De Sint Gertrudiskerk anno 1500 ONBEKENDE HERINNERINGEN 2 3 Een poging tot reconstructie - 2 De Waterschans nr. 1 1989 een brikettenfabriek en een siga renfabriek. De kaart wordt gedateerd op 1890. Als aflevering 5 in de serie Bergen op Zoom in Kaart en Beeld is deze gekleurde kaart in de leeszaal van de Gemeentelijke Archiefdienst te koop voor 12,50 (inclusief uitge breide toelichting). Nog tot 15 april 1989 wordt in de hal van de Gemeentelijke Archief dienst, Blokstallen 2, een huisex positie gehouden van foto's uit de verzameling van de Archiefdienst, waarvan onbekend is, wie of wat daarop werd vastgelegd. De Gemeentelijke Archiefdienst verzamelt al geruime tijd foto- en beeldmateriaal over Bergen op Zoom en omgeving. Zo'n 25 jaar geleden paste deze verzameling nog in een oude schoenendoos; thans telt de collectie ruim 25.000 foto's, 2000 ansichtkaarten en 4000 dia's. Hierin treft men: foto's van straten, gebouwen en verdwenen plekjes. De archief dienst zorgt ook voor het vast leggen van straten en buurten als er ingrijpende veranderin gen, zoals sloop of kaalslag plaats vinden: foto's van belangrijke gebeurte nissen, zoals stadsfeesten of ko ninklijke bezoeken; groepsfoto's van allerlei vereni gingen; foto's die een beeld geven van het onderwijs; bedrijven, ambachten, land bouw en visserij Daarnaast beschikt de archiefdienst over vele afbeeldingen van plaat sen die behoorden tot het gebied van het voormalige Markiezaat. De verzameling wordt jaarlijks met ruim 1000 foto's, zowel nieuwe als historische opnamen, uitgebreid. Dankzij de kontakten met de plaat selijke verzamelaars, zoals Freek Dons, worden er vele oude opna men van Bergen op Zoom aange wonnen. Ook werden er grote glasplaatcollecties verworven. Voor de Tweede Wereldoorlog werden de opnamen vastgelegd op glasplaten, die voorzien waren van een lichtgevoelige laag. Zo beschikt de archiefdienst over een glaspla tencollectie van fotograaf Van Mel- le uit de Lievevrouwestraat (Later foto Kolber) uit de jaren 1925- 1945 en een verzameling van het fotopersbureau het Zuiden uit de jaren 1930-1940. De onbekende foto's Het komt voor dat er bij deze aan winsten foto's zitten, waarvan niet bekend is welke personen er op staan of welke vereniging het is. Ook beschikt de archiefdienst over enkele foto's van verdwenen ge bouwen, waarvan ondanks veel speurwerk, niet achterhaald is waar deze stonden. Ook hangen er vele foto's van vastenavondgroe- pen uit de jaren dertig. De Archiefdienst heeft deze "ON BEKENDE HERINNERINGEN" thans tentoongesteld en doet hier bij een oproep aan het publiek om deze foto's te komen bekijken. Ho pelijk zijn er Bergenaren die een of meerdere situaties of personen op deze foto's herkennen. Bij de ten toonstelling treft U pen en papier om informatie aan de archiefdienst kenbaar te maken. De tentoonstelling is voor iedere geïnteresseerde dagelijks tussen 9.00-12.30 uur en tussen 13.30- 17.00 uur te bekijken, behalve op vrijdagmiddag. Interieur van de koffieshop "De Krab" van de heer Vale in de Bosstraat, foto genomen kort na de opening in 1938. Dit was een "onbekende herinneringdie dankzij deze expositie door een bezoeker is herkend. De Waterschans nr. 1 1 989 HAN BOS In een vroeger artikel in dit tijdschrift 18 (1988) 18-26 heb ik een poging gedaan de plattegrond en de opstand van het exterieur van deze kerk te reconstrueren. Het interieur, met name de wand- opbouw, wordt hier beschreven. Voorop komt echter een bespre king van de twee ontwerpen, die aan de anno 1500 bestaande kerk ten grondslag kunnen hebben gele gen. Zonder inzicht in die ontwer pen is het immers moeilijk, de re constructie van het kerkgebouw voldoende te begrijpen. De twee ontwerpen De grote stadskerken, zoals die in het hertogdom Brabant in een laat gotische stijl (de zogenaamde Bra bantse gothiek) gebouwd werden, vertonen in de verhouding van de onderdelen een grote regelmatig heid, die zich vooral in hun platte grond weerspiegelt. Deze regelma tigheid is een gevolg van een uni forme opzet, die strookte met de "idealen" van deze bouwstijl. De Kind formuleert dit als volgt: "bij de rijk met natuursteen beklede Sint- Gertrudiskerk hoort een klassieke plattegrond, waarin de lengte-as prevaleert en het koor een krans van kapellen bezit".1. De plattegrond van dit kerkge bouw, zoals deze in het vooraf gaande artikel gereconstrueerd is, vertoont echter een aantal afwijkin gen van dit ideale schema.2 Zo is de diepte van het koor kort te noe men ten opzichte van de lengte van de transeptarmen. De (zeer) brede zijbeuken van het schip staan in een afwijkende verhouding ten opzichte van het middenschip, dat een normale breedte heeft. Tevens is het middenschip in relatie tot de transeptarmen vrij kort te noemen. De traveeën in het schip zijn veel langer dan die in het koor. Afwij kingen zijn ook te constateren in de opstand van het nog bestaande deel van het kerkgebouw. De mu ren en de gewelven van de overge bleven koorkapellen bereiken niet de hoogte van die van de zijkapel len van het schip. Andere onregel matigheden zijn te constateren bij de reconstructie van de verdwenen kerkgedeelten (zie hierna). lontworpen gedeelten 1. Poging tot reconstructie van de plattegrond volgens het oorspronkelijke (eerste) plan. vermoedelijk kort na augustus 1444. Ibestaande muurdelen' lontworpen gedeelten 2. Poging tot reconstructie van de plattegrond volgens het aangepaste (tweede) plan, vermoedelijk ca. 1452.. De torenbasis is ingestippeld n.a.v. die te Den Briel. Op grond van bestudering van de plattegrond en van de opstand meen ik daarom te mogen aanne men, dat hier sprake is geweest van een eerste (oorspronkelijk) plan, dat overeenkwam met ge noemde gotische "idealen", dat nadien is vervangen door een tweede (aangepast) ontwerp voor een grotere kerk, dat genoemde onregelmatigheden vertoonde en nog ten grondslag ligt aan de plat tegrond van de huidige kerk. Het eerste of oorspronkelijke plan, zal door Spoorwater ontworpen zijn na de stadsbrand van augustus 1444, waarbij het bestaande kerk gebouw werd verwoest of zwaar beschadigd. Dit ontwerp omvatte de bouw van een kerk, die bestond uit een driebeukig schip van zes, geflankeerd door rechtgesloten ka-

De Waterschans | 1989 | | pagina 3