56 57 De Waterschans nr. 3 1990 3. De dubbelwandige zinken kist met inhoud, na het verkisten van het gebeente en vóór het dichtsol- deren. Links de loden koker en mid den de vloertegels, waarvan in het artikel sprake is. geen op één van de foto's is te zien. Het is afkomstig van de absis- vloer uit 1929. De tegels dragen de symbolen van de vier Evange listen. Tevens is het jaartal 1988 op een tegel vermeld (afb. 3). De herbegrafenis in de Sint Gertrudiskerk Het aantal mogelijke plaatsen voor het herbegraven in de Sint Gertru diskerk was beperkt. In nagenoeg de gehele kerk is namelijk tijdens de jongste restauratie een vloerver warming met onderkonstruktie ge maakt. Uit de beperkte mogelijkhe den in de verwarmingsvrije bo dem, waarvan de vloer voor 'n groot deel met alle nog aanwezige oude grafzerken en zerkrelikten is belegd, is gekozen voor een rust plaats direct aan de oostzijde van zuiderkoorkapel (de Rode Kapel, thans in gebruik als Sacramentska pel). Zie tekening C. De keuze voor deze lokatie werd mede bepaald door het feit, dat ze is gelegen in het nog meest authen tieke deel van de kerk. Bovendien ligt de plek dicht bij de plaats van de voormalige eerste en oudste familie-grafkapel van de heren van Bergen op Zoom. Door deze keuze behoefden ook geen tijdens de restauratie herlegde grafzerken te worden verplaatst. Uit gedurende de restauratie gedaan en gedoku- menteerd bouwkundig bodemon derzoek was bekend, dat daar ook geen funderingen of dergelijke wa ren te verwachten. Voor het herbegraven is geduren de de middag- en avonduren van 1 september op de lokatie in de dro ge kerkbodem een eenvoudige grafbak gemaakt (de zesde grafkel der - 1988). Zie tekening D. De zinken kist is op vrijdag 2 sep tember 1988 in alle vroegte van het Maagdkerkgebouw, via de Stadstorentoegang aan de Grote Markt overgebracht naar de Sint Gertrudiskerk en daar afgezonken in de 's-avonds ervoor gereedge maakte grafbak. De kist en de in houd werden op het oosten geo riënteerd, zoals historisch gezien gebruikelijk was, bijvoorbeeld met de zerken en de graveninhoud in de Gertrudiskerk. De gemeenteraadsleden en de pers waren toen over de ontwikke lingen en de herbegrafenis geïnfor meerd. In aanwezigheid van twaalf personen, waaronder de burge meester van Bergen op Zoom en de mannen die een en ander uit voerden met hun echtgenoten, is op die dag om 8.30 uur7 bij het nog open graf een korte, sobere doch stijlvolle gebedsdienst gehou den, geleid door de R.K. Pastor Drs. A. Verhaegen, verbonden aan de Binnenstadsparochie, en werden graf en kist gezegend. Vervolgens is het graf gesloten en de tegelvloerafwerking hersteld. Daarbij is in technische zin reke ning gehouden met de mogelijk heid dat er vroeg of laat op een voudige wijze een zerkje met tekst of anderszins op het graf zou kun nen worden aangebracht. Een gedachte om enkele botten en stukjes bladlood van de kistbekle- ding achter te houden voor nadere onderzoekingen is, na ingewonnen deskundig advies, niet ten uitvoer gebracht. Onderzoekingen zouden geen zin en geen kans van slagen hebben, omdat er geen sprake meer was van kompleet bij elkaar behorende skeletten in hun oor spronkelijke grafligging en ze zich niet meer in ongeroerde en niet verstoorde context bevonden. De Waterschans nr. 3 1990 ,n.ieuW v)<rc. O Sa too iYo 2oo 25o ioocnv .ST GEïETiEUlNSKEEK GEDEELTE P LATTE GPO-NIP MET PLAATS VAN -HET GEMAAKTE G1SAF, HET MONUMENT 'EN EE "PLAQUETTE. ~T~E K EN IN G - d. »~DOoP., A.KOEN.S. Colom. Voi ri nxoaumtn^ TEKENING -10 EOOP.A.KOENS GRAF ILOOT2SNEILE MET KIST IN EE ST. GERTRUblS KERK. Het grafmonument Op het graf in de Sint Gertrudis kerk is, zoals beschreven in een eerder verschenen Waterschans,8 in november 1989 een monument opgericht. Tegen de achterwand bij dit monument werd een pla quette aangebracht (voor situering, zie tekeningen C en D) Het monument werd officieel ont huld op vrijdag 1 december 1989.9 Aan de eerder gepubliceer de feiten over het monument dient nog te worden toegevoegd dat de fundering voor het monument, het herstellen van de tegelvloer en het aan de wand vastmaken van de plaquette vakkundig en voorzichtig werden uitgevoerd door personeel van aannemingsbedrijf Adriaan de Kok b.v. te Bergen op Zoom. Het bedrijf dat ook financieel aan het tot standkomen van het gedenkte ken bijdroeg. De technische organisatie en coör dinatie, zowel in de voorberei- dings- als in de uitvoeringsperiode, mocht namens de gemeente en de Stichting 'Glymes' worden ver zorgd door schrijver dezes. Behal ve de giften van particulieren en in stellingen, door de Stichting 'Gly mes' bijeengebracht, hebben Bur gemeester en Wethouders van Bergen op Zoom aan de Stichting eveneens een flink bedrag beschik baar gesteld ten behoeve van het realiseren van hetmonument. Daarenboven droeg de gemeente ook de kosten van het opgraven en overbrengen van de stoffelijke overschotten. Besluit Zoals W. van Ham terecht stelt in zijn artikel 'Het rusteloos gebeen te', waarop deze bijdrage (voor een deel een ooggetuigenverslag) een aanvulling vormt, is het relaas van de omzwervingen van de gebeen ten geen opwekkend verhaal en is er nogal ongepast mee gesold en omgegaan. Het gehele relaas over ziende mag worden gekonklu- deerd dat voor de rust van de be treffende Bergse heren en vrou wen het cremeren te laat in zwang is gekomen. AANTEKENINGEN 1. Waterschans 18 (1988) No. 4,65. 2 Gemeente-archief Bergen op Zoom, notulen bouwvergadering restauratie Markiezenhof No. 174 sub. 9 en No.175 sub.7. 3. Rapport n.a.v. het onderzoek naar aanwezigheid en plaatsDienst van Gemeentewer ken, Bergen op Zoom, 26-02-1988. 4 Ondertekend verslag en verantwoor ding van het opgraven c.aDienst Stadsontwikkeling en -Beheer, Bergen op Zoom, 28-09-1988. 5. Water schans No. 4 (1988)afbeelding 5; Ne derlands Tijdschrift uoor Geneeskunde 17 (1978) 616; Brabants Nieuwsblad 30 augustus 1980, pagina 7. 6. Marga ret George, De autobiografie uan Hen drik VIII (....,1987) 452-453. 7. Wa terschans (1988) No. 3, 33. 8 Water schans 20 (1990) No. 1, 7. 9. Pro gramma voor de onthulling monument heren en vrouwen van Bergen op Zoom op vrijdag 01-12-1989, met achtergrond informatie. 10. Herkomst van de afbeeldingen: A-D. Tekeningen van A. Koens. 1-3. Foto's van A. Koens.

De Waterschans | 1990 | | pagina 12