Geschiedkundig tijdschrift awtisas O A. IN DIT NUMMER: De Waterschans nr. 1 1991 van een fraai religieus voorwerp. De ontdekte bewoningssporen to nen vooral aan, dat een gedegen archiefonderzoek in combinatie met veldverkenning en een arche ologisch onderzoek tot zeer verras sende resultaten kunnen leiden. Dit thans historisch zeer interessan te gebied heeft duidelijk nog meer archeologische verrassingen in pet to. Uiteraard is het onderzoek nog in een te vroeg stadium om nu reeds conclusies te trekken over een eventuele verplaatsing van het Laat Middeleeuwse Ossendrecht. Wel wordt door de aangetroffen bewoningssporen op locatie 'De Peeberg' wederom het vermoeden versterkt dat deze ooit deel hebben uitgemaakt van het 'Out Dorp' Os sendrecht. AANTEKENINGEN 1 Tijdens archiefonderzoek in Jan. 1990 ontdekte oud Ossendrechtenaar R. van den Bergh in een cijnsboek uit 1647 de term 'Out Dorp'. Via percee- londerzoek bleek dat de hoeve Beijers- hof op de locatie Peeberg heeft gele gen. Zie bulletin No. 1 1990. Uitgege ven door Heemkundekring 'Het Zuid erkwartier'. 2. Tijdens de opgraving Peeberg heeft men niet vast kunnen stellen of de gegraven diepte een sloot of een vijver is geweest. 3. De twee overige metalen voorwerpen bestaan uit een fragment van een St. Cornelius pelgrimsinsigne wat afkomstig is uit Ni- nove (Ben een compleet vol- plastisch insigne voorstellende de H. Barbara. 4. Gietmallen voor het ver vaardigen van dergelijk religieus mas sagoed bestaan uit twee delen die door middel van pen en gat verbinding exact op elkaar passen. Door langdurig ge bruik of door vervuiling sluiten de bei de delen niet goed meer op elkaar wat resulteert in een aan de randen rafelig gietproduct. Zie L. Hopstaken. Een 15e eeuw carnavalsinsigne uit de Oosterschelde in Waterschans no. 2 pag. 58-64 Bergen op Zoom 1984. 5 In de coll. H.J.E. van Beuningen be vindt zich, buiten enige losse voetstuk jes, een compleet insigne, van Maria met het Christuskind dat door middel van een lip op een voetstukje is be vestigd. Geraadpleegde literatuur Antoon-Viaene. Vlaamse pel grimstochten. Een verzameling opstel len over bedevaarten en bedevaarders vanuit Vlaanderen in de Late Middel eeuwen. Brugge 1982. Br. Leopold. Afb. 7. Crucifix waarbij de bevestigingslip nog gedeeltelijk aanwezig is. Deze lip werd in een voetstuk bevestigd waardoor het mogelijk werd de crucifix weg te zetten. Aan de onderzijde van het Ossendrechtse exem plaar heeft zich eveneens zo'n bevestigingslip bevonden. Coll. H.J.E. van Beuningen Oude en nieuwe iconographieën. Ten dienste van den scheppenden kunste naar Brussel 1937. R.M. van Heerin- gen: A.M. Koldewey, A.A.G. Gaal man. Heiligen uit de modder (tent. cat.) Middelburg 1987. A.M. Kolde wey P.M.L. van Vlijmen. Schatkamers uit het Zuiden (tent. cat.) Utrecht 1985. Michael Mitchiner. Medival pil grim secular badges. Londen 1986. Rijn en Maas (tent.cat.) Kunst en cul tuur 800-1400. Keulen-Brussel 1972. Lcjl:fè Je nre 'Dreme - -AT" --- Het H. Sacramentshuis in de -C-ésn)jf St. Gertrudiskerk De weervisserij op de Ooster- j schelde In het spoor van een gezant schap Stad en land van Bergen op Zoom in nieuwe publicaties 1990 -Si?' f<Tr G ater lans

De Waterschans | 1991 | | pagina 11