4 5 De Waterschans nr. 1 1991 mergenoeg heeft Thijm de ver schijning van het boek over de Christelijke kunst in Holland en Vlaanderen niet meer mogen bele ven. Hij overleed 17 Maart 1889 te A'dam op de feestdag van de H. Gertrudis van Nijvel. Twee maan den later werd vanuit Bergen op Zoom het bewuste drieluik naar Amsterdam verzonden naar de kunstveiling van C F. Roos en Co. Gelukkig kwam het altaarstuk weer terug naar de Scheldestad om in 1897 voorgoed naar Antwerpen te verhuizen. Op 27 Augustus 1897 logeerde de antiquair Frangois van Waegenin- ge in hotel-restaurant Damen aan de Stationsstraat te Bergen op Zoom. (Afb. 3) Hij had een van de voorgaande dagen in de pastorie van de H. Maagd-kerk aan de Gro te Markt succesvol bemiddeld bij de verkoop van een drieluik, dat op de inventarislijst van de kerk stond omschreven als: 'De Kruisi ging'. Welbespraakt als hij was, had van Waegeninge kans gezien dit meesterwerk van Quinten Met sijs te bemachtigen. Niet voor zich zelf doch voor de bekende Ant werpse kunstverzamelaar Fritz Mayer van den Bergh (1858- 1901), die reeds een belangwek kende collectie kunstwerken van Zuid-Nederlandse meesters uit de late middeleeuwen had bijeenge bracht. Het drieluik uit Bergen op Zoom werd een van dienst kost baarste aanwinsten, nu Pastoor- Deken Ph. Muskens (1820-1902) het van zijn bisschop. Mgr. P. Ley- ten, had mogen verkopen. Van Waegeninge verkeerde 27 Augustus in geen beste stemming. Hij had n.l. voor zijn bemiddeling bij de verkoop van het schilderij geen commissie-loon van Deken Muskens ontvangen. De antiquair vroeg de waardin van het hotel om pen en paper, zette zich aan tafel en schreef: H.E.erwaarde Heer Deken! Ik verzoek U nogmaals beleefd mij de som van twee honderd franc te betalen voor mijn commissiegeld. Ik vermeen, dat 10 procent niet te veel is voor mijn bemiddelingen UE een schilderij te doen verkopen voor 2000 (frs) die volgens ieder kenner geen 300 waard is. In af wachting blijf ik met de meeste Hoogachting UE. Ed. Dienaar Fr. van Waegeninge Hotel Damen Bergen op Zoom (Afb. 4) Afb. 3. Het hotel waar antiquair F. van Waegeningen logeerde 27-8-97. Thans: Hotel De Blauwe Vogel. Foto Gem. Archiefdienst. Wed, Damen. C Add;-O Afb. 4. Brief van F. van Waegeningen uit Hotel Damen. Zijn handtekening beslaat bijna de volle papierbreedte: uitdrukking van zijn besef van eigenwaarde of verbolgenheid? Geboren koopman als hij was voegde hij er de volgen de voetnoot aan toe: 'NB. Mocht Ued. mij de bewuste kan delaars willen geven, die zijn mij 2,50 fr. waard en wil ook 100 fr. op mijn Commissie geld toegeven op de kandelaars'.6 Van Waegeninge had klaarblijkelijk goed rondgekomen en een 'han deltje' geroken. Hij wandelde ver volgens naar de Grote Markt om er aan de pastorie zijn schrijven te overhandigen aan de gedienstige van Deken Muskens. Laatstge noemde zou nu over de brug moe ten komen. De Waterschans nr. 1 1991 Op de pastorie heerste bij Deken Muskens bepaald geen juichstem ming. Hij had weliswaar goede za ken gedaan maar het voltallig Kerkbestuur moest van zijn trans actie nog verwittigd worden, uitge zonderd de secretaris, A.C. Strij- ers. De hele verkoop was een so listisch optreden van Pastoor- Deken Muskens geweest. Uiter aard met instemming van zijn su périeur Mgr. P. Leyten. Gezien de verre van rooskleurige toestand van de kerkbestuurlijke financieën had de bisschop zijn fiat tot ver koop gegeven. De pas gereedge komen pastorie, merendeels opge trokken in natuursteen, naar ont werp van de architect P. van Genk, (1844-1919) wachtte op een zinken dakbedekking. Het geld, daarvoor nodig zou komen uit de opbrengst van het drieluik. Op 22 Augustus was een deel van het Kerkbestuur bijeen. De nieuwe secretaris maakte van die bijeen komst verslag waarin hij o.m. schreef: 'DE ZEER EERW. HEER DEKEN EN PASTOOR DEELT MEDE, DAT HIJ MET TOESTEM MING VAN MGR. DEN BIS SCHOP. (Mgr. P. Leyten), DE SCHILDERIJ VOORSTELLENDE DE KRUISIGING VERKOCHT HEEFT VOOR FRS. 2000,-'. In datzelfde verslag staat, enige regels verderop genoteerd, 'dat besloten wordt het dak van de pastorie te bedekken met zink'. Het is opmerkelijk dat nergens te lezen staat aan wié het drieluik werd verkocht en waarheen het was gegaan. Ook de penningmeester van het kerkbestuur, C. Verheul, laat ons, wat dat betreft in het ongewisse. Deze had meer interesse in het bin nengekomen bedrag. In zijn reke ning en verantwoording over het dienstjaar 1897 (arch.no. 249) on der de rubriek 'Buitengewone In komsten, resp. opbrengst van goe deren, noteerde Verheul: 'Een schilderstuk voor frs. 2000. Belg. Francs'. Dat lijkt anno 1991 voor zulk een meesterwerk lach wekkend weinig maar de penning meester bewees het nageslacht een dienst door het bedrag, omgere kend in guldens, erachter te note ren, zijnde Fl. 959,50. De Belgi sche franc noteerde anno 1897 derhalve een koerswaarde van ca. 48 ets. Deken Muskens (Afb. 5) had boter bij de vis gevraagd. Dat blijkt uit de inventarislijst van 1897 waarin hij liet noteren: 'Een schilderij ver kocht waarvan de opbrengst voor lopig in deposito geplaatst'. Van enige vergoeding aan onze anti quair Van Waegeninge is in de boeken niets te bespeuren. De man keerde, wat dat betreft, on- verrichterzake huiswaarts. Het Journaal van Inkomsten en Uitgaven vermeldt Augustus 1897 wél een post: 'Aan F. Leonard te Antwerpen Fl. 22,08'. Wie was hij? Was hij de voerman, die het drieluik kwam ophalen en leverde hij de kist waarin het werd ver pakt?7 Een schrijven van de heer H. Nieuwdorp, conservator van het Afb. 5. Pastoor-Deken Ph.J. Mus kens Foto Gem. Archief Bergen op Zoom. Museum Mayer van den Bergh, d.d. 6 Febr. 1989,8 vermeldt, dat de antiquair uit handen van dhr. Fr. Mayer van den Bergh een ho norarium ontving van 420 frs. In zijn kasboek, aanwezig in het museum-archief M. v.d. Bergh. te kende de kunstverzamelaar het volgende op: 'Voor een triptiek te Bergen op Zoom aan de Kerk: frs. 2000. Transportkosten: frs. 17,15 Commissie van Waegheninge: frs. 420.- Het bij Deken Muskens ontbeerde honorarium, zijnde 200 frs. of tien procent van de koopsom, decla reerde Van Waegeninge uiteinde lijk bij Fr. Mayer van den Bergh, die zo welwillend was om de anti quair twee maal 200 B.frs. te beta len. De 200 B.frs. zullen reis- en verblijfkosten zijn geweest. Het archief van Museum Mayer van den Bergh bewaart nog de oorspronkelijke kwitantie van het bedrag van 2000 frs. Voor ont vangst tekende Deken-pastoor Ph. Muskens, inclusief de vermelding: 'Schilderij der Kerk met toestem ming van Mgr. den Bisschop P. Leyten'. Zo verdween De Kruisiging naar Antwerpen, de stad waar het kunstwerk omstreeks 1510 werd vervaardigd door 'Quinten'. de Afb. 6. De versierde markt van Bergen op Zoom bijgelegenheid van het Gouden Priesterfeest van Deken Muskens in 1893. Foto Gem. Archief Bergen op Zoom.

De Waterschans | 1991 | | pagina 4