Vijf dolle dagen in mei 1940. Het pand van een Bergenaar Een pand VOOR HET PARADIJS 29 lannoo De Waterschans nr. 2 1990 Ter herdenking aan de brute laffe overval van de Duitsers in Nederland in Mei 1940 ver scheen in 1984 bij onze Kring een Studie onder bovenstaan de titel. Leden die dit boek nog niet in hun bezit hebben kunnen het tot 1 ok tober voor 20,(i.p.v. 37,50) aanschaffen. Deze aanbieding geldt ook voor nieuwe leden. In dit boek worden een groot aantal gebeurtenissen te Bergen op Zoom en omgeving in de Meida gen van 1940 beschreven. Vooraf gaat een beeld van stad en inwoners aan de vooravond van de bezetting. De inderhaast geno men maatregelen door de militai ren van het Nederlandse leger in de eerste uren van de Meidagen worden geschetst. Deze bestonden voornamelijk in het aanbrengen van vernielingen teneinde een Duitse opmars te vertragen. Helaas werden daarmee ook belemmerin gen opgeworpen voor de Franse militairen, die reeds op de eerste oorlogsdag in deze streek arriveer den. De tweede dag werd gekenmerkt door een opgewonden toestand, nog verergerd door het ineenstor ten van de Nederlandse weerstand aan de Peel-Raamstelling. Ook de linie, gevormd aan de Zuid- Willemsvaart, werd spoedig door broken. Daarentegen richtten de Fransen Breda ter verdediging in. van: DR. E.G.H. HARTEL De in chaos terugtrekkende Neder landse troepen verergerden de pa niekstemming, nog versterkt door de angst voor infiltratie van spio- nen en vermomde indringers. (Vijfde-Collonne-psychose)Ook te Bergen op Zoom waren daarvan de symptomen zichtbaar. Op de derde dag kwamen moei zaam contacten tussen de Fransen en het Nederlandse leger tot stand. Ondanks optimisme aan de Neder landse zijde kwam van een samen werking weinig terecht. De druk van de zijde van de Duitse aanval lers nam toe, vooral door de inzet van het luchtwapen. De vierde dag was getuige van de Franse terugtocht uit Breda: een stelling van het Nederlandse leger bij Steenbergen onder leiding van kapitein Isaacs werd na een Duitse luchtaanval opgeheven. Na slag te hebben geleverd bij Standdaarbui- ten trok de 12e verkenningsafde ling van de Fransen op Bergen op Zoom terug en nam daar stellingen in. Een Commandopost werd ge vestigd in het gebouw van het kan tongerecht. De vijfde dag vonden gevechten plaats te Huybergen, Hoogerhei- de, Putte en Bergen op Zoom. In deze stad waren brandpunt van de strijd: de Zoomlinie tussen de Zoomdam en de Moerstraatse- baan, de stelling bij de Zoomdam aan de noordzijde van de stad, de stelling bij de Stalenbrug aan de zuidzijde en de stelling bij het Volkspark aan de oostzijde van de stad. Deze stellingen moesten stuk voor stuk worden opgegeven. Om streeks 19.00 uur waren alle strij ders bij de Stalenbrug verzameld en wordt het materiaal voor zoveel mogelijk onbruikbaar gemaakt. Alle Franse militairen zijn vroeger of later door de Duitsers gevangen genomen. Door het verhaal heen speelt het relaas over het 3e Grensbataljon waartoe in hoofdzaak militairen uit Bergen op Zoom behoorden en dat zich verdienstelijk maakte door acties nabij de Oude Maas, de Ba- rendrechtse brug en bij Wieldrecht. Dramatische gevechten vonden daar plaats. In zijn gevolgtrekking besteedt de auteur vooral aandacht aan de mi litaire aspecten van de Meidagen. Hij wijt de tragische afloop ook aan de politieke beslissingen, die in het verleden waren genomen in ver band met de defensie van Neder land, de neutraliteitspolitiek en met name een pacifistische en anti- militairistische houding. De econo mische depressie was mede oor zaak van zijns inziens onverant woorde bezuinigingen op het de fensieapparaat. Het boek omvat 185 bladzijden. Als illustratie dienen 19 foto's, 13 kaarten en 2 stadsplattegronden. Naast het verhaal over de Meida gen bevat het werk een lijst van ge bruikte archivalia, literatuur en geografische kaarten, een lijst van de in de Meidagen gesneuvelde militairen, te Bergen op Zoom woonachtig, en een personenre gister. Bergen op Zoom in kaart en beeld aflevering 10 In de serie Bergen op Zoom in Kaart en Beeld, uitgegeven door de Gemeentelijke Archiefdienst, worden in de tiende aflevering en kele afbeeldingen van de Grote Markt opgenomen. Er is gekozen voor een combinatie van drie gravures: twee van H.Spilman en één van K. Ben dorp. De afbeeldingen door Spil man tonen de noord- en de west kant van de Grote Markt. Hij ver vaardigde deze gravures naar teke ningen van A. de Haen. De gravure van K. Bendorp toont een samenvoeging van de afbeel dingen door H. Spilman. Door de overname zijn er echter enige on nauwkeurigheden opgenomen in de gravure. De tekening voor deze prent is gemaakt door J. Bulthuis (1750-1801). Deze is opgenomen in de Vaderlandsche Gezigten (1786-1792). De reproduktie is verkrijgbaar voor 12,50 bij de balie van de leeszaal van de Gemeentelijke Archief dienst, Blokstallen 2 Bergen op Zoom. Monumenten- en Museumrou te In een serie van monumenten- en museumroutes die de provinciale VVV in opdracht van G.S. naar aanleiding van het Toeristisch Re creatief Ontwikkelingsplan (TROP) heeft ontwikkeld, is de route "West-Brabant Markiezaat" ver schenen. In een boekje, bij de VVV verkrijg baar, is de 120 km lange route be schreven die langs ca. 140 monu menten voert. De Waterschans nr. 2 1 990 bespreking van Myriam Greilsam- mer, Een pand voor het paradijs, Leven en zelfbeeld van Lowys Por- quin, Piëmontees zakenman in de zestiende-eeuwse Nederlanden. Tielt, Uitgeverij Lannoo, 1989. 192 blz.ill. Een aanzienlijk Bergenaar, ge naamd Lowys Porquin, overleed in 1573 en werd op 8 mei van dat jaar in de Sint Rochus-kapel van de Sint Gertrudiskerk begraven. Dit feit zou nauwelijks vermelding behoeven, indien de overledene niet een merkwaardig "pand" had achtergelaten in de vorm van een boekwerk in twee delen. Dat heeft hij niet alleen geschreven ten be hoeve van zijn kinderen, maar te vens met de bedoeling om de tekst in druk uit te geven. Het eerste deel. Een lieflick memo rieboek, bevat de levensgeschiede nis van de schrijver, zijn echtgeno te en zijn kinderen. Het tweede deel heet De uutersten wille en vormt een soort geestelijk testa ment, dienende tot het onderwijs "om daer door te comen (met Gods hulpe) tot een goet eerlijck leven ende een salich sterven". Naar de opvattingen uit die tijd is het geheel bewerkt in versvorm door Anthonis Verensis. Wie was deze Porquin en welke boodschap bevatte zijn werk? Dat is uitvoerig te vinden in het boek van mevrouw Greilsammer, pro fessor aan de Hebreeuwse Univer siteit van Jeruzalem. Zij omschrijft haar hoofddoel als de taak, om de opvattingen van de schrijver, zijn doelstellingen en zijn betrachtingen te reconstrueren. Dit bezorgt haar een bijkomende sleutel om binnen te dringen in de leefwereld van de stedelijke kooplui in de Nederlan den "bij de dageraad van de Mo derne Tijden" (blz.9). Om deze thema's gaat dit boek dus voornamelijk. De Bergse lezer zal er vooral in geinteresseerd zijn, wie de schrijver was. In hoofdstuk II wordt het leven van de schrijver vrij uitvoerig behandeld (blz.26- 43). Hij was omstreeks 1511 gebo ren te Chieri (Piemonte, noord west Italië) welke plaats hij in 1529 verliet om zich eerst te Brussel en vervolgens te Nijvel te vestigen. Nadat Porquin daar (met een on- derbrekin 5) tot 1537 had ge woond, koos hij achtereenvolgens door: W. v. HAM Sluis, Zierikzee en Middelburg als woonplaats. In laatstgemelde plaatsen verwierf hij zich een kapi taal als geldwisselaar en financier (lombard). In 1556 kwam Lowys Porquin te Bergen op Zoom aan. Hier oefende hij zijn beroep niet uit; hij bleef (vermoedelijk via een waarnemer) inkomsten uit de bank van lening te Middelburg ontvan gen en leefde voor het overige van zijn bezittingen. Te Bergen op Zoom nam hij een vooraanstaande plaats in. Hij was onder meer ge zworene van het H. Sacramentsgil de, waarin ook de schout, burge meesters en schepenen fungeer den. Porquin bewoonde het aan zienlijk pand het huis "Sinte Barbe- le" of "Hooghuis" aan de Wouw- sestraat, naast het Sint Maartens- gasthuis. De achterbouw lag aan de Korenbeursstraat. Het terrein vormde later, met inbegrip van het vroegere Sint Maartensgasthuis, het militaire Goevernement van Bergen op Zoom, nadien het mili taire Hospitaal. Ook Bernardin, broer van Lowys Porquin, had een dergelijke loop baan. Hij had o.a. te Antwerpen, Gouda, Maastricht, Namen en Luik aandelen in de beleenbanken of wisselkantoren. Greilsammer noemt de carrière van de gebroe ders Porquin zonder meer een suc cesstory. De kroon op hun loop baan vormde hun verheffing tot de adelstand door middel van adels brieven, die keizer Karei V op 4 mei 1553 aan Lowys, Bernardin en Franciscus Porquin verleende. Caesar, zoon van Lowys, huwde met Agatha van Hamestede, vrou we van Moermont, dochter van de baljuw van Duiveland. In zijn nagelaten werk worstelt Lo wys Porquin kennelijk met de christelijke levensopvatting, dat kredietverschaffing kan leiden tot woeker en derhalve een "zondig" beroep is. Greilsammer noemt het geestelijk testament van Porquin dan ook een uiting van "koop manscultuur en christelijke moraal bij de dageraad van de moderne tijden". Voor het merendeel is haar boek een studie naar de mentali teitsgeschiedenis van de late zestiende eeuw. Porquins boek werd in heel het Nederlandse taal gebied gebruikt en had een voor die tijd ongehoorde bijval. Nog in het eerste kwart van de zeventien- MYRI AM GREILSAMMER Leven en zelfbeeld van Lowys Porquin. Piëmontees zakenman in de zestiende-eeuwse Nederlanden de eeuw deed het werk dienst bij het schoolonderwijs. Kennelijk paste het uitstekend bij het ge meenschappelijke gedachtengoed van die tijd. Porquin gold met an dere woorden als een "schoolvoor beeld van de goede christelijk- humanistische burger". Het boek van mevrouw Greilsam mer is in de eerste plaats dus een studie naar de opvattingen over le ven en moraal van een succesvol zakenman uit de zestiende eeuw. Dat Bergen op Zoom de plaats was, waar deze opvattingen wer den neergeschreven vormt wellicht het gevolg van het feit, dat Porquin zich persoonlijk uit de handelsacti viteiten terugtrok maar kennelijk wel een zekere controle wenste te houden op zijn inkomstenbronnen, die voornamelijk in enige Zeeuwse steden gesitueerd moeten worden. Te Bergen op Zoom was hij dichtbij "de zaken" en kon toch genieten van rust en aanzien. Het werk is rijk geillustreerd met voorbeelden van teksten en illustraties uit de verschillende edities van Porquins werk, sommige in kleuren. Een aanwinst voor ieder, die zich ver der wil verdiepen dan alleen maar in oppervlakkig feitenmateriaal.

De Waterschans | 1990 | | pagina 7