Verdwenen venen; een verborgen geschiedenis 60 61 De Waterschans nr. 4 1989 4. Sint Gertrudis heeft zojuist een bron aan het Scheldestrand doen ontspringen. Glasraam naar ont werp van Fons Gieles in de nieu we Gertrudiskapel, 1989. Foto Fons Gieles, 1989. De tekst op de beide bronzen pla ten, die zich aan weerszijden van de kapelingang bevinden, is van drs. Nic. Grosfeld, historicus te Bergen op Zoom. Deze platen wer den gegoten in de metaalgieterij van de gebr. Bruys te Bergen op Zoom, naar een aangeleverd mo del van Leon Vermunt. Het Portugese tegeltableau aan de achterzijde van de kapel werd ver vaardigd te Lissabon. De Gertru- disfiguur zoals die voorkomt op het door Fons Gielis ontworpen etiket van de Gertrudiswijn, heeft als mo del gefungeerd. Het tegeltableau is een schenking van Gertrudiswijn- importeurs en verkopers: de heren C. van Dommelen en Van Aken, beiden te Bergen op Zoom. Het bronzen Gertrudisbeeld werd afgegoten naar het bestaande gip sen model door de beeldhouwer Piet van Dongen 1987), dank zij de vriendelijke medewerking 6. Tegeltableau aan de westwand van de nieuwe kapel naar ontwerp van Fons Gieles, 1989. Foto Ftan Bos, 1989. De fa. Tebbens te Bergen op Zoom vervaardigde het ijzeren buitenhek naar ontwerp van Fons Gieles. De heer J. de Waal, verbonden aan de schildervakopleiding te Breda, nam heel wat schilderwerk onder zijn verantwoording, daarin bij gestaan door zijn zoon Jeroen. Op de vakopleiding te Breda werd de haan verguld en het buitenhek van goud en kleur voorzien. Voorts werden het binnenhek en de lan taarn gegrond en geverfd. 5. Sint Gertrudis reikt de beker aan de ridder, die zijn ziel aan de duivel had verkocht. Ontwerpteke ning voor een glasraam in de nieu we Gertrudiskapel, 1989. Foto Fons Gieles, 1989. De Waterschans nr. 4 1989 van Mevr. J. van Dongen- Roem. Nico de Wit, beeldhouwer te Til burg, maakte de contra-mallen ten gerieve van de gieter Leon Ver munt te Halsteren, die het wasmo- del en het bronzen beeld vervaar digde. De sokkel waarop het Gertrudis beeld staat, is afkomstig uit het voormalige Smits-kerkje aan de St. Josephstraat te Bergen op Zoom en diende om het beeld van de H. Anna en Maria te dragen. Ter wille van de goede verhoudingen bin nen de kapelmuren moest de sok kel 20 cm hoger worden geplaatst. De hr. J. Huesman bracht een eikenhouten voet onder de oude sokkel aan, alsmede een eiken houten dekplaat op het draagvlak voor het Gertrudisbeeld. De glas-in-loodramen zijn gemaakt naar de ontwerptekeningen van Fons Gieles en door Fl, de Groot vervaardigd op het atelier De GroQt in de Van der Rijtstraat. Dhr. Ant. Pelle vervaardigde de smeedijzeren lantaarn, welke thans in de kapel hangt en afkomstig is uit de kapel van het vroegere Car melitessenklooster aan de Halster- se weg. De lantaarn werd bevestigd door de fa. van Vliet te Bergen op Zoom. De firma Tebbens voorzag het smeedijzeren binnenhek van passende nieuwe hangen. Dit bin nenhek werd eveneens vlak na de Tweede Wereldoorlog ontworpen en gesmeed door Ant. Pelle ten behoeve van dezelfde kloosterka pel. De wapens van Halsteren en van de Carmel, kunstig verwerkt in het hekwerk, verwijzen nog naar de voormalige bestemming. Dhr. Ph. Verduit, eertijds woonachtig aan de Halsterse weg, heeft dit hek en de lantaarn van de sloopcontai- ner gehaald, toen het Carmelge- bouw annex de wegkapel werden gesloopt. Hij bood deze nu aan om in de Gertrudiskapel te worden verwerkt. J. Huesman draaide de eikenhou ten vlaggenknop om de vlaggestok met wimpel, welke de kapel op feestdagen siert, aan te bevestigen. Mevr. Brigitte Grosveld - Assel- bergs vervaardigde deze feestwim- pel en voorzag die van het wapen van het klooster van Nijvel. Geinspireerd door gegevens uit het verre verleden werd de wimpel voorzien van zilveren belletjes. De fa. Bruys te Woensdrecht legde de haag van bukspalm aan. De inwijding van de kapel vond op 22 september 1989 plaats. Bis schop H. Ernst van Breda verricht te deze plechtigheid, waarbij hij ook een toespraak hield. Voor dit feest schreef Chr. van der Boom een lied; H. Stalpers componeerde een herkenningsmelodie. De zang werd verzorgd door het koor "For tissimo"; het Sint Sebastiaansgilde vormde een erehaag. Gegevens verstrekt door F. Gie les, J. v. Giels, N. Grosfeld en M. Venselaar; tekst W. v. Ham. K.A.H.W. Leenders, "Verdwenen venen. Een onderzoek naar de lig ging en exploitatie van thans ver dwenen venen in het gebied tussen Antwerpen, Turnhout. Geertrui- denberg en Willemstad, 1250- 1750 351 bladzijden, 12 illustra ties, 42 kaarten, 8 grafieken, 27 ta bellen, indices en literatuuropgave, résumé, summary. Uitgegeven bij PUDOC te Wageningen en door het Gemeentekrediet van België te Brussel. Het verschijnen van dit boek bete kent voor de plattelandsgeschiede nis van West-Brabant en de aan grenzende provincie Antwerpen een mijlpaal. Reeds jaren hield de auteur deskundige en geïnteres seerden in spanning het omvang rijke werkstuk, dat een levenswerk mag heten, betreffende een mate rie, waarin hij zich intensief had verdiept (zo niet vastgebeten) liet lang op zich wachten. Men wist on geveer, wat te verwachten een werk, dat niet alleen aan de ver dwenen venen aandacht zou besteden, maar ook aan de exploi tatie daarvan. Niet alleen aan de geografische, maar ook aan de technische aspecten zou ruime aandacht worden besteed. Voor niet-ingewijden diene de volgende samenvatting In het gebied tussen Antwerpen, Geertruidenberg en Willemstad heeft tot in de middeleeuwen een uitgestrekt veengebied gelegen. In de vijf eeuwen tussen 1250 en 1750 werd dit veen opgeruimd en deels bedekt met klei of zand. Het veen werd opgeruimd doordat het afgegraven werd voor grootschali ge commerciële turf- en zoutpro- duktie. Aanvankelijk was de streeks zelfs een soort veenkolonie van vroeg bloeiende Vlaamse ste den als Brugge en Gent. Voor een deel werd het veen tijdens een overstromingsperiode met klei en zand bedekt, waarna dat gebied tot kleipolders bedijkt werd. Zo zijn thans vrijwel al die venen "verdwe- De omvang en ligging van de ver dwenen venen was tot voor kort in het geheel niet duidelijk. Verschil lende auteurs spraken elkaar in dit opzicht tegen. In dit boek wordt ge tracht een volledig beeld van om vang en ligging te geven. Tevens is uitvoerig ingegaan op de wijze, waarop de venen verdwenen zijn. In de vijf eeuwen die in het boek behandeld worden, heeft een groot deel van de 25.000 hectare

De Waterschans | 1989 | | pagina 7