48 De Waterschans nr. 3 1989 zijn. Het eenvoudig toepassen van bovengenoemd besluit zou beteke nen dat officieel de voorganger van Lijnkamp, burgemeester Blom, in zijn functie hersteld zou moeten worden. Op zaterdag 2 september was de voormalige burgemeester mr. dr. P.A.F. Blom per trein terugge keerd in Bergen op Zoom. Ton Veen, echtgenote van de burge meester in functie, vermeldde in haar dagboek: "Hij [i.e. Blom] is uit z'n duikbootbasis opgedoken met een snorretje onder z'n neus en 'n sikkie aan z'n kin". Waaraan in eerste instantie nog het woordje "geplakt" was toegevoegd.76 Het was de voormalige burgemeester die op het stadhuis werd bevolen bij majoor Houtzager. Aldaar ge komen kon hij aantonen op aan drang van Duitse zijde te zijn ont slagen. Waarop hij met ingang van 28 oktober in zijn oude functie werd hersteld. Lijnkamp nam nu de leiding op zich van een "Bureau tot uitvoering van werken en her stelwerkzaamheden in het belang van de gemeente Bergen op Zoom en omgeving, welk bureau de naam zou dragen van 'Werk en Herstel'".77 Eén van de voornaamste taken van het Militair gezag was gelegen in het zo spoedig mogelijk zuiveren van de samenleving van onbe trouwbare elementen. Arrestaties waren belangrijk in die zin, dat "...al diegenen die met de vijand hadden geheuld, hun gerechte straf niet zouden ontgaan; zij moesten daartoe onmiddelijk wor den ingerekend". Het te voeren ar- restatiebeleid was neergelegd in een zgn. "Eerste Lastgeving" die generaal Kruis als chef-staf Militair Gezag op 12 september 1944 had doen uitgaan. Slechts een klein aantal categorieën te arresteren personen was omschreven, het be trof hier personen die na 1 juli 1942 lid geweest waren van NSB, WA, SS of Nationale Jeugdstorm. In een "Tweede Algemene Lastge ving" bedoeld ter instructie van het Militair Gezag werd aan de vooraf gaande lastgeving vastgehouden met dien verstande dat arrestaties werden opgedragen aan "norma le" opsporingsambtenaren. Tevens werd de kritieke datum betreffende het lidmaatschap verlegd naar 1 ja nuari 1941.78 In Bergen op Zoom vonden na de komst van de Canadezen de eerste "massale" arrestaties pas plaats op zaterdag 28 oktober. Overleg tus- 26. Binnen de O.D. was de in specteur van politie Th.J.M. An driessen belast met de zgn. arrestatie-dienst. Tijdens een ont vangst van militairen werd hij op de trappen van het gemeentehuis geflankeerd door gemeentesecre taris Van de Wouw (links) en wet houder S. Musters (rechts). sen stadscommandant Waringa en de Canadezen had er namelijk toe geleid dat op de dag van de bevrij ding slechts een enkeling was gear resteerd, zulks in verband met de invallende duisternis. Op zaterdag ochtend was het dan zo ver: de O.D. kon zich opmaken voor haar taak Er was tijdens de oorlog zelfs al een speciale politie-groep ge vormd die zich zou belasten met de arrestaties van personen die het in de oorlogsdagen om de een of an der reden hadden verbruid. Centrale persoon naast de leider van de politiegroep, Ad van Buu- ren, was de inspecteur van politie Th. J. M. Andriessen. Hij werd in de zomer van 1944 al belast met de functie "chef-arrestatiedienst". Een stap die was genomen omdat - net als in zo veel gemeenten in het Zuiden van Nederland - het vertrouwen in de leiding van de politie niet al te groot meer was. Om een acceptabel persoon aan het hoofd van de zuiveringen te kunnen zetten was daarom met voorbijgaan aan de persoon van de Commissaris van Politie gekozen 27. Al was de bevrijding een feit in de stad waren op veel plaatsen de gevolgen duidelijk zichtbaar. Zo waren -geheel onnodig- in de och tenduren van 27 oktober een drie tal kerken het slachtoffer gewor den van Duitse vernielingen. De foto toont wat er overbleef van de Martelarenkerk. voor Andriessen. Dit in de weten schap dat waar het burgerlijk gezag primair moest zijn de politie de ar restaties zou moeten verrichten, zij het in samenwerking met de O.D. Het was dan ook in samenwerking tussen Andriessen en de O.D. dat er lijsten waren opgesteld met na men van na de bevrijding te ar resteren personen.79 Hoe beperkt was ook hier echter het resultaat van de inspanningen van het verzet. Diegenen die zich hadden voorbereid op het werk in de politiegroep werden voorname lijk belast met het regelen van het verkeer en andere in de ogen van het verzet min of meer onderge schikte taken. Waarbij het de "oude" illegalen nog het meeste stak dat iedereen die zich maar aanmeldde in het stadhuis zonder onderscheid des persoons werd voorzien van een legitimatiebewijs en een armband met het opschrift "Oranje" ten teken dat men deel uitmaakte van de Binnenlandse Strijdkrachten. Dit alles kon niet voorkomen dat er met behulp van een viertal auto's her en der in de stad arrestaties plaatsvonden door teams van twee politiefunctionarissen in het bijzijn van enkele helpers. In het alge meen vonden de arrestaties plaats onder aanhangers van de N.S.B., andere sympathisanten van de Duitsers, Zwarthandelaren en vrouwen die in de bezettingstijd met Duitsers waren omgegaan. Let wel: "Er werden in deze dagen verschil lende arrestaties gedaan, die even zeer verwondering wekten als er verrassing was over het feit, dat sommige personen welke men ver wacht had gearresteerd te zien, op vrije voeten bleven."80 Een situatie die waarschijnlijk te De Waterschans nr. 3 1989 wijten viel aan het feit dat de ar restatieteams zich niet strikt aan de lijsten hielden die res.kapitein Wa ringa had opgesteld. Er vonden namelijk ook arrestaties plaats op "...grond van losse, ongecontro leerde geruchten...". Aanleiding voor majoor Houtzager om al op zondag 29 oktober een bekendma king te publiceren met informatie omtrent te verrichten arrestaties. Niet alleen werd in deze bekend making de gangbare procedure vermeld, tevens werd aangegeven hoe te handelen in het geval dat men de autoriteiten wilde informe ren over enig laakbaar gedrag van medeburgers.81 Waarbij weer twij fel kan rijzen omtrent de rechtsze kerheid waarmee de arrestaties waren omgeven. Het valt achteraf natuurlijk niet te bewijzen, maar wellicht werd de zuivering wel op twee manieren beïnvloed door de zgn. september- artiesten. Te "veel" arrestaties door de ongecontroleerde toestroom van nieuwe leden voor het verzet en te "weinig" arrestaties doordat het Militair Gezag in de persoon van majoor Houtzager zich om ringde of liet adviseren door derge lijke personen zij het "van iets ho gere burgerlijke positie".82 Was de oorlog nu ten einde? In de ogen van de bevolking van Bergen op Zoom had men na de bevrijding van de stad Antwerpen op 3 september 1944 lang moeten wachten op de dag waarop de Duitse heerschappij in de eigen stad ten einde liep. De oorlog was voorlopig echter nog niet voorbij. Dicht bij huis duurde het nog tot zaterdag 4 november voordat wer kelijk elke dreiging was weggeno men, het was namelijk de dag waarop Steenbergen werd bevrijd. En men moet niet vergeten dat de oorlog pas echt ten einde liep op 5 mei 1945. Wat betekende dat het oorlogsgeweld voortduurde, wel licht in gebieden waar familieleden van Bergenaren nog wachtten op hun bevrijding. Het betekende echter ook dat een stad als Bergen op Zoom nog in februari en maart 1945 te maken kreeg met de dra matische gevolgen van het inslaan van een tweetal V-l bommen. Natuurlijk heeft de bezettingstijd ook psychische wonden achterge laten. Bij al die personen die meenden dat er na de oorlog niet echt sprake was van een herstel van de rechtsorde. Die zich mis schien ten diepste gekwetst voel den door wat hen ten onrechte was overkomen of verweten, terwijl het anderen misschien tegen de borst stuitte dat niet iedereen zijn ver diende straf had gekregen. En tenslotte hebben sommigen zich misschien hevig opgewonden om dat hun toch echt goede bedoelin gen niet waren begrepen. Zo vlak na de bevrijding was de feeststemming en dat vooral ver taald naar dankbaarheid echter overheersend. Bergen op Zoom wilde getuigen van die dankbaar heid en deed dat op zondag 19 no vember, de zondag die werd uitge roepen tot "dank- en huldedag ter gelegenheid der bevrijding". Die dank werd uitgesproken in de ker ken, hulde bracht de bevolking van de stad nabij de graven van de Ca nadese militairen die waren ge sneuveld voor de bevrijding van de stad. Tenslotte richtten de verte genwoordigers van het burgerlijk en militair gezag het woord tot de massaal op de Grote Markt bijeen gestroomde bevolking. Waarbij de vertegenwoordiger van het militair gezag, de majoor Houtzager de be volking aanspoorde tot het hervat ten van de dagelijkse arbeid zodat de levensomstandigheden spoedig zouden kunnen verbeteren. In een stad die - ondanks het ge voel van lang gewacht te hebben op de bevrijding - van geluk mocht spreken al zo snel bevrijd te zijn overheerste in deze novemberda gen echter nog volop gebrek, al was het dan temidden van vreug de. Het bewijs leverde de etalage van fotograaf W. Magnee. 29. Na de honger brachten de be vrijders soms redding... 28. Vreugde overheerste de dagen na de bevrijding. Al hadden deze huizen aan de Noordzijde Zoom zwaar geleden onder Duits gra- naatvuur. "Wij hebben geen wol. dus gaten in ons sokken Wij hebben geen vet, dus onze bo tram droog Geen steenkool, vleesch, geen ei noch havervlokken Geen fiets, geen melk, geen bosch streelt meer ons oog. Maar wat men ons onmogelijk kan ontnemen Is onze hoop dat eens de glorie naakt En tyrannie, die weldra zal gaan wijken, En 't Hunnenrijk in al zijn voegen kraakt. Dan hijschen wij de vlag van sche pen en gebouwen En we zingen, juichen lustig op 't Wilhelmus van Nassauen, Dat 't davert over wat'ren en lan douwen.83

De Waterschans | 1989 | | pagina 9