Distributiekring Bergen op Zoom 36 37 f BROOD AARDAPPELEN 292, 293, 294 en 282 elk voor 800 gram 283 voor 400 gram. 295 voor 6 K.G. R 3^tpor 3 K.G. De Waterschans nr. 3 1989 dantur (gevestigd in het voormalig belastingkantoor in de Steenberg- sestraat) gebracht bezoek te horen had gekregen dat er Duitse troe- penverstrekingen op weg waren naar de stad. Een mededeling die hij na terugkeer op het gemeente huis doorspeelde aan de Onder grondse, waarvan de leiding overi gens -volgens Ton Veen- ook zelf al op de Ortskommandantur was geweest om te "vinketouwen". In eerste instantie waren de heren zelfs van plan geweest om de Duit sers te vragen zich maar over te ge ven, het grote woord was er op het beslissende moment echter niet uit gekomen.10 Een achteraf bezien wel zo gelukkige situatie! Lijnkamp zelf bleef echter onver stoorbaar geloven in een keer ten goede. Hij overwoog zelfs om in jacquet naar het gemeentehuis te gaan. Uiteindelijk zag hij van deze stap af, hij vertrok op woensda gochtend 6 september echter wel gewapend met een Engels woor denboek naar het gemeentehuis. Om tenminste een speech te kun nen voorbereiden voor het geval dat... de bevrijders zouden arrive ren. In de loop van de dag ver dween die hoop snel omdat al spoedig bleek dat een gerucht als zouden er al geallieerde troepen in de omgeving van Breda vertoeven op geen enkel feit berustte.11 Dit bericht en het feit dat Duitse elite-troepen op deze woensdag de stad passeerden om de verdedi ging van het Albert Kanaal ter hand te nemen bracht de inwoners van de stad weer met beide benen op de grond. Ton Veen vermeldde in haar dagboek:"De Duitschers zijn weer in actie". De activiteiten bestonden uit het controleren van auto's aan de Zoombrug en het verplicht stellen van retournering van geplunderde goederen. Dit laatste op straffe van huiszoekin gen en de kogel bij geconstateerde vergrijpen.12 De inwoners van de stad gaven massaal gehoor aan de oproep van de Ortskommandan tur. Het pakhuis op de hoek Mineurstraat/Nieuwmarkt was bin nen een uur vol. Sommigen bleken plunderaars in het groot geweest te zijn. Het dagboek schetst het vol gende beeld: "Een intellectueel had 96 lakens. Een bakker 30 ka zen. Een man een voorraad boter en vet voor 5 jaar". Hele ameuble menten bracht men terug. Zelfs een schimmel werd door zijn tijde lijke eigenaar afgeleverd.13 Waar mee de situatie uiteindelijk weer genormaliseerd leek. Ton Veen schrijft op donderdag 7 september in haar dagboek: "Het leven be gint weer 'n beetje gewoon te wor den".14 De hoop op betere tijden bleef ech ter bestaan en een aanleiding voor het opnieuw verdringen van de realiteit was al spoedig gevonden. Daar het afluisteren van de radio 6. Op allerlei manleren probeerde de Duitse bezetter om Nederland se mannen werkzaamheden te la ten verrichten. Ging het soms om de verdedi gingswerken rondom de stad, op deze foto wordt onder bewaking brandhout verzameld. na Dolle Dinsdag sterk was toege nomen, raakten de inwoners van de stad "volledig" op de hoogte van de acties van het le Engelse leger in de omgeving van Arnhem. Operatie Market Garden kon hier in de regio zelfs met het blote oog gevolgd worden. Op maandag 18 september keerde het dienstmeisje van de familie Lijnkamp - Betsie Perdaems uit Nieuw Vossemeer - namelijk vol verhalen terug in haar dienst. Op zondag was zij namelijk getuige geweest van het overvlie gen van een luchtvloot bestaande uit grote vliegtuigen met gliders op sleeptouw. Een aanblik die de be volking duidelijk goed had gedaan. Het dagboek verhaalt: "De men- schen waren gek. Sprongen huizen hoog, trokken hun jassen uit, zwaaiden daarmee, gooiden pet ten dwaas de lucht in en de vrou wen wapperden met hun schor ten".15 De harten van de burgers raakten weer vervuld van hoop en tegelij kertijd werd de minachting voor de bezetter groter. Zo ontlokte een bij toeval beluisterde Duitse radio uitzending over het bestoken van Engels grondgebied bij Ton Veen de volgende opmerking: "Wat 'n succes terwijl hier Duizenden En- gelschen overkomen arriveeren er zegge 2 heel vliegende bommen in E".16 De echtgenoot van Ton Veen, burgemeester Lijnkamp. zag in operatie Market Garden weer een aanleiding om voorbereidin gen te treffen voor de komst van de "Tommies". Op het gemeente huis werden whisky en soda bij de hand gehouden terwijl de burger vader zelf de laatste hand legde aan een tekst die moest worden opgenomen in de eerste krant die na de bevrijding zou verschijnen. Een deel van de tekst luidde als volgt: "Lang walgden we reeds van hun brallende taal En van hun waanzinnige daden En van hun eeuwig en snoevend gepraal Bij 't hakenkruis wat zij aanba den".17 De Waterschans nr. 3 1 989 Vanaf 29 OCTOBER tot en met 11 NOVEMB. 1944 zijn geldig ver klaard de volgende bonnen van de Moodkaarten 2e serie. MELK ZOUT VERSNAPERINGEN SUIKER CARAMELDRANK TOILETZEEP EENHEIDSZEEP WASCHPOEDER of 7 R 33, R 34, R 35 elk 400 gram R 23, k 24 elk 4 rantsoenen BESCHUIT. 290 en 291 voor I L. tapiemeik^^J bon. R 31 voor 7 L. melk n 00 209 voor 250 gram. R 37 voor 150 gram. 208 voor 500 gram. R 38 voor 300 gram. R 39 1 rantsoen. 296 1 rantsoen, epvervangende waschmiddelen R 32 voor 3', L. melk. 207 1 rantsoen. Voor accoord de Rayonleider J. WITJES. □e Leider v.d. Oïstributiekping Bergen op Zoom. De echtgenote van de eerste bur ger was er echter van overtuigd dat haar man hier te hoge verwachtin gen koesterde. Zo snel zou in haar ogen de bevrijding nu niet meer komen. Een mening die de burge meester zich ook zelf gevormd moet hebben nadat Market Garden op een tragedie uitliep en elk ge rucht van geallieerde troepenbe wegingen aan de Nederlandse grens in deze dagen nog op geen enkel feit stoelde. Militaire strijd In de maand september toonde de ontwikkeling van de militaire ope raties nog geen duidelijke licht puntjes voor de bewoners van de steden en dorpen in de regio rond om Bergen op Zoom. Na de snelle bevrijding van Antwerpen op 3 september duurde het nog tot 5 oktober voordat geallieerde troe pen de Belgisch-Nederlandse grens bereikten. Op die dag werd de plaats Putte namelijk bevrijd door de Canadese 2de Infanterie Divisie. Geen reden echter voor echte opwinding onder de Duitse autoriteiten in Bergen op Zoom. Op deze dag schreef Ton Veen na melijk in haar dagboek: "In de stad zijn de kanen erg kalm...". Al voegde zij er wel aan toe dat er bij de "Zahlmeisterei" werd overge gaan tot het verbranden van alle papieren.18 Ton Veen zelf nam wel voorzorgsmaatregelen om te voorkomen dat er ruiten zouden sneuvelen. Het voortdurend waar te nemen geluid van ogenschijnlijk steeds dichterbij komend geschut zorgde er namelijk voor dat de rui ten voortdurend rinkelden. Reden om de ramen open te zetten !19 Inderdaad naderden de bevrijders, want op 6 oktober stonden de troe pen op 5 km. afstand van Woens- drecht en een dag later bereikten de Calgary Highlanders, een infan- terieregiment behorend tot de Ca nadese 5de infanteriebrigade, na felle gevechten Hoogerheide. Daarna stokte de opmars. De vertraging in het oprukken van de Canadese strijdkrachten kan worden toegeschreven aan drie factoren. Op de eerste plaats was het weer in de laatste drie maan den van 1944 uitermate ongunstig. In Zuid-Nederland viel meer neerslag dan sinds 1864 het geval was geweest. Op de tweede plaats waren de richtlijnen van veldmaarschalk Bernhard L. Montgomery, de Brit se leider van de militaire campagne in België en Nederland, in deze da gen nog niet geheel eenduidig. Na het falen van Market Garden richt te hij zijn aandacht namelijk nog niet direct op het vrij maken van de Westerschelde, doch veeleer eerst op het doorstoten naar de Rijn en het Ruhrgebied. Het Canadese le Leger kreeg eind september dan ook wel de opdracht om de Westerschelde te ontdoen van vij andige belemmeringen, maar troe pen werden niet ter beschikking gesteld. Pas op 16 oktober keerde Montgomery onder druk van Dwight D. Eisenhower, destijds opperbevelhebber van de geallieer- 7. De voedselsituatie was in de periode direct voor de bevrijding van Bergen op Zoom nijpend. Op 18 oktober werden bonnen uitge geven voor noodrantsoenen. Bij gaande bekendmaking toont welke bonnen er na de bevrijding geldig werden verklaard. de strijdkrachten in Europa, volle dig op zijn schreden terug. De ope ning van de haven Antwerpen kreeg nu de hoogste prioriteit.20 In derde instantie vormden de troepenbewegingen binnen de Duitse gelederen de voornaamste belemmering voor een opmars van de geallieerden. Het hoofddoel van de geallieerde opmars en de met name daarmee belaste Cana dese 2de Infanterie Divisie bestond namelijk uit het afsnijden van de verbinding tussen Zuid-Beveland en Zuidwest-Brabant. Inzet van de strijd was een nauwelijks één kilo meter breed stuk drassige grond waarover een spoorlijn en een weg liepen die tezamen de Duitsers de mogelijkheid boden om personele en materiële versterkingen aan te voeren ter verdediging van Zuid Beveland en Walcheren. De taak om via de verovering van de Kree- krakdam dit laatste onmogelijk te maken viel toe aan de Canadezen, zij stuitten daarbij echter op inder haast aangevoerde Duitse verster kingen. 8. De Inkwartiering in Huize Lijn kamp ging niet ongemerkt voorbij. Op zekere dag ontvingen de inge kwartierde Duitsers - ondanks na drukkelijke bezwaren van Lijnkamp I - "damesbezoek". Bij het vertrek van één der "dames" heeft Ton Veen haar geportretteerd.

De Waterschans | 1989 | | pagina 3