Verslag van de excursie naar de slagvelden uit de Eerste Wereldoorlog in Picardie 16 De Waterschans nr. 1 1 990 Op 14 september 1989 hield Drs. N. Grosfeld een inleiding over deze excursie, die we onder zijn lei ding zouden gaan houden. Tevens werden die avond beelden ver toond van wat ons te wachten stond. Slechts een brok steen en een stukje prikkeldraad waren vol doende om ieders aandacht te vestigen op de streek en de tijd, waar we ons mee zouden bezig houden. Op de verdere inhoud wordt nu niet ingegaan. Dat komt later in het verslag aan de orde. De belangstelling voor de excursie was overweldigend. Naast de bus moesten ook auto's worden inge zet. De eerste wereldoorlog (1914- 1918) was een strijd tussen Duits land, Oostenrijk, Hongarije, Bul garije en Turkije enerzijds en de geallieerde mogendheden met on dermeer Groot-Brittannië, Frank rijk, Rusland, Australië, Canada. Zuid Afrika en natuurlijk de Ver enigde Staten anderzijds. Bij de strijd in Picardië was de slag aan de Somme een drama op zichzelf. Ze vond plaats tussen 24 juni en 18 november 1916. De opzet was door een offensief van de Britten en de Fransen in dit gebied, de strijd bij Verdun te ontlasten. Dit is niet gelukt. Maar het heeft wel het leven gekost aan ongeveer 1 mil joen soldaten. De excursie begon op 17 septem ber 1989 om 7.00 uur 's ochtends. We vertrokken vanaf het Plein XIII richting Frankrijk. In het begin was iedereen nog slaperig, maar door de koffie in Nazareth ging dit gauw over. Nu begon de excursie onder lei ding van de heer Grosfeld. bij gestaan door de heren J. Hoek en M. Grosfeld. In de bus werd steeds uitleg gegeven over de plekken, die we zagen en over wat ons nog te wachten stond. Na het verlaten van de snelweg reden we door de plaats Albert naar het kasteel van Querrieu. Het kasteel Querrieu ligt buiten het strijdgebied, maar speelde een be langrijke rol omdat hier het opper bevel onder leiding van Sir Henry C.G.B.L. BROEKMEIJER-ALBERT Rawlinson was gehuisvest en hier de beslissingen werden genomen. Het kasteel is in particulier bezit en de huidige eigenaar is een nazaat van de eigenaar in de le wereld oorlog. Tijdens de rondleiding za gen we een schat aan objecten uit die periode. Bovendien kwamen de bijzonderheden en wetenswaar digheden van de familie aan de or de. We genoten van de prachtige entourage en van het fantasti sche weer. Na het bezoek aan het kasteel re den we weer door Albert. Hier leeft nog steeds de volgende legende: boven op de kerk staat een verguld Maria-beeld. Bij een beschieting door de Duitsers in 1915 werd het getroffen, maar bleef hangen. Als het beeld zou vallen, betekende dat het einde van de oorlog. De le gende werd bewaarheid, maar de Engelsen hebben een beetje gehol pen. Door de streek rijdend vielen de vele kerkhoven op. Ze lagen her en der door het land verspreid. Soms wel op een afstand van slechts 500 m. Achteraf eigenlijk wel te begrijpen met een dodental van meer dan 1 miljoen. Alle kerk hoven worden nog steeds prima onderhouden. Ook werden we door onze begeleiders gewezen op het opmerkelijke feit, dat de vijan dige legers vaak heel, heel dicht bij elkaar gelegen waren. Hieruit valt ook het extreem hoge aantal geval lenen te verklaren. Via een heel smalle weg bracht de bus ons bij het Devoshire Cemetry. Dit ligt op de oorspronkelijke En gelse frontlinie, die, nog maar net geformeerd, door het Duitse ma chinegeweervuur werd afgeslacht. Op alle kerkhoven zagen we bij de graven kruisjes met daarop een klaproosje. Deze hebben een bij zondere betekenis. Het is een sym bool van de Ie wereldoorlog. De klaproos groeit heel goed op om gewoelde aarde. De vele granaten ploegden de grond goed om tij dens de veldslagen en de klaproos bloeide. Op weg naar het bos van Delville stopten we even om de door het De entree zijde van het kasteel Querrieu met een gedeelte van de deelnemers aan deze excursie. warme weer sterk gedaalde vochtspiegel wat meer op niveau te brengen. Geheel verfrist gingen we op pad naar Longueval. Hier voer den de manschappen uit Zuid- Afrika een strijd van maar vijf da gen. De verliezen waren ook hier groot. Ter nagedachtenis is een ge- denkmonument opgericht. Het bestaat uit gegoten wanden met beeltenissen van strijdende solda ten. Bij dit monument was het dat een van de excursiegangers in het veld nog een oude dolk heeft ge vonden. Na Longueval gingen we in de richting van Thiepval. Het wordt eentonig, maar ook hier weer dui zenden slachtoffers en vermisten. Ter nagedachtenis werd een mo nument opgericht voor degenen, waarvan de namen niet bekend zijn. De reeds genoemde kruisjes Een van de wandversieringen, in brons gegoten, in het Delville Wood Cemetry, Longueval. De Waterschans nr. 1 1990 Het monument In Thiepval ter nage dachtenis aan alle, voor het groot ste deel niet geindentificeerde ge vallenen en vermisten. met de klaproos stonden er. Toe vallig zagen we nabestaanden, die zo'n aandenken bij een graf plaat sen. De volgende plek lag in Beaumont-Hamel. Hoe wreed klinkt het. Dit keer geen kerkhof of monument, maar een slagveld. De New Foundlanders vochten hier hun strijd in met gewonden en do den verstopte loopgraven. De af stand tot de vijand was maar een paar meter. We liepen door de ga ten in het terrein. Dit zijn de oude kuilen geslagen door de granaten. Het is verbazingwekkend, dat nog steeds stukken van deze granaten worden gevonden. Ook thuis heb ben we nu een herinnering aan de ze slag liggen. Na de uitgebreide wandeling zochten we de bus weer op, die tot onze verbazing, een goed gevulde koelkast bleek te be zitten. Dat duurde echter niet erg lang. De volgende stop was in Vimy. Hier bezochten we het gedenkte ken ter nagedachtenis aan alle Ca nadezen, die hier sneuvelden. In de omgeving zijn er nog verboden gebieden vanwege de vele nog niet ontplofte granaten. Bedenk dat we bijna 75 jaar later leven en dat nog steeds niet alles is opgeruimd. De oorspronkelijke loopgraven zijn in cement gevat, zodat wij een beeld kregen van de werkelijke situatie. De afstanden tussen de linies zijn ook hier maar een paar meter. Toch kun je je voorstellen, dat een gezamenlijke kerstviering niet on mogelijk is. Het uitzicht vanaf het monument gaf een prima inzicht in de strategische plaats. Het gaat om het kolengebied van Noord Frank rijk. dus van strategisch belang voor Duitsland. Na al deze overweldigende indruk ken werd het tijd voor een beetje ontspanning We vertrokken naar Arras (ons bekend als Atrecht). Daar was het heerlijk verpozen met een natje en een droogje op een van de vele terrasjes. Een stukje ontspanning na alles wat we die dag hebben ervaren. Na een rusti ge terugreis, kwamen we om streeks elf uur aan in Bergen op Zoom. We kunnen terugzien op een ex cursie, die aan meer dan onze ver wachtingen heeft voldaan. Een boekje over alles wat we die dag hebben gezien blijft een naslag werk. Een ervaring was het. De be geleiders hadden op al onze vra gen het antwoord. Dan rest tot slot nog de opmerking: dank jullie! Het monument.

De Waterschans | 1990 | | pagina 14