Geschiedkundig tijdschrift O.A. IN DIT NUMMER De Waterschans nr. 3 1990 Een oud-Bergenaar De heer Th. Spapé, lid van onze kring maar wonend te Haarlem (wel een oud-Bergenaar) is op 70- jarige leeftijd te Leiden gepromo veerd in de kunsthistorie! In Bergen zat hij bij oud-archivaris Slootmans, toen onderwijzer, nog in de 5e klas. In korte broek begon Spapé als volontair bij de secretarie in de tijd van burgemeester Cre- mers. Hij beëindigde zijn carrière als hoofd van de afdeling onderwijs en culturele zaken te Haarlemmer meer. Een dag na zijn pensionering zat hij al in de college-banken! En zo verging het een oud-Bergenaar! Verjaardag-geschenk De aandacht van de leden wordt erop gevestigd, dat zij een lidmaat schap van de Geschiedkundige Kring kunnen geven als verjaar dagsgeschenk. Ook kan dit nog met voorradige Studies. Het geheel wordt dan keurig verzorgd (uiteraard met naam en adres van de gever) op de aangegeven datum bij betrokkene afgeleverd, terwijl de gever desge wenst ook zelf het pakket kan mee nemen. Eén en ander kan geregeld worden met de Penningmeester (tel. 01640-41481). Wèl tijdig tevoren! Aktiviteiten; 22 Nov. Lezing over Zigeuners in Nederland 13 Dec. Lezing over voorm. Ne derlands Oost-lndië 1813-1901. Voor nadere informatie: Medede lingenblad van aktiviteitenpro- gramma. Een boek over Oudenaarde Geert Berings, Landschap, ge schiedenis en archeologie in het Oudenaardse. Stadsbestuur van Oudenaarde. 1989. 189 biz., ill. Over onze "zusterstad" Oudenaar de is al heel wat geschreven. Ken nelijk is men daar aan een revisie toe van verworven inzichten, waar bij ook de omgeving van de stad wordt betrokken. Daarbij is het ar cheologisch onderzoek van bijzon der belang. Het boek van Berings vormt een diepgaande studie, voornamelijk geïllustreerd met kaarten en plattegronden. Het ver schijnen van dit boek biedt een ge legenheid, de situatie van Middel eeuws Bergen op Zoom te vergelij ken met een stad, die eveneens veel met de Schelde had te maken. Er waren naast overeenkomsten ook veel verschillen. Een groot deel van Oudenaarde, inclusief de machtige burcht van Pamele, lag binnen de kronkelende rivierar men: Bergen op Zoom lag meer dan één kilometer van de Schel- destroom. De oudste kern van Oudenaarde zou zijn te situeren op een eilandje, waarop in de tiende eeuw, of ten laatste in het begin van de volgende, een versterking (stenen toren) werd gebouwd. Aan de westkant van een toen gegra ven kunstmatige Scheldearm, de Burgschelde, zou de oudste markt, de latere Garenmarkt, zijn ont staan. Aan de oostkant van de burcht ontstond een andere neder zetting, Pamele. Veel later zijn Oudenaarde en Pamele door de aanleg van een ruimere omwalling in feite één stad geworden. Bergen op Zoom Niveau: beginners Cursusduur: 10 lessen op maandagavond vanaf oktober 1990 Tijdstip: 19.00-21.00 uur Docent: C. Vanwesenbeeck Deelnamekosten: 80, Aanmelding: Gemeentelijke Archiefdienst Bergen op Zoom Blokstallen 2 4611 WB BERGEN OP ZOOM Tel.: 01640-41930/ 41931 Breda Niveau: Cursusduur gevorderden 12 lessen op dinsdagavond vanaf half oktober 1990 Tijdstip: 19.30-21.00 uur Docent: J.M.F. IJsseling Deelnamekosten: 85, Aanmelding: Gemeentelijke Archiefdienst Breda Stadserf 2 4811 XS BREDA Tel.: 076-242401 WvH CURSUSSEN Oud-schrift in Noord-Brabant Wie zelf op onderzoek gaat naar de ge schiedenis van bijvoorbeeld de familie of eigen woonplaats, krijgt ook te ma ken met oude documenten. Die docu menten zijn vaak lastig te lezen: de let ters wijken af van het ons vertrouwde beeld en daarnaast doemen problemen op als een andere tijdsaanduiding en onbekende geldeenheden, maten en gewichten. Het lezen van oude teksten is echter te leren. De kring van Archivarissen in Noord-Brabant en de stichting BRG bieden u daartoe de gelegenheid op vele plaatsen in de provincie. Hier wor den cursussen georganiseerd waar ar chiefambtenaren u de vaardigheid in het lezen van oude handschriften aan leren. In de cursus voor beginners wor den Nederlandstalige teksten uit de 15e-18e eeuw behandeld, zoals notu len, verkoopakten en testamenten. De cursus voor gevorderden is bestemd voor degenen die al eerder archiefon derzoek hebben gedaan of de begin nerscursus hebben doorlopen. Aanmeldingen zijn welkom bij het aan gegeven adres. Voor nadere informa tie kunt u contact opnemen met de stichting BRG, tel. 073-146193. L-A. ^\AI601I DE VILLE D OrrDETT-ARLDE Gerardus Pesch De 'Twee Vrienden' De Wouwsepoort

De Waterschans | 1990 | | pagina 14