DE MAAGD De Waterschans nr. 2 1990 Eind twaalfde eeuw verleende de hertog de nederzetting stadsrech ten. Den Bosch kreeg een eigen bestuur en de bevoegdheid zelf wetten te maken en recht te spre ken. Het Bossche recht is het oudste bekende stadsrecht van Ne derland. De procesgang werd schriftelijk vastgelegd. Daarmee was einde gekomen aan het ge bruik van het tweegevecht, het zo geheten Godsoordeel of de bloedwraak. De Handel zou vrij zijn en de hertogen zouden de vei ligheid en grenzen garanderen. De stad Den Bosch telde vele kloosteroorden. Een aantal van deze kloosters produceerde hand schriften (scriptoria schrijfkamer) Zo ontwikkelden de Wilhelmieten een eigen decoratiestijl en schre ven zowel voor zichzelf als voor op drachtgevers buiten hun klooster. Voor de stad 's-Hertogenbosch schreven en verluchtigden zij een deel van het "Rood Privilegeboek" met de kruisigingsminiatuur, waar op de Brabantse hertogen en an deren hun eed van trouw moesten afleggen. Op het "Rood Privilege boek" met de kruisigingsminiatuur, waarop de Brabantse hertogen en anderen hun eed van trouw moesten afleggen. Op het "Rood Privilegeboek" zien we inderdaad de vervagingen door de hando pleggingen. De tentoonstelling De bedoeling van de tentoonstel ling is (en deze laat dit ook zien) het verleden van de late Middel eeuwen en Renaissance tastbaar te maken door de presentatie van een geselekteerd overzicht van de voorwerpen die in 's- Hertogenbosch funktie en beteke nis hadden. Onze rondleidster "Anja" gaat ons steeds voor. De tocht door het mu seum voert ons langs uiteenlopen de kunstwerken en konfronteert ons met kunstenaars, ambachtsgil den, gebeurtenissen en instellingen uit het verleden. De schilder Pieter Saenredam uit Haarlem maakte in 1633 tekenin gen van het stadssilhouet, de be langrijkste gebouwen als stadhuis en de Sint-Jan, het monumentale oxaal en het hoogaltaar in die kerk. Een onderdeel van het oxaal is in bruikleen uit het Victia Albert museum te Londen op de exposi tie. Deze koorafsluiting werd in 1866-67 afgebroken en verkocht! De verkoop hiervan - het Bossche schandaal - is aanleiding geweest tot de oprichting van de Rijksmo numentenzorg, die o.a. het expor teren van kunst uit Nederland moest tegengaan. Het levensgrote beeld in albast dat Justitia (vrouwe gerechtigheid) voorstelt, staat als representief voor het gehele oxaal. Justitia be hoort met de beelden van Geloof, Liefde, Hoop en Vrede tot de reeks van vijf deugden. Het Oxaal benadrukte de contrareformatische stellingname van de stad en de kerk. De stad Den Bosch had zich immers (we zitten in 1610 midden in de Tachtigjarige oorlog) niet aangesloten bij de opstandige Ne derlandse provincies (de Unie van Utrecht). Het Twaalfjarig Bestand was in 1610 ingegaan, toen de op dracht tot het oxaal werd gegeven. s'Hertogenbosch was het meest noordelijk bolwerk van het katho lieke zuiden, van de Zuidelijke Ne derlanden, die het traditionele ge zag - de koning van Spanje als on der andere hertog van Branbant - trouw bleven. De stad Den Bosch en haar belang rijkste bouwwerk de Sint-Jan moesten een politieke en daarmee onlosmakelijk verbonden gods dienstige uitstraling hebben, wat een belangrijk aspekt van de "kunst" was. De zestiende eeuwse Bossche kro niekschrijver Cuperinus sprak over de "vrome ende playsantelycke stat van Tsertoghenbosch". Begin 17e eeuw, de val van de stad met de inname door Frederik Hendrik, betekende de definitieve breuk (1629) met het Bourgon disch verleden. Voor ons een aanbod van 200 schitterende kunstwerken, bijeen gebracht uit alle delen van Europa, voor het eerst sinds vele eeuwen in hun plaats van herkomst geëxpo seerd. Veel van deze kunstwerken werden vervaardigd en betaald in opdracht van hoge geestelijken, adel, rijke burgers, gilden of broe derschappen die hiermee God eer den en ook hun status of rijkdom toonden! Als besluit zegt de heer Jenniskens een woord van dank aan onze rondleidster "Anja" en overhandigt haar namens onze Geschiedkundi ge Kring de studie "Om de vruch ten van Gods berg" geschreven door drs. Ch. de Mooy, lid van on ze Kring en verbonden aan het Noordbrabants museum. We heb ben nog een uurtje voor eigen initi atieven zoals het bekijken van een diaserie, het drinken van een sapje in de beeldentuin van het museum of wellicht toch nog even naar de Sint-Jan! Om 18.45 uur precies komen we weer in Bergen op Zoom aan, waar de reisleiding door allen wordt dank gezegd. Nieuwe leden vanaf 1 januari 1990: 5 Jan., J.N. v.d. Meer, Bergen op Zoom; J.T.A.C. Cleiren, Bergen op Zoom. 8 Jan., J.J.P.M. Franken, Bergen op Zoom. 9 Jan., F.M.J. Hagens, Bergen op Zoom; P.M.W. van Tilborg, Woens- drecht; J.M.J.M. van Loon, Bergen op Zoom; Mevr. B.M.F1.T. van der Kreek- Asselbergs, Woensdrecht; P.H. Blom, Lepelstraat. 15 Jan., Mevr. C. Krimpenfort, Woens drecht. 17 Jan., B. Matthijs, Bergen op Zoom. 18 Jan., M.P. Clarijs. Bergen op Zoom. 7 Maart, J. Houtstra, Bergen op Zoom. 16 Maart, P.H.W. van Tilburg, Bergen op Zoom. 22 Maart, W.A. Luijks, Bergen op Zoom. 26 Maart, H. Veraart, Bergen op Zoom; W.P. van Riemsdijk, Putte. 7 April, Mr. A. Takx, Bergen op Zoom, G.M.T.M. Hilgersom, Bergen op Zoom; G.C.J.J. Slokkers, Bergen op Zoom. 17 April, N.J. Nagtzaam, Bergen op Zoom. Encyclopedie van Noord- Brabant Deze vierdelige naslagwerken zijn tot stand gekomen met medewer king van de provincie Noord- Brabant en deskundigen op veler lei gebied. Het is fascinerend een reis te ma ken door het verleden en heden van ons woelige Brabant. In alfabe tische behandeling wordt aandacht besteed aan onze bevolking - ge schiedenis - dialecten - kunst - cul tuur - kerkelijk leven - sport - land bouw - flora en fauna - industrie - volkskunde - recreatie en het bra- bants landschap. Bijzonder veel aandacht wordt ook besteed aan steden en dorpen, kerkdorpen en gehuchten. Prijs 4 delen 344,35. Tel. bestelling: 01623-20903 Schriftelijk: M. van Popering Lisztstraat 12 5102 XC Dongen

De Waterschans | 1990 | | pagina 10