42 43 De Waterschans nr. 3 19139 7 7. Lt.kol Whitaker maakte mel ding van het feit dat de opmars van de Canadezen werd bemoei lijkt door de opgeworpen tankwal bij de Zoom. Ton Veen wist de si tuatie raak te typeren. Tussen Ber gen op Zoom en Halsteren was een muur opgeworpen tober dat de overheid bonnen uit gaf voor noodrantsoenen "...met de waarschuwing deze rantsoenen voor het uiterste geval van voed- selnood te bewaren".45 Een veeg teken, misschien lag de stad niet langer meer aan de rand van het strijdgewoel! De bevrijding staat voor de deur Na het definitief in het bezit nemen van de Kreekrakdam door de Ca nadezen diende de 2de Infanterie Divisie door te stoten naar de Sloe- dam die Zuid Beveland met Wal cheren verbond. Nu de directe toe voerlijnen van de Duitsers bijna door waren gesneden -de Kree krakdam kwam definitief op 22 ok tober in Canadese handen !- kwam het er op aan de situatie te besten digen, voor die operatie had de 2de Divisie dekking in de rug no dig. Het geven van die dekking werd in de vorm van een operatie genaamd "Suitcase" toebedeeld aan Britse, Poolse, Amerikaanse en Canadese troepen. Welke troe pen gezamenlijk onder tijdelijk be vel van het Canadese 1ste Leger werden gesteld. De bevelhebber van dit 1ste Leger de lt.generaal Simonds concen treerde de onder hem gestelde troepen ten noordoosten van Ant werpen, alwaar de Canadese 4de Pantserdivisie op 17 oktober klaar stond voor de komende strijd. In het kader van de genoemde opera tie ondernam de 10de infanterie brigade van de 4de Pantserdivisie op 21 oktober een verrassingsaan val op het Belgische grensplaatsje Essen, 15 km. ten noordoosten van Woensdrecht. Zonder noe menswaardige tegenstand werd het plaatsje de volgende dag inge nomen. Het volgende doel was Bergen op Zoom. 78. Uit het schetsboek van me vrouw Lijnkamp. Het ontwerp van de tekening van de tankwal valt te herkennen. 19. De O.D. leider van het eerste uur: ir. A.J.L. Juten, leraar schei kunde aan de Rijks H.B.S.. Infiltra tie in verzetskringen leidde in 1943 tot zijn arrestatie. In die gemeente waren de burgers nu machteloos, al leek het einde van de strijd nog zo dichtbij. Wat te denken van het "...verlammende gevoel als op 21 October het plak kaat te Nieuw-Borgvliet verschijnt dat de verplichte evacuatie van het dorp beveelt". Op last van de Duit se autoriteiten diende Lijnkamp het stadsdeel ten zuiden van de Huijbergsebaan, de Rembrandt- straat en de Langeweg te laten ont ruimen. Vrees greep om zich heen omdat mensen elkaar niet meer vertrouwden, ook de burgers on derling niet. Men vreesde berovin gen en brandstichting, natuurlijk van Duitse zijde maar ook "...door eigen mede burgers die zich Neder landers dorsten noemen maar er niet tegen opzagen zich te vergrij pen aan het goed van de toch al het meest van al getroffen Borg- vlietsche bevolking...".45 Door de ligging van Duitse veldversterkin- gen in het waterleidinggebied was Nieuw Borgvliet namelijk al op De Waterschans nr. 3 1989 Metaalgieterij Rogier Nerincx Rich ter werden in de meeste gevallen met de tekening in de hand ont daan van waardevolle zaken. Op maandag 9 oktober vermeldde Ton Veen in de marge van haar dagboek hoe de Duitsers de voor raden van de Spiritusfabriek in be zit namen: "Op de spiritusfabriek wordt alles door de kanen weggehaald en de vrouwen uit de havenbuurt krijgen voor een knipoogje 'n flesch... al cohol. Sommige hebben 25 fle- schen en dus 'n verlamde oogspier. Wat zal 't daar 'n bende worden".47 Ook op ander wijze wisten inwo ners van de stad in het bezit te ko men van zelfs vaten alcohol. De vaten die naar het station gerold dienden te worden veranderden soms namelijk plots van richting om met man en al in een al openstaande deur te verdwijnen. De nieuwe eigenaren zouden hun schaarse bezit nadien tegen woe kerprijzen op de Zwarte Markt aan de man hebben gebracht.48 Probeerden de Duitsers op deze wijze de stad te ontdoen van haar "bezittingen", ook slaagden de be zetters er in om de toegangswegen tot Bergen op Zoom te ondermij nen waardoor de bevrijding van de stad na de val van Essen nog vier dagen in beslag nam. In die laatste dagen ondernamen de Duitse au toriteiten nog een poging om de stad te laten evacueren. Op don derdag 26 oktober kreeg burge meester Lijnkamp waarschijnlijk van lt.kol. Von der Heydte het be vel de stad te evacueren naar Dor- 20. Op deze foto ontmoet res.ka pitein S.N. Waringa -ten tijde van de bevrijding stadscommandant der O.D.- Z.K.H. Prins Bernhard opperbevelhebber der Nederlandse strijdkrachten. donderdag 12 oktober getroffen door een bombardement van Typ hoons (jachtvliegtuigen) dat aan zienlijke schade had aangericht. Het plakkaat deed er nog een schepje bovenop, het liet echter vooral de herinnering bovenko men aan de taferelen die zich rond om Dolle Dinsdag hadden af gespeeld! Het was duidelijk dat er van Duitse zijde geen mogelijkheid onbenut zou blijven om bedrijven te ont mantelen en elders vernielingen aan te brengen. De bezetters waren daarmee namelijk al begin oktober min of meer systematisch mee be gonnen. De Duitsers gaven zich vanaf zaterdag 7 oktober over aan de vernieling van bedrijfscom- plexen: de Zuid Nederlandse Spiri tusfabriek, Haardenfabriek Bec kers, Ijzergieterij Asselbergs en 21. De eerder genoemde tankwal was er de oorzaak van dat de O.D. op de dag van de bevrijding was afgesloten van haar district scommandant de res.kapitein Dek ker. drecht. Een bevel dat Lijnkamp pertinent weigerde op te volgen omdat de door de komst van veel vluchtelingen sterk aangezwollen bevolking van de stad niet op korte termijn geevacueerd zou kunnen worden. Beraad in Duitse kring le verde op dat Lijnkamp in dat geval "slechts" een bevel diende uit te vaardigen dat de stadsbewoners zich voor alles rustig dienden te houden op straffe van het in brand schieten van de stad. Een nieuwe weigering van de zijde van de bur gemeester leidde er toe dat de in middels met het naderen van de strijd "Kampfkommandant" ge worden kapitein Schmidt zelf het gewraakte bevel liet uitgaan. De laatste woorden van Schmidt, die blijkens uitspraken gedaan kort na Dolle Dinsdag al in een eerder sta dium het geloof in de Duitse strijd had verloren, tot Lijnkamp waren: "Ik wens U veel geluk met Uw stad".49 Het geluk daalde echter niet direct op de stad neer. Al verlieten veel Duitse troepen de stad op 26 okto ber, zij die achterbleven en met na me "Falschirmjagers van de Her mann Göring-divisie" boezemden de bevolking in de laatste uren van de bezetting nog grote angst in. Al diegenen die zich doordrongen van de ernst van de situatie in schuilkelders hadden begeven en het maar even waagden om zich buiten deze beschermde omgeving te vertonen vielen ten prooi aan deze niets en niemand ontziende dieven van allerhande persoonlijke bezittingen. Inmiddels was ook het commando van het 6de pararegiment, oftewel

De Waterschans | 1989 | | pagina 6