76 kloosters en Abdijen Spelregels voor bijdragen voor De Waterschans De redactie van Waterschans ont vangt steeds meer bijdragen van le den en anderen. Wij stellen dat zeer op prijs, te meer omdat dit tijdschrift voor maar ook van de leden van de Ge schiedkundige Kring is. U zult begrijpen dat we bepaalde eisen aan bijdragen moeten stellen omdat we een behoorlijk niveau nastreven. Puntgewijs volgen hier enkele spelregels. Door het indienen van het artikel geft de auteur te kennen, dat de tekst met globaal dezelfde inhoud niet eerder is of wordt gepubli ceerd. Een uitzondering kan wor den gemaakt voor eerdere publica ties in een vakblad, dat voor het le zerspubliek niet zonder meer raad pleegbaar is. 1. aard van het artikel De artikelen dienen in het alge meen van geschiedkundige aard te zijn en Bergen op Zoom of omge ving te betreffen. Stukken van ar tistieke, politieke of godsdienstige strekking worden dus niet gepubli ceerd. Bij twijfel Uwerzijds kan het verstandig zijn over het onderwerp te voren met een van de leden van de redaktie contact op te nemen. 2. vormgeving - De tekst moet getypt zijn, bij voorkeur met regelafstand IV2. Toelevering in diskette-vorm ge niet, uit tijds- en kostenoverwegin gen, de voorkeur. - De artikelen dienen door middel van tussenkopjes in alinea's te wor den verdeeld. 3. spelling Bij de voorkeur volge men de gel dende regels ("voorkeurspelling"). 4. annotatie De bronnen moeten bij voorkeur niet in het artikel zelf worden ver meld. - Artikelen, waarvan de inhoud op geschreven bronnen bewust, die nen voorzien te zijn van (eind-)no- ten of aantekeningen. Hetzelfde geldt voor artikelen, waarvan de inhoud op gedrukte teksten berust. Bij de noten volge men de "Aan wijzingen voor tekstbewerking en annotatie", waarvan een uittreksel bij de redactie te verkrijgen is. N.B. Na overleg met de redactie kan worden besloten, indien daar voor gewichtige redenen bestaan (dus bij hoge uitzondering), het no tenapparaat te vervangen door een lijst van geraadpleegde bronnen. Daarbij staan het karakter van het artikel en de aard van de bronnen voorop. 5. illustraties De Waterschans is een tijdschrift. De artikelen dienen geïllustreerd te zijn (minimaal 1 foto per pagina) 6. procedure - De tekst dient bij de redactie secretaris te worden ingeleverd. Deze brengt uw bijdrage in de redactie-vergadering - Over het opnemen of weigeren van een artikel beslist de redactie. - De redactie beslist ook in welk nummer van De Waterschans een bijdrage wordt opgenomen. - Opmerkingen van de redactie worden vervolgens medegedeeld. U wordt verzocht uw bijdrage te wijzigen naar aanleiding van even tuele op-aanmerkingen. - Uw herziene tekst levert u weer bij de redactie-secretaris in. N.B. Wanneer de tekst sterk moet worden ingekort of wanneer er ve le of belangrijke correcties moeten worden aangebracht, moet deze door de auteur worden overgetypt. Na enige tijd ontvangt de auteur een strokenproef, die binnen de door de redactie-secretaris aan te geven termijn gecorrigeerd moet worden teruggezonden. Om tijds- wille kan de redactie zelf zorg dra gen voor deze correctie. Wij wensen U veel succes toe bij het schrijven van Uw artikel en ho pen spoedig Uw bijdrage te mogen ontvangen. namens de redactie, B. Daeter, secretaris Bijdrage aankoop werk Baart- mans Ter gelegenheid van de uitreiking van de SAKKO-prijs voor Kunsten en Letteren 1990 aan Jan Wessen- dorp, heeft deze Bergse kunstschil der een letterplastiek ontworpen. Er zullen slechts 50 exemplaren vervaardigd worden, gedateerd en gesigneerd, in zwarte en rode kunststof, op formaat 15 x 15 x 3 cm. De prijs bedraagt hfl. 125, Het Markiezenhof beheert de gel den. De plastieken zijn te koop bij de ju weliers Herbers en Jenniskens, Grote Markt; bij kunsthandel Goossens, Fortuinstraat en bij ge meentemuseum Het Markiezen hof. In onderling overleg hebben de sponsors, de firma Sakko en Jan Wessendorp, besloten de op brengst te besteden aan de aan koop van werk van de Bergse kunstschilder J.L. Baartmans, een karaktervol en eminent kunstenaar die leefde van 1898 tot 1968. Zij willen hem op deze wijze postuum eren. Ondanks zijn miskende talent en tragische leven getuigen de schil derijen van J.L. Baartmans van een grote eigenheid en oprecht heid. De directie van het Markiezenhof is blij met dit initiatief. Uiteraard zal zij nauw betrokken zijn bij de aan koop van het werk. De Latijnse tekst 'Esse, non videri', in het plastiekje wil vrij vertaald zeggen: zijn, niet gezien worden of voor jezelf waarachtig trachten te zijn, niets iets willen schijnen in de ogen van anderen. Het ruimtelijk letterbeeld wil een hommage zijn aan de stille, onop gemerkte vasthoudendheid, die in alle menselijke doen ten slotte ho ge kwaliteit en geluk schept. Door het plastiekje te kopen, laat u de energie die SAKKO geeft, door werken en helpt u J.L. Baartmans, een voortreffelijk Bergs schilder, aan de faam die hij verdient. Jan Wessendorp Hierbij wil ik u vragen of personen reeds een onderzoek hebben ver richt naar de familie 'Van Leuken'? Ik ben hier zeer in geïnteresseerd omdat ikzelf bezig ben met een on derzoek naar de 'Van Leuken's' met het doel aan te tonen dat alle levende en overleden 'Van Leu ken's' via het recente of ver verle den familie van elkaar zijn via wel ke verbindingen dan ook. Dit on derzoek houdt niet op bij de Ne derlandse grens maar zal zich uit strekken naar België vanwege de vroegere eenheid met Nederland. Bijna alle levende 'Van Leuken's' in Nederland heb ik inmiddels een daarvoor speciaal ontworpen for mulier verzocht mij gegevens te verstrekken. Dit was gedaan in ja nuari 1989. Het resultaat was dat met deze gegevens en ongeveer 900 'Van Leuken's' twee grote fa milies zijn samen te stellen. Maar alle gegevens zijn zeer wel kom; vooral omdat bijna alle 'Van Leuken's' oorspronkelijk Braban ders zijn of zijn geweest. Ik zal u zeer erkentelijk zijn, wan neer u mijn vraag kunt en wilt beantwoorden. Met vriendelijke groet, A. van Leuken Wormerveerstraat 257 2547 XR Den Haag de mensen en Hun werkzaamheden hun Btivogen geschiedenis en De gemeentelijke archiefdienst be waart in de bibliotheek ook tal van door Bergenaren geschreven pu- blikaties. Het gaat hierbij niet alleen om boeken en publikaties van ge schiedkundige aard; ook ander soortige bijdragen worden bewaard op voorwaarde dat deze door in woners van de stad zijn geschreven of door uit Bergen op Zoom af komstige personen. Met name be horen (doctoraal-)scripties tot het verzamelbeleid van de archief dienst. Wie nog een scriptie, proef schrift of een werkstuk thuis heeft en bereid is een exemplaar of een kopie aan de archiefdienst af te staan, kan hierover kontakt opne men met de bibliothecaresse M. Raats (tel.:01640-41930). Bergen op Zoom in kaart en beeld aflevering 11 en 12 In de serie 'Bergen op Zoom in Kaart en Beeld' zijn inmiddels weer twee nieuwe afleveringen versche nen. Beide prenten hebben betrek king op de belegering van de stad in 1747. Aflevering 11 is een reproduktie van een ingekleurde gravure met een gezicht op de stad vanuit het zuiden; de afbeelding is gemaakt door Brouard en gegraveerd door M.Marvie. De originele, zeldzame prent is te bewonderen in de vestingzaal van het Gemeentemu seum Het Markiezenhof. Aflevering 12 is een gravure, waar in vier kaarten zijn gecombineerd. De kaarten geven de omgeving, de stad en de bastions Coehoorn en Pucelle weer tijdens het beleg door de Fransen in 1747. De kaart is op genomen in het boek 'Plans et Journaux des sieges de la dernière guerre de Flandres, uitgegeven in Straatsburg in 1750. De goed verzorgde reprodukties van deze prenten met een uitvoeri ge toelichting zijn voor 12,50 per stuk te koop in de leeszaal van de archiefdienst, Blokstallen 2 Bergen op Zoom. Rectificatie Van mevr. A. Nefs, secretaris van Hortus Musicus Religiosus ontving de redactie een foto met bijbeho rende tekst: "Ze heet Caecilia". In Waterschans 3, pagina 47, werd abusievelijk gesproken over "Ca- tharina". Dank voor deze verbete ring en de mooie bijgesloten foto, die we hierbij afdrukken. De redactie-secretaris Aktiviteiten 1991 17 Jan. Lezing over China 23 Maart Bezoek aan Zuiderkwar- tier/Hoogerheide en Heemk. Mu seum Ossendrecht 23 April Algemene ledenvergade ring; lezing over Zuid-Afrika 6 Juni Dag-excursie naar België De Waterschans nr. 4 1990 De Waterschans nr. 4 1990 vele iveunswaartGgheden Ben Daeter 'L.ll.'D.-'Bergen op Zoom 1990 Verkrijgbaar bij de boekhandel. Scripties gevraagd Foto van het beeld van St. Caeci lia dat zich bevindt in het Cantato- rium in de St. Gertrudiskerk te Bergen op Zoom.

De Waterschans | 1990 | | pagina 10