Feiten over het grafmonument 6 7 De Waterschans nr. 1 1990 heeft ook de laatste Van Glymes een actieve rol gespeeld. Hij gaat zelfs door voor een van de drijven de krachten in de liga van hoge edelen. Het is tevens zijn onder gang geweest. Omdat hij de gods dienstplakkaten in Henegouwen en Valencijn niet toepasbaar achtte en omdat hij zich niet verenigen kon met de teneur ervan, vroeg hij als stadhouder zijn ontslag aan. Zijn verzet tegen godsdienstige in tolerantie en inzet voor de vrijheid verdienen onze hulde, maar zijn strijd was tevens een strijd voor de voorrechten van zijn hoge stand. Hij was het niet eens met de mo derne ambtenarenstaat waar het oude overwicht van de geboortea- del op de helling stond. Traditio neel vertrouwd met de voor hen vanzelfsprekende band tussen adellijke komaf en openbare func ties, kon hij zich als hoge edele niet NOTEN verzoenen met ene nieuwe relatie waarbij de deskundigheid preva leerde. Hij personifieerde en ver dedigde net als de anderen tradi tionele machten en leefpatronen en hij wilde zich evenmin goed schiks gewonnen geven. Samen met Oranje tekende hij voor het voorstel om de belangrijkste be voegdheden van de Geheime Raad (wetgeving en rechtspraak) en Raad van Financiën (beleid over kroondomeinen en financiën)waar de professionali sering had toegeslagen, over te he velen naar de (adellijke) Raad van State. Jan IV en zijn standgenoten droomden zich daarentegen een machtspositie die niet meer in overeenstemming was met het ni velleringsproces dat zich in de maatschappij en in de geesten aan het voltrekken was. Daarvoor kon den zij trouwens traditioneel reke nen op enorm veel aanzien en macht in de gewesten en zij hebben daar ook op ingespeeld. Toen zij het niet meer in de hand konden houden, werd hun verzet overge nomen door andere maatschappe lijke groeperingen waardoor de op positie in een revolutionaire fase terechtkwam, waarin de hoge ede len zich niet meer terugvonden. Jan IV van Glymes heeft die laatste ontwikkeling niet meer hoeven mee te maken. Tragisch was dat hij voor de eerste uitbarsting, die zich tijdens zijn missie in Spanje voor deed, door de koning toch verant woordelijk werd gesteld; hij ont snapte aan een vrijwel zekere te rechtstelling op bevel van degene die hij oprecht meende loyaal te hebben gediend, omdat hij in Spanje ziek werd en er tijdig over leed. 1. Lit.: C.J.F. Slootmans. Jan metten Lippen, zijn familie en zijn stad. Een geschiedenis der Bergen op Zoomsche Heeren uan Gigmes (Rotterdam/Antwerpen 1943); Th. Nijman. "Uit de geschiedenis van het Oostkwartier van het markiezaat van Bergen op Zoom", in: De Ghulden Roos 27 (1967) 49-80; W.A. van Ham. Het Doorluchtig Huis uan Bergen op Zoom (Zaltbommel, 1977); W. van Ham. Het rusteloos gebeente. De lotgevallen van de stoffelijke overblijfselen van de heren en vrouwen markiezen en markiezinnen van Bergen op Zoom, in: De Waterschans 4 (1988) 63-66: M. Baelde. De Collate rale Raden onder Karei V en Filips II 1531-1578. Bijdrage tot de geschiedenis uan de centrale instellingen in de zestiende eeuw (Brussel 1965) passim en i.h.b. 229-231; J. Delestré. Uit het verleden uan Grimbergen 2 din (R. Coltura- Vanderwielen e.a. eds. Grimbergen 1978-1987) passim; H. de Schepper m.m.v. P. Janssens. "De Raad van State in de landsheerlijke Nederlanden en zijn voortgang op gescheiden wegen. 1531-1588/1948" in: Raad uan State 450 jaar (Den Haag 19832) 1-35. Aktie "Archieven van zolder" In het septembernummer van ons blad, vroegen wij aandacht voor de aktie "Archieven van Zolder" om te voorkomen, dat wellicht waar devolle stukken en bescheiden uit de bezettingstijd verloren zouden gaan, wanneer nabestaanden, on bekend met het belang en de waar de, deze zonder meer zouden weg werpen. Wij zegden toe een lijst te verstrek ken van musea, welke grote be langstelling hebben voor deze za ken. Het kan van belang zijn voor later en daarom adviseren wij deze lijst in elk geval te bewaren om daar bij gelegenheid gebruik van te maken. Nationaal Oorlogs- en Verzetsmu seum Overloon, Museumpark 1, 5825 AJ Overloon - 04788-1250 Verzetsmuseum Amsterdam, Lekstraat 63, 1079 EM Amster dam - 020-449797 Verzetsmuseum Friesland 1940- 1945, Zuiderplein 9-13, 8911 AM Leeuwarden - 058-133335 Zuidhollands Verzetsmuseum, Turfmarkt 30, 2801 HA Gouda - 01820-20385 Streekmuseum Jan Anderson. Ke- thelweg 50, 3135 GM Vlaardingen - 010-4343843 Bevrijdingsmuseum Bevrijdende Vleugels, Zuidkade, ingang Asterstraat, Veghel - 04130-64994 Stichting Museum 40-45 Regio Dordrecht, Nieuwe Haven 26, 3311 AP Dordrecht - 078-130172 Historisch Museum Marialust, Ver zetstrijderspark 10, 7316 CM Apel doorn - 055-216129 Airbornemuseum Hartenstein. Utrechtseweg 232, 6862 AZ Oosterbeek - 085-337710 Bevrijdingsmuseum 1944 Rijk van Nijmegen, Wijlerbaan 4, 6561 KR Groesbeek - 08891-74404 Indien het uitsluitend papieren za ken betreft, zoals documenten, brieven, foto's, illegale bladen enz. enz. is eveneens een geinteres- seerd adres: Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, Heren gracht 474, 1017 CA Amsterdam. Voorts kunt u bij de redactie een lijst opvragen van rijks-, provinciale en gemeentelijke archieven. Hoewel nog niet gereed, vestigen wij in het kader van deze aktie gaarne de aandacht op het Monu ment Kamp Vught, dat in april ko mend jaar zal worden geopend en waar zonder twijfel in het bijzonder artikelen die met het kamp te ma ken hebben, zeer welkom zullen zijn om het geheel zo kompleet mogelijk te maken. Het adres hiervoor is: Stichting Na tionaal Monument Kamp Vught, Postbus 10100, 5260 GA Vught. De Waterschans nr. 1 1990 Nadat in 1987 bekend was ge worden dat de kerk van de H. Maagd een andere bestemming zou gaan krijgen vonden de leden van de Bergse 40+ vriendenclub het een goede zaak zich in te zetten voor het localiseren, opgraven, overbrengen en bijzetten van de kist, waarin in 1829 de overblijfse len van een hele reeks Heren en Vrouwen van Bergen op Zoom waren samengebracht. Die kist rustte ergens bij het hoogaltaar in de kerk en de plaats was eigenlijk vergeten. Uit hun midden formeer den deze leden de Stichting "Gly mes" met als doelstelling ervoor te zorgen dat de resten van de Heren van Bergen op Zoom van een waardig gedenkteken zouden wor den voorzien. De voorzitter is Dr. G.J.A. van Oppenraaij, secretaris Drs. N.H.M. Grosfeld en penning meester de heer F. Coumans. Le den van de stichting zijn de heren J. Sanders en H. Smout. De bijzetting in de St. Gertrudis zou gelegenheid bieden de Bergenaren te herinneren aan een periode uit hun eigen geschiedenis, waarvan ondanks het werk van Korneel Slootmans en anderen, zo weinig van bekend is. Op 2 september 1988 vonden de overbrenging en bijzetting in alle stilte plaats, waarna op 18 septem ber de stichting Glymes samen met het vocale en instrumentale en semble Hortus Musicus Religiosus in samenwerking met het Schut tersgilde van St. Sebastiaan een concert in de St. Gertrudiskerk ver zorgden om deze bijzetting te ge denken. Wat daarna nog restte was het tot stand brengen van een monument. Naar een idee-schets van de secre taris ontstond een ontwerp waar mee het gemeente- en het paro chiebestuur zich konden vereni gen. Beeldend kunstenaar Jacques van der Smissen uit Lepelstraat aanvaardde de opdracht het ont werp artistiek vorm te geven. Het monument is op 1 december 1989 onthuld door de oud- gemeente-archivaris, de heer C.J.F. Slootmans. Prof.Dr. H. de Schepper sprak daarbij een toepas selijke rede uit, waarvan de tekst elders in dit blad is afgedrukt. Ver der werd gesproken door de bur gemeester drs. P. Zevenbergen en door de voorzitter en secretaris van de Stichting Glymes. Na de onthul ling declameerde de heer C. Meer- bach de tekst, die op de placquette is aangebracht. De muzikale om lijsting werd verricht door enkele leden van Hortus Musicus Religio sus onder leiding van de heer H. Smout. Het omlijstende orgelspel verzorgde de organist B. de Wolf. Het monument Over de groeve van herkomst van het blok Franse kalksteen kon de handelaar geen zekerheid geven. De groeven, waaruit deze steen soort van het Vaurion-type wordt gedolven, liggen in een gebied, dat zo'n 200 km ten oosten van Parijs begint en dat zich uitstrekt tot voor bij Dijon. Niet alleen om de kleur, die herinnert aan de warm-witte wijnen van Bourgondië, leek deze keuze symbolisch. Met die streken waren de Nederlanden en was Bergen op Zoom in het Bourgondisch-Habsburgse tijdperk van de geschiedenis door de per soon van de landsheer nauw ver bonden. De zuil is bekostigd uit giften van particulieren en instellingen, door de Stichting bijeengebracht. De af metingen van de zuil zijn beschei den. Zij is 135 cm hoog en heeft een breedte/lengte van 40 x 40 cm. Zij staat op de plaats, waar de stoffelijke resten op 2 september 1989 werden bijgezet. Opvallend is de schuin-afgehakte bovenkant van de zuil. Dat symboliseert het onverwachte einde van het geslacht Glymes in 1576 door de dood van Jan IV in Spanje. Op het breukvlak ligt het familiewapen van Glymes, omgeven door de keten van de orde van het Gulden Vlies. Verschillende Heren van Glymes waren daar ridder van. Ook dat onderstreept hun betekenis. Be schuttend buigt zich de adelaar, symbool voor de Evangelist Johan nes, patroon van de meeste heren uit het geslacht Glymes, over het wapen. De klauwen van de ade laar grijpen zich vast aan het St. Andrieskruis: dat is een symbool te meer voor de nauwe band met Bourgondië. St. Andries was de patroon van de hertogen van Bourgondië én van de Orde van het Gulden Vlies. Op het linkervlak van de zuil is het wapen van de familie Van den Bergh, op het rechtervlak dat van de familie De la Tour-d'Auvergne aangebracht. Ook van deze fami lies werden enkele leden in Bergen op Zoom begraven en ook zij von den uiteindelijk hun rustplaats on der dit monument. Zeker Markie zin Maria Elisabeth II van den Bergh verdient hier vermelding. Zij was het, die bevorderde dat de ka tholieke parochie in Bergen op Zoom in 1650 werd hersteld. De onthulling door de heer C. Slootmans. Bij het monument is aan de muur een plaquette bevestigd. Het toe passen van eigentijds materiaal was daarbij de bedoeling. Zo viel de keuze op het LEXAN van Ge neral Electric Plastics B.V. De plaat van 120x80x 1.2 cm werd door dit bedrijf aan de Stichting ter be schikking gesteld. Met zes bronzen bouten, vervaardigd door de Fa. Heijnen, v.h. machinefabriek van Geel, is de plaquette aan de wand vastgemaakt. Gegevens verstrekt door Drs. N. Grosfeld. De tekst is bewerkt en aange vuld door W. van Ham.

De Waterschans | 1990 | | pagina 5