Schilper- oort.23 Het rouwbord geeft "aetatis 58", in werkelijkheid was zij 60 jaar oud geworden, want zij werd op 23 september 1611 gedoopt. Jacob Soetens (f 1663) ligt met zijn eerste vrouw, Geertrugt uan Schilperoort begraven in de Grote Kerk te Bergen op Zoom onder een grafsteen, waarop hun beider wapens. Het zijne vertoont een boom op een grasgrond,24 dat te vens de linkerhelft van het hoofd wapen op het rouwbord van Elisa beth uan Osch is. Een variant van het wapen van de familie Van Os treffen we aan op een wapenkaart van bestuurders van de Beemster25 bij Dirk uan Os en een Hendrik uan Os: in zilver twee rode ossekoppen boven elkaar en in een schildhoofd van goud een vijfpun- tige zwarte ster, maar op een 17de- eeuws ex-libris van Theodorus uan Os staat als wapen: drie half- aanziende ossekoppen, de eerste bedekt door een vrijkwartier waar op een vijfpuntige ster.26 Het wa pen op het rouwbord zal er dus als volgt hebben uitgezien: in zilver drie rode ossekoppen, de eerste bedekt door een zwart vrijkwartier waarop een gouden ster. Op de naam Van Steenis of (Van) Steen- huijs(en) wordt als wapen vermeld27: een keper, beneden vergezeld van een ring. Dit komt overeen met het wapen van de moeder van Elisabeth uan Osch op het rouwbord. No. 21 is onbekend. Uit een andere bron28 weten we althans van het bestaan van nog een rouwbord, namelijk van Hen- drick uan der Burch, van Delft, bal juw van Hulsterambacht, begr. Bergen op Zoom, tr. aid. 2 okt. 1615 Catelgne Jans Schafters; aangezien zijn weduwe aid. 15 okt. 1630 hertrouwde met Ds. Corneli us Stuart zal Van der Burch laat in de jaren '20 begraven zijn: zijn kwartieren waren: Van der Burch Camerling Van der Dussen Meerman De Jonge Sasbout Duueland Van der Burch. Conclusie Overzien wij het bovenstaande dan blijkt dat men degenen die in de 17de eeuw een rouwbord te hun ner nagedachtenis in de Grote kerk te Bergen op Zoom lieten ophan gen niet moet zoeken onder de au tochtone notabelen, zoals de leden van de magistraat, maar onder de militairen en de Generaliteits- beambten. In hoeverre een verschil in vermogen tussen deze beide groepen een rol speelt is op grond van gepubliceerd materiaal niet uit te maken. Wel zou het kunnen zijn dat het gebruik om rouwborden op te hangen een import-gewoonte is, hetgeen tevens zou verklaren dat pas zo laat (1691) een regeling van overheidswege van de hiervoor te heffen taxa van de grond kwam.

De Waterschans | 1988 | | pagina 6