De stadspoorten van Bergen op Zoom 2 72 73 De Waterschans nr. 4 1990 De molenaar De redding van de molen van Nieuw Borgvliet was op het nip pertje, maar toen de restauratie op gang was gekomen is het herstel zeer vlot verlopen. Een molen her stellen is een hele klus, maar het valt ook niet mee om een mole naar te krijgen. En wat dat betreft heeft men geboft. Vlak achter de molen woont de heer A. Pleging, een man met technische interesse, die het herstel met belangstelling zat te volgen. Hij was systeem- analyst bij een groot Bergs bedrijf en juist in die periode werd hij door zijn eigen afdeling 'uit-gesaneerd'. Om zijn tijd zinvol te vullen meldde hij zich bij de stichting 'De Holland se Molen', die het 'Gilde van Vrij willige Molenaars' onder haar hoe de heeft. Hij ging voor eigen reke ning in de leer bij een beroeps molenaar en behaalde na twee jaar het vereiste diploma. Pleging kreeg een aanstelling als molenaar en is vrijwel elke zaterdag en op af spraak steeds beschikbaar voor rondleidingen. De molen had nog op een andere manier de wind in de zeilen. Op 29 november 1980 werd in het Mar kiezenhof de Juniorkamer 'Het Markiezaat' geïnstalleerd. De Ju niorkamer is een wereldomvatten de organisatie, die hulp wil bieden aan maatschappelijke en interna tionale activiteiten. De kamer heeft onder meer een vaste zetel in de F.A.O., in de Verenigde Naties en in de Raad van Europa. Om als plaatselijke Juniorkamer erkend te worden heeft men een installatie project aan te bieden en daarvoor was het project van 'De Twee Vrienden' uitgekozen. Bij deze in stallatie werd een start- kapitaal van f 20.000,-- aan de stichting aangeboden. En zo kon vrij zorgeloos het eerste eeuwfeest van de molen worden gevierd. Dat gebeurde op 17 juni 1990 op het molenterrein met de uitvoering van het speciaal voor deze gelegenheid geschreven to neelspel 'De bedrieger bedrogen' van Jan Naaykens door de toneel groep 'Merijntje Gijzen', waarna een versierde fietswedstrijd werd gehouden. Op woensdag 20 juni waren er voor de jeugd in Borgvliet volksspelen. En dat hoort ook zo, want de jeugd past bij een molen die er weer voor een eeuw tegen kan. Aantekeningen 1. Gemeentearchief Bergen op Zoom, serie hinderwetvergunningen. S.H.A.M. Zoetmulder e.a., De Brabantse molens (Hel mond, 1974) 47. 2. C. Vanwesenbeeck, 'De Watermolen te Bergen op Zoom en zijn omgeving', Studies uit Bergen op Zoom 3 (1979) 25- 52. 3. M. Venselaar, De Twee Vrienden 1890-1990, uitgegeven ter gelegenheid van het 100 jarig bestaan van de molen 'De Twee Vrienden' te Borgvliet (Bergen op Zoom, 1990). Dit artikel is een samenvatting van deze brochure. 4. Zoet mulder e.a.. De Brabantse molens, 47. Noot van de redactie de schrijver van het molenboek is niet helemaal duidelijk. Men zou uit de tekst kunnen opmaken dat de houten standaardmolen, genaamd 'De Heimolen' ook te Nieuw-Borgvliet heeft gestaan. Deze stond echter in werkelijkheid ter plaatse van het gehucht De Heimolen op de grens van Borgvliet en Zuidgeest (gemeente Woensdrecht)Die molen is ca. 1890 afgebroken en de materialen werden voor 'De Twee Vrienden' gebruikt. Stichting BRG (Brabantse Regionale Geschiedbeoefening) De stichting BRG heeft het cursusprogramma 1990-1991 bekend gemaakt. Naast de in vele plaatsen te geven cursussen 'Oud-schrift' zowel voor beginners als voor gevorder den, noemen we: - Projectgroep 'Bosch Protocol' - Aspecten van de Meijerij - Cursus 'Middelnederlands' - Minicursus 'Kijk op de kerk' - Minicursus 'De praktijk van een veldnameonderzoek' - Minicursus 'Historische biografie' - 'Zoeken naar het verleden' - Lezingencyclus 'Brabanders bestuurd en berecht'. U kunt zich aanmelden bij Stichting BRG, Postbus 1104 5200 BD 's Hertogenbosch, tel. 073-146193. -j De Waterschans nr. 4 1990 Na de Steenbergsepoort1 komt thans de Wouwsepoort aan de or de. Het was vanouds de uitgang naar de weg, die naar het dorp Wouw leidde. Binnen de wallen heette de straat haast vanzelfspre kend Wouwsestraat. De middeleeuwse poort wordt voor het eerst in 1358 genoemd. Aangezien de nabije gracht al in een akte van 1337 voorkomt, zal de poort minstens twintig jaar jon ger zijn geweest.2 In 1412 ligt er nog een dak van stro op. In dat jaar zijn overigens onderdelen van het gebouw verbeterd. Dertig jaar later wordt onder het (thans met leien gedekte) dak een 'voie' (loop gang) aangebracht. De poort blijkt dan een voorpoort (voorbaille) te hebben.3 De kaart van Jacob van Deventer uit 1560 geeft een schets van het gebouw met flanktorens; op een afbeelding door Valentijn Klotz uit 1672 zijn de resten van de voorpoort te zien (afb. 1-3).4 In 1585 en opnieuw in 1587 werd bevel gegeven een ravelijn of bol werk buiten de poort aan te leg gen. Op kaarten die de situatie tij dens het beleg van 1588 weerge ven, ligt er inderdaad een ravelijn ten oosten van de poort, in de weg I 100 ncter 1. Situatie van de Wouwsepoort, ca. 1 560. Bron stadsplattegrond van Jacob van Deventer (zie afb. 2). 1Wouwsepoort door: WILLEM VAN HAM naar Wouw. Het ravelijn werd daarna vervangen door een groter vestingwerk, dat met de hoofdwal verbonden werd. Het heette 'het bolwerck buyten de Wouwsche- poort' of Wouwse bolwerk. Aan de bouw van een nieuwe poort is in 1589 begonnen. De poort was ge legen in de noordelijke flank van het bolwerk, dat overigens in 1591 nog niet voltooid was (afb.4). De poort zelf is afgebeeld op een ge zicht door Barnardus Klotz, gete- 2. De Wouwsepoort en omgeving ca. 1 560. Detail van de stadsplatte grond van Jacob van Deventer. Kon. Bibliotheek, Brussel. 3. Restanten van de voorpoort van de Wouwsepoort (1 671detail van een tekening door Valentijn Klotz. Rijksprentenkabinet Amsterdam.

De Waterschans | 1990 | | pagina 8