Bekendmaking Leve de KoninginLeve het Vaderland Voor Vrijheid, Waarheid, Recht. 44 45 De Waterschans nr. 3 1 989 Nederland BoiuIgCIIOOlCIl WELKOM WELCOME jjj Welkom I Welkom U zult het ij hooren telkens en telkens weer en gelukkig klinkt U het Neder ig landsche „welkom" nietvrecmd i) U begrijpt het en het verheugt V ons dit te weten, f, Er is zooveel meer. dat de •1 menschen U zeggen willen Zij ]jf willen U spreken van het ver- ii Irouwen, dat zij in Uw hulp heb- y ben gehad, een vertrouwen, dat g zij nooit verloren, zelfs in de O donkerste tijden. Zij willen vertellen, hoe dank- ■I baar zij zijn voor Uw opoffe- •j ringen, voor alles wat ge voor •J hen gedaan hebt. ji En ofschoon ge misschien hun 0 woorden niej verstaat, het kan v nièfmoeilijk voor U zijn, hun fi bedoeling te begrijpen I U zult die in hun oogen zien en van hun lippen lezen Welkom en hartelijk dank I Welcome! Welcome! You will hear it again and again, and luckily, the Dutch „wel- C« kom" doesn't sound strange lo your ears. You understand A it, and it makes us happy to C' know that. There is so much g more, people want to say to A you. They want to speak to U you of the confidence they've had in your help, a confidence A they never lost even in the V darkest times. They want to tell you how t= grateful they are for your sacri- V ficesfor everything you've done for them. ij And, though you may not S understand their words, it can- gj >tót be difficult for youto" grasp their meaning I You will see it in their eyes, #j you will read it from their lipsi] Welcome, and thank you ever so muchf, AAN DE BURGERIJ. Het grootsche en vurig verbeide oogenblik in de geschiedenis van onze stad is aangebroken. Door onze leden vaart er een trilling van vreugde en een tinteling van zuivere ontroering. De stad is in den loop harer geschiedenis duizend gevaren te boven gekomen. Ook ge vaar heeft zij getrotseerd De Duitschc bezetting behoort Oode zij dank tot het verleden. Machtige moderne legers zijn ons de bevrij ding komen brengen, mogen zij spoedig ons geheele Vaderland de vrijheid geven, die wij thans reeds genieten Een nieuwe periode gaat aanbreken voor Stad en Land. Laten wij allen één zijn in de komende jaren I Doen wij gezamelijk ons best voor de algemeene belangen van Stad en Land, vooral bij het herstel van bevrijd en hernieuwd Nederland. Dat iedereen bedenke, dat, ondanks de grootc vreugde, die ons tot vervoering brengt, orde en rust gehandhaafd blijvc en dat men volg zaam zij aan de bevelen, die Bevrijders en Rcgccring ons zullen geven. Bergen op Zoom houde zich vroom I Denken wij aan hen, die gevallen zijn. Onze stad heeft dooden te betreuren. Er zijn er die gefusilleerd zijn. Er zijn er, die terechtgesteld zijn omdat zij werkten voor onze bevrijding. Nog zijn er velen, die nog niet bij ons zijn. Denken wij aan de gevangen genomen mede burgers, aan de krijgsgevangenen, aan de ar beiders in het buitenland. Vergeten wij hen niet bij onze vreugde, die thans groot is doch niet volmaakt kan wezen. Wanneer zij allen bij ons terug zijn, in onze stad, dan pas zal onze vreugde geenc grenzen meer kennen. Laten wij daarom bidden, dat zij spoedig binnen onze stadsmuren zijn weergekeerd bij hunne familie leden en bij ons, die zoo naar hen verlangen. Mogen deze wenschen vervuld worden en moge tenslotte onze geliefde Koningin met Haar Huis spoedig in liet Vaderland terugkceren op dat de Oranje zon Nederland wederom bescliijne want onder Oranje gedijt Nederland wonder lijk well De Burgemeester, Dr. Mr. H. A. F. LIJNKAMP. Seer Christlick was ghedreuen Myn Princelick ghemoet, Stantuastich is ghebleuen Myn hert in leghenspoel, Den Heer heb tck ghebeden Van mynes herten gronl, Dat hy myn saeck wtl reden, Myn onschull doen oorkont. Nu de feesfklokken der bevrijding over onze oude stede klinken en het mach tig leger onzer bondgenooten langs een duizendkoppige schare van juichende, dank bare stadgenooten marcheert, stijgt uit ons gemoed een dankgebed o.p naar den Aller hoogste en scharen wij ons allen in ge dachten rond den troon van onze geëer biedigde Vorstin, die ons zoo heldhaftig is voorgegaan in den harden vrijheidsstrijd waarvan heden de eerste faze is geëindigd. Toen Zij op dien somberen dag van 13 Mei 1940 ons verliet, begrepen alleen de grootste zielen onder ons, dat Zij wijs handelde. Thans zal ieder kunnen beseffen, wat Zij toen en daarna in de 4 jaar en ruim 4 maanden van bitter lijden om Haar Volk geleden heeft. Schrijnend was haar leed, maar moedig is Zij ons voorgegaan in de standvastigheid en het verzet tegen de wreede dwingelandij. Nooit zullen we vergeten, hoe fel Haar stem klonk in den Amerikaanschen Senaat, waar Ze tijdens haar rede de Senators tot driemaal toe het woord „resistence" toeriep en hun duidelijk inscherpte, dat alles op het spel stond Toen alles verloren scheen, ging Zij ons voor. Stoere standvastigheid, onwankelbaar vertrouwen en rotsvast geloof in de recht vaardige zaak al deze brillante eigen schappen, die haar onsterfelijken voorzaat, den Vader des Vaderlands zoo glansrijk sierden, zijn in Haar, de Moeder der Ne derlanden, in deze 4 jaar schrikkelijk lijden, tot levend getuigenis gekomen. Nu wij het feest der bevrijding vieren, herdenken wij de duizenden van de aller- besten onzer, die vielen, op de slagvelden en de zeeën als soldaten en matrozen, on- dergrondsche strijders en martelaars op de binnenplaatsen der gevangenissen en in de folterkampen. Zij vielen voor de Vrijheid, de Waarheid en het Recht. Hun offer zal niet vergeefsch zijn. Wij zullen hun werk in anderen vorm voortzetten. Verder gaat onze dankbaarheid uit naar de groote mannen die voorgingen in het verzet Als het volk den geliefden Aartsbisschop den ongekroonden koning van Nederland noemde, dan teekent dit Zijn onsterfelijke verdiensten, niet alleen als Kerkvorst, maar ook als Oroote Nederlander, voor alle tijden. De heroïsche figuur van Churchill en zijn evenknie Roosevelt hebben de eeuwige dankbaarheid van het Nederlandsche volk verworven. Zonder hen zou over ons goede land en volk misschien voor generaties lang den zwartsten sluier der geschiedenis zijn gevallen. Vandaag begint voor ons de tweede faze in dezen volkerenstrijd, de strijd om het Nieuwe Rijk der Nederlanden, zoowel in Europa als Overzee. Want hoe groot en hoe gerechtvaardigd onze vreugde om de herwonnen vrijheid ook moge wezen, de oorlog schrijdt nog voort naar zijn eind punt en eischt van ons den vollen inzet. Als wij getrouw het spoor volgen, dat onze groote Landsvrouwe ons in haar voor beeld gaf en ieder van ons het beste geeft, dat in hem leeft, jlan zullen we zegevierend de eindstreep bereiken, om ons dan te kunnen opmaken voor de glorierijke her rijzenis van het Nieuwe Rijk der Neder landen. THEO VAN BERGEN. het eerder genoemde "brandweer korps" onder bevel van lt.kol. Von der Heydte, in noordelijke richting verplaatst. Was het hoofdkwartier aanvankelijk gevestigd op de Mat- temburgh, toen de dreiging van de Canadezen te groot werd en troe pen het landgoed op zondag 22 oktober zelfs bereikten bleek ver plaatsing noodzakelijk. In eerste in stantie verhuisde de staf naar Gro te Markt 23 en op 26 oktober werd gekozen voor een positie ten noor den van de tankwal die was opge richt langs de Zoom. Op deze dag kreeg Ton Veen om 17.30 uur de aanzegging dat de woning van de burgemeester -villa Bergina- werd gevorderd om er de staf van Von de Heydte te kunnen huisvesten. In alle consternatie bij de ontrui ming kon Ton Veen een blik wer pen op stafkaarten die een adju dant liet slingeren, informatie die zij daags na de bevrijding aan de Ca nadese kolonel Cromb kon door geven.50 In de dagen na de bevrijding van Essen moesten de Canadezen zich een weg banen "...door de einde loze reeks mijnen en andere obsta kels die de Duitsers voor hen had den achtergelaten...". Een nieuw succes werd behaald op 26 oktober toen de troepen ondanks fel verzet van Duitse zijde de Wouwse Plan- 22. Hoe groot het optimisme in de maand september was geweest toont deze bevrijdingskrant. In de kop moest de maand september namelijk middels een overdruk ver vangen worden door oktober. De precieze datum werd met potlood ingevuld. tage wisten te bereiken. Waarna de strijdkrachten werden geconfron teerd met het feit dat alle toegangs wegen tot Bergen op Zoom waren ondermijnd, terwijl de Duitsers naast de wegen struikeldraden hadden aangebracht die in contact stonden met 88 mm granaten. Zelfs was er ergens onder het weg dek een 500-ponds vliegtuig- bom verborgen. Tot die ontdekking kwamen de Canadezen op het mo ment dat een vlammenwerpertank er contact mee maakte en tot bo ven de boomtoppen uiteenspatte. Al deze hindernissen konden ech ter niet beletten dat uiteindelijk in de middaguren van 27 oktober 1944 het 29ste verkenningsregi ment van de Canadese 4de Pant serdivisie de stad Bergen op Zoom bereikte.51 Volgens bronnen uit die tijd "voel den" de bewoners van de stad in de week van 22 oktober dat er spoedig een einde zou komen aan de Duitse heerschappij. Precieze informatie was echter niet voor handen. Voortdurend werden er namelijk fietsen gevorderd zodat niemand de situatie in ogenschouw kon nemen. Bovendien was het voor volwassen personen al ge waagd om zich op straat te verto nen, laat staan zich uitgebreid te vergewissen van de stand van za ken.52 Onzekerheid bepaalde dan ook waarschijnlijk de eerste reactie van velen toen "...plots het bericht [werd] verspreid dat er zich Cana- deesche tanks aan den Parallelweg bevonden...". Met de ervaringen van Dolle Dinsdag nog vers in het geheugen wist men niet zeker of je dit bericht nu wel echt moest gelo ven !53 Anderen wisten het echter zeker. Zeer zeker op het moment dat de laatste gedachten aan het papier van het dagboek werden toevertrouwd. Juffrouw van Die- rendonk vermeldde in haar dag boek: "Waar we zolang op ge wacht hebben is nu feit gewor den".54 In de avonduren was het echter tot iedereen doorgedrongen dat deze dag in het geheugen van velen een gedenkwaardige dag zou blijven, reden dus om te vlaggen. Ofschoon het vlaggen officieel pas De Waterschans nr. 3 1 989 werd toegestaan op zaterdagoch tend om tien uur. De stad tooide zich deze dag in Oranje volgens ooggetuigen "...speciaal de ergste pro-Duitsers".55 In de laatste dagen van de strijd was Bergen op Zoom echter niet ongeschonden gebleven. In de stad waren op de eerste plaats de nodige granaten ingeslagen. Te be ginnen in de nacht van zondag 22 oktober op maandag 23 oktober aan de buitenrand van de stad, te weten Korenbloemstraat, Gla- cisstraat, Artilleriestraat en in de buurt van Villa Helena. In de avonduren van diezelfde maandag bereikten volgens tellingen 123 granaten de stad. Reden voor de inwoners van de stad om zich niet meer op de openbare weg te bege ven.56 Naast de persoonlijk getroffenen (7 slachtoffers viel er vooral mate riële schade te betreuren. In de laatste dagen zelfs nog in de laatste uren van hun heerschappij over de stad brachten de Duitsers namelijk aanzienlijke schade toe aan be- drijfscomplexen, bruggen, de spoorweg en met name aan de kerken. In de ochtenduren van vrijdag 27 oktober bleken de torens van St Antonius Abt, Martelarenkerk en Lourdeskerk namelijk niet bestand tegen de inspanningen van het achtergebleven Duitse "Spreng- kommando". Acties die zeker ge zien de allerlaatste vernielingen niet noodzakelijk waren geweest in het verloop van de strijd! De strijd was met het binnenhalen van de Canadese bevrijders nog niet voorbij, want ten noorden van de Zoom waren de Duitsers nog steeds aanwezig. Lt.kol. Whitaker stelt de toenmalige situatie als volgt voor: "Bergen op Zoom binnenko- Het verstrekken van sterken drank aan militairen door burgers is ten strengste verboden. B»]M. M.1V-1M4 HFT 1IUT1JB UEXAb 23. Het Militair Gezag was belast met de handhaving van de open bare orde. Blijkens deze bekend making gingen de bewoners van de stad in hun feestroes misschien wel eens té ver... men was een stuk makkelijker dan de stad weer verlaten...". Elke poging om de stad in noordelijke richting te verlaten met het doel door te stoten naar Halsteren en Steenbergen om zo de positie van Bergen op Zoom veilig te stellen confronteerde de Canadezen na melijk met het feit dat alle bruggen over de Zoom waren opgeblazen en de Zoom zelf tegelijkertijd "...een pantserstoppende water hindernis vormde". Er waren drie pogingen nodig om de Zoom over te kunnen steken en uiteindelijk maakte een in de vroege uren van maandag 30 oktober geplaatste baileybrug het de Canadese 4de Pantserdivisie mogelijk om met materieel de Zoom over te steken en ook het noordelijke deel van de stad te ontdoen van de laatste be zetters. Een operatie die het de Duitsers zou beletten om in de stad terug te keren, al was het maar met een patrouille zoals in de nachtelij ke uren van zondag 29 oktober nog was gebeurd. Bovendien zou het inslaan van Duitse granaten nu ook tot het verleden behoren, op zondag kwamen de laatste grana ten in de stad terecht. Hiermee was het directe aandeel van de Canadese 4de Pantserdivi sie in de strijd om de Schelde - daar was het tenslotte om te doen geweest! - voltooid. Op 31 oktober vond er in Hotel de Draak dan ook een feestavond plaats. Het batal jonsdagboek vermeldde over die gebeurtenis: "We hadden een stel aardige Nederlandse meisjes uitge nodigd en het is dan ook een reuze gezellige avond geworden".57 De verwachtingen van het verzet Tot op deze plaats is er in dit artikel nog nauwelijks gesproken over de rol van het verzet bij de bevrijding van de stad Bergen op Zoom. Het "georganiseerde" verzet in en om de stad kenmerkte zich géénszins door gebrek aan goede wil of het ontbreken van inzet, het ontbrak simpel genoeg aan middelen om de weg voor de naderende geal lieerden te bereiden. In een over zicht van de daden van het verzet heette het: "Niet dus door gebrek aan moed bij velen der aangeslotenen, maar door gebrek aan wapens bleek in de dagen van September en Octo ber 1944 iedere actieve deelne ming onmogelijk". 24. Op grond van het wetsbesluit "tijdelijke voorziening bestuur pro vincies en gemeenten" werd bur gemeester Lijnkamp die de stad door de bezetting had geleid ver vangen door de eerder ontslagen burgemeester Blom. De foto toont burgemeester mr. dr. P.A.F. Blom. Een situatie die niet wegneemt dat ook zij die met oprechte bedoelin gen werkzaam waren in het verzet aan bod behoren te komen, al was de directe invloed bij de echte be vrijding gering.55 Al in het voorjaar van 1941 kwa men er initiatieven van de grond om te komen tot samenwerking tussen verschillende verzetsgroe pen die elk een eigen weg bewan delden. De nieuwe organisatie vorm kende aan het hoofd een dis trictscommandant, res.majoor.ir. A.J.L. Juten, leraar Rijks H.B.S.,één stap lager in de hiërar chie de verschillende stadscom- mandanten in de regio en tenslotte in een stad als Bergen op Zoom nog enige ondercommandanten belast met de zorg voor één van de vier wijken. De stad was namelijk verdeeld in vier vakken: Halster- seweg en omgeving, Moerstraatse- baan e.o., Antwerpsche weg e.o. en Wouwseweg e.o. Daarnaast waren er personen belast met meer specifieke taken als verbindingen, politie en radio. Elk lid van de tot stand gekomen Orde Dienst (O.D.) was er zich volgens de gel dende instructie van bewust "...dat de taak van de O.D. zou zijn om op te treden in de dagen van onze bevrijding, ten einde rust en orde te bewaren".(59) Ter voorberei ding op deze taak vond er binnen de hiërarchie één maal per maand individueel persoonlijk contact plaats tussen leiding en kader.60

De Waterschans | 1989 | | pagina 7