40 41 l ÏL j' J? De Waterschans nr. 3 1989 ilIDlfÈiil kantoor en uitgereikt door ge meentelijke distributiediensten. Er bestonden normen voor de voe ding. Normen vastgesteld door de bezetter op voorstel van het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd. "Op papier had elke z.g. normaalverbruiker in de zomer van '44 recht op levensmiddelen met een calorische waarde van ca. 1700 per dag...".36 Een weliswaar mager rantsoen, zeker in Brabant waren er echter middels het afstro pen van het platteland steeds vol doende mogelijkheden geweest om "...veelal tegen een acceptabe le prijs..." het officiële rantsoen aan te vullen.3' In de loop van '44 leek de situatie echter ook in het gekende land bouwgebied Brabant te verslechte ren. Het slechte weer, te weten een droog voorjaar en een natte zomer, was er verantwoordelijk voor dat de graanoogst niet de ge wenste omvang bereikte. Boven dien raakte de voedselvoorziening in gevaar door het nijpende gebrek aan vervoersmiddelen. In Bergen op Zoom toonde zich di rect na Dolle Dinsdag de ernst van de situatie. Juffrouw Van Dieren- donk schreef op donderdag 7 sep tember in haar dagboek: "Er is noodtoestand in levensmidde len...". Een hartekreet die zij aan vulde met de opmerking dat er bij detaillisten levensmiddelen in beslag werden genomen. Enkele dagen later maakte zich zelfs de angst van haar meester dat de au toriteiten voorlopig geen bonnen meer geldig zouden verklaren.38 Dezelfde onzekerheid speelde ook in de gedachten van Ton Veen. Al leen al het gerucht dat er om- 74. Robb A.H. Donaldson, gete kend door Ton Veen, één der eer ste Canadezen die direct na de be vrijding van de stad door burge meester Lijnkamp werd ontvan gen. verdwijnen van veel aangesproke nen uit de kerk.34 Wellicht wijs ge worden probeerden de Duitsers op 10 oktober jongens samen te drij ven op de Grote Markt. Dit misluk te echter "...want successievelijk verdween er iemand in 'n huis waar ze toevallig langskwamen. Ja, die Bergenaren drijven ze niet op als schapen".35 Op het terrein van de voedselvoor ziening vormde de situatie in Ber gen op Zoom in de herfst van het jaar 1944 geen echte uitzondering op de rest van Nederland. In 1944 waren vrijwel alle levensmiddelen op de bon. Bonnen werden ver zorgd door het Centraal Distributie- 12. Na de komst van de Canade zen stond de Grote Markt al spoe dig vol met legervoertuigen. Voortaan denderden er geen Duit se voertuigen meer door de stad streeks 12 september veel Zeeu wen op weg waren naar Bergen op Zoom deed haar het ergste vrezen. Zij verwoordde het als volgt: 't Is niet te hopen dat 't waar is want de voedseltoestand is toch niet al te fraai hier !".39 De schaarste concentreerde zich naast de normale huishoudelijke artikelen zoals w.c.-papier, zeep en waspoeder40 in Bergen op Zoom vooral op de produkten melk en boter. Uren moest men soms wachten bij de zuivelfabriek Vacca in de St. Josephstraat (thans het Sint Josephplein)En wanneer er 16,40 uur 27 October 4944. "TT TT IT fi Tl 1" T3 W Tl Tl n n <*3 'U U JJ P 11 11 'ii m if Ti "n i 'V< 11 "n Ti 13. Dit was nu het moment waar naar men zo lang had uitgekeken. Na 4 jaar Duitse bezetting bereikte de eerste bevrijders de Grote Markt in de namiddag van 27 ok tober 1944. Ton Veen heeft het precieze moment vastgelegd. Ifl'H 111 n De Waterschans nr. 3 1989 bonnen werden verstrekt probeer de iedereen ze direct te verzilveren. Zo bijvoorbeeld op 29 september: de oogst bedroeg 1 liter tapte melk per week per persoon.41 In het uiterste geval moesten in de ter men van Ton Veen met "scharre len" de levensmiddelen verkregen worden. Ook bood de omgeving van de stad nog wel eens mogelijk heden om de voedselvoorraad weer enigzins op peil te brengen. Al betekende dit dan wel dat men sen er een bezoek aan de melkfa briek in Wouw voor over moesten hebben om zegge en schrijve twee pakjes boter te kunnen bemachti gen.42 Waarbij men dient te be denken dat dit soort activiteiten vaak op de schouders van vrou wen en kinderen terecht kwam omdat mannelijke inwoners van de stad op den duur steeds meer het risico liepen opgepakt te worden! Ongemak ondervonden de inwo ners van de stad ook van de maat regelen die op het terrein van de stroomvoorziening werden getrof fen. Begin september waren er al regelmatig korte of langere perio den geweest waarin de bevolking verstoken bleef van electriciteit. Lastig natuurlijk omdat dan bij voorbeeld radio-uitzendingen niet beluisterd konden worden. Derge lijke perioden waren echter ronduit gevaarlijk op momenten dat er eigenlijk luchtalarm gegeven dien de te worden. Op 29 september werd er door de bezetter bepaald dat in de toekomst de stroomvoor ziening beperkt zou blijven tot de avonduren, om precies te zijn van 5 tot 11 uur. Wat een extra dimen sie toevoegde aan de grauwsluier 15. Op 27 oktober werden achter gebleven manschappen van het 6e Fallschirmjager Regiment als krijgsgevangenen door de Breda- sestraat gevoerd. woonde van het normale meubilair en plaatste er volgens eigen zeggen de alleroudste meubeltjes én voeg de ter decoratie een oranje poes toe. Het verblijf werd in het dag boek steevast met de naam "het Roovershol" aangeduid. De tijdelijke bewoners van de ka mer sleepten zelf allerlei meubels aan en maakten aanvankelijk ook gebruik van de keuken. Daar be reidden zij met een overdaad aan boter lever, asperges en karbona den. Later kookte Ton Veen voor hen waardoor de door haar ver wenste Duitsers uit de keuken ge weerd konden worden. Het bete kende dat zij al het keukenmateri aal na gebruik door de Duitsers niet langer dubbel behoefde af te wassen om het keukengerei werke lijk te reinigen. Bovendien kon zij zo ook zelf aan de nodige schaarse levensmiddelen komen. Hoe zeer vele Nederlanders het ge drag van landgenoten die zich in lieten met de bezetter ook verfoei den, ook in Bergen op Zoom wa ren er jonge dames die zich in Duit se kring bewogen. Niettegenstaan de een nadrukkelijk uitgesproken verbod van Lijnkamp zelf moest het echtpaar toezien hoe op een zekere morgen enige "meiden" het huis verlieten na de nacht te heb ben doorgebracht met de inge kwartierde Duitsers. Het zat Ton Veen - kunstenares van huis uit - zo hoog dat zij een schets van één der dames opnam in haar dag boek.43 In eerdere alinea's is een beeld ge schetst van de voedselsituatie in de loop van de maand september en begin oktober. Op het moment dat de Canadese troepen een door braak leken te forceren nabij de Kreekrakdam -midden oktober - verslechterde de situatie in de stad aanmerkelijk. De levensmiddelen voorziening stokte en in een enkel geval werd op surrogaat produkten overgestapt. Wat in het geval van boter betekende dat op de bonnen "...'n soort smeersel..." met de uiterlijke gelijkenis van kunstho- ning en de smaak van caramel werd verstrekt.44 Ook de boeren hadden nu minder te bieden tegen een hogere prijs. De prijs voor één ei lag op 2,25 terwijl een kilo bo ter ƒ120 kostte. Het was op 18 ok- waaronder het dagelijks leven al gebukt ging. Een ronduit ergerlijke ervaring moet de zogenaamde inkwartiering zijn geweest. Het overkwam de fa milie Lijnkamp begin oktober net als het voordien en ook later zo ve le andere gezinnen overkwam. Ton Veen ontdeed een kamer van het huis - villa Bergina aan de Halsterseweg- waarin de familie 16. Groot was de vreugde op 27 oktober 1944. Officieel mocht er pas op zaterdagochtend na 10 uur gevlagd worden De foto toont op het balkon van Hotel De Draak mevr. Lijnkamp in gezelschap van ober Harry de Bruin die de Britse vlag hijst.

De Waterschans | 1989 | | pagina 5