16 De Waterschans nr. 1 1991 een boek dat is geschreven door Michael Mitchiner. Deze auteur schrijft enige soortge lijke in Engeland aangetroffen kruisjes tot aan de stad Boxley wel ke op een route lag naar Engeland bekendste bedeoord Canterbury. Een vijftiende eeuwse vondst Men mag aannemen dat we hier te maken hebben met een vondst uit de vijftiende eeuw omdat het in een vijftiende eeuwse archeologi sche context werd aangetroffen. Al het aangetroffen aardewerk was af komstig uit de tweede helft van die eeuw. Zeer waarschijnlijk hebben we te maken met een voorwep met een algemeen religieuze betekenis zoals dat het geval was met pijpaar den beeldjes. Deze beeldjes maak ten deel uit van een religieus hoek je of nisje in de laat-middeleeuwse woning. Bij het Ossendrechtse exemplaar ontbreken echter de belangrijkste attributen die kenmerkend zijn voor een vijftiende eeuwse Boxley- insigne. (afb. 4) Aan de onderzijde van deze Boxley-insignes bevindt zich nl. een abdij of schrijn met daarnaast, gedeeltelijk tegen de onderste kruisbalk gesitueerd, e.en biddende pelgrim of monnik met een gebedssnoer in de hand. Deze attributen hebben duidelijk nooit deel uitgemaakt van het Ossen drechtse exemplaar. Gedragen of weggezet? Op de vraag of ons crucifix op de kleding is gedragen, aan een oogje heeft gehangen (afb. 5) of door middel van een voetstuk kon wor den weggezet, kan een tweedelig antwoord worden gegeven. Of dit crucifix heeft op een voetstuk gestaan, of als tweede minder waarschijnlijke mogelijkheid is het kruis direct, met alleen een draadje om het kruishout heen. op de kle ding vastgenaaid. Pelgrimtekens werden met een angel of d.m.v aanwezige naaioogjes op de kle ding bevestigd, (afb.6) Zowel de angel als de oogjes werden als een geheel met het insigne meegego- ten. Van zulke oogjes of angel zijn bij ons exemplaar absoluut geen sporen aanwezig. De gietbra- men.die tussen de boven en de ondermal4 zijn ontstaan, bevinden zich nog ononderbroken aan de buitenrand van het onderwerp. Dit betekent dat er zich nooit oog jes aan de buitenrand hebben be- Afb. 4. Pelgrimsteken afkomstig uit Boxley, Ivolgens Mitchiner). Bloem- kruis met daaronder een voetstuk in de vorm van een schrijn of abdij. Naast het voetstuk bevindt zich een biddende monnik of pelgrim met een gebedssnoer in de hand. vonden. Ook van een dergelijke angel zijn geen sporen aanwezig. Als laatste mogelijkheid kan het kruisje direct zonder oogjes op de kleding zijn genaaid, maar ook de ze bevestigingswijze had de tere randjes aan de buitenrand bescha digd of minstens zouden er sporen zijn achtergebleven. Ondanks het feit dat ik deze bevestigingswijze niet geheel uit wil sluiten, ga ik er toch eerder vanuit dat zich onder ons exemplaar een voetstuk heeft bevonden. Aan de achterzijde van de onderste vierpas is een gietrib- bel te zien die, lopend naar de bui tenrand, abrupt aan de rand op houdt. Het onderste vierpas heeft De Waterschans nr. 1 1991 Afb. 5. Drie kruisjes die voorzien zijn van draagoogjes. De eveneens losse corpus ontbreekt bij het linkse exem plaar. Het rechtse exemplaar is van messing en hier is zowel de corpus als de titulus op het gesmede kruishout vastgesoldeerd. De corpus is gegoten. De middelste crucifix is gemaakt (gegoten) uit een lood-tin legering. Zowel corpus als kruishout zijn in één gietsel gegoten. ten opzichte van de overige geen complete vorm, er ontbreekt een stukje. Beide onvolledigheden sug gereren dat zich aan de onderzijde van het vierpas een lip kan hebben bevonden die in een voetstuk be vestigd werd. (Afb. 7) De mogelijk heid bestaat dat het voetstuk de vorm van een Kalvarieberg heeft gehad waarop zich Maria en of Ma ria Magdalena of Johannes de Do per bevonden. De lip kan door een opening in de plastisch gemodel leerde kalvarieberg worden aange bracht en aan de onderzijde zijn omgebogen waarna het geheel aan elkaar is verbonden.5 Museumstuk Ondanks dat dergelijke religieuze voorwerpen betiteld worden als massaprodukt is dit het eerste exemplaar in deze vorm, wat mij bekend is. Dit Ossendrechtse cruci fix verdient mijns inziens een ere plaats te krijgen in het knusse streekmuseum waarover de heem kundekring 'Het Zuid Kwartier' sinds vorig jaar beschikt. Maar er is meer. Het gaat hier im mers niet alléén om de aanwinst Afb. 6. Vier kruisjes met speciaal meegegoten oogjes die het mogelijk maakte dergelijke kruisjes op de kleding te naaien. Coll. L. Hopstaken

De Waterschans | 1991 | | pagina 10