Het H. Sacramentshuis in de St. Gertrudiskerk 34 35 De Waterschans nr. 2 1991 ,'iasjC /Aft. 4. Luchtfoto van de oostzijde van de stad uit 1949. Centraal op de foto de eerste stadsuitbreiding van na de Tweede Wereldoorlog. Het betreft hier de Plataanstraat, Vlierstraat, Vijverberg Noord en de tussenliggende straten, die op de eerste plaats zijn gebouwd waar in 1919 nog een park was gepland. Rechts boven deze uitbreiding is de bebouwde driehoek tussen Parallelweg, Oude Wouwsebaan en de Wouwsestraatweg te zien. De Vijverberg ligt op de voorgrond over de gehele breedte van de opname (Bron: Gem. Archief B.o.Z., KLM Aerocarto). den, ter hand genomen. Het tot stand komen van de woningwet in 1901 is hier het duidelijkste voor beeld van. Aanvankelijk beperkte de overheid zich tot het aangeven van stratentracees, later kwamen algemene plannen op tafel, zoals de desbetreffende uitbreidingsplan nen duidelijk laten zien. Als laatste element kan worden genoemd de opkomst van sportterreinen. Deze komplexen werden aan de perife rie van de stad gevestigd en wer den altijd voor de uitbreidingen over het omringende platteland ge schoven. REFERENTIES 1. De Avondster, 13 december 1919. 2. De Avondster, november 1918. 3. Pirenne, H. (z.j.) De Middeleeuwen: Economische en sociale geschiedenis, pp. 21 e.v., Amsterdam. 4. Sombart, W. (1928) Der moderne Kapitalismus I, Die vorkapitalistische Wirtschaft. Er- ster Halbband, pp. 129 e.v., München und Leipzig. 5. Hoekveld, G.A., Job- se, R.B., Van Weesep, J., Dieleman, F.M. (1975) Geografie van stad en Afb. 5. Bouw van enige huizen in de Plataanstraat in 1946. Links staan enige huizen uit een vroegere periode. platteland in de westerse landen, pp. 57-62, Bussum. 6. Van Ham, W.A. (1977) De middeleeuwse stadsplatte grond van Bergen op Zoom, In: Stu dies uit Bergen op Zoom, pp. 15-35, Bergen op Zoom. 6. Rostow, W.W. (1963) De vijf fasen van economische groei, Utrecht. Antwerpen. De Waterschans nr. 2 1991 door: ROCHUS J. VAN DEN BERGH In zijn bijdrage aan het in 1987 ver schenen boekwerk 'Bergen op Zoom, gebouwd en beschouwd', een bijdrage onder de titel 'Het Nieuwe Werk als het bijna mogelij ke', definieerde professor C. Pee- ters een Sacramentshuis of -toren, als het toen (medio 16e eeuw) ge bruikelijke monumentale inventa risstuk in steen, soms marmer of al bast, voor de eucharistische Reserve1. Hoe zeer deze omschrijving, met name de verwijzing naar vorm en materiaalkeuze, overeenstemde met het gekozen ontwerp van het nieuw te bouwen Sacramentshuis in het Nieuwe Werk, kon prof. Peeters op dat moment nog niet bevroeden. In de talrijke publicaties die vooral na 1987 verschenen, het jaar waarin de restauratie van de St. Gertrudiskerk haar voltooiing na derde, werd tevens aandacht ge schonken aan de geschiedenis van het nieuwe Sacramentshuis dat te- samen met het familiegraf van de Markiezen van Bergen op Zoom in de nieuw te bouwen H. Sacra mentskapel, onderdeel van het Nieuwe Werk, zou worden onder gebracht. De vraag of dit Sacramentshuis ook werkelijk gemaakt is, en zo ja, waar dan de plaats is geweest waar dit monumentale bouwwerk heeft gestaan, is in al deze studies on beantwoord of een onderwerp ter discussie gebleven. Opmerkelijk is daarbij de herhaal delijke verwijzing naar vroegere studies, waaruit men zou kunnen concluderen dat het beschikbare bronnenmateriaal zeer karig van omvang is. In bijna alle gevallen werd verwe zen naar een verhandeling over de H. Sacramentskapel geschreven door G.C.A. Juten, verschenen in Taxandria XXXI (1924) en de op merking van de oud-archivaris C.J.F. Slootmans in zijn werk 'Jan metten Lippen' op pagina 568, noot 462.3. Bestaande gegevens Via deze bronnen vernemen we dat in 1545-1556 markiezin weduwe Jacqueline de Croy ver schillende bijdragen tot een totaal van 320 pond schonk voor de bouw van de H. Sacramentskapel. Een van deze bijdragen was een schenking van honderd pond aan kannunik mr. Lievin van der Strate als 'avancement', een voorschot, voor een huis of een altaar voor het H. Sacrament. Enige tijd later, in 1563, is er op nieuw sprake van het H. Sacra ment als de metselaar wordt be taald voor zijn werk aan het nieuwe familiegraf van de heren van Ber gen op Zoom, dat, volgens de op dracht van de markies, gelegen was voor de plaats van het H. Sa crament, of zoals Juten schrijft: 'pour la manufacture et livrence servant a faire trois caves sepultu res, que monseigneur at ordonné de faire devant le sainct Sacrement en la nouvelle église de Berghes.'2 De toestemming voor de vervaar diging van het Sacramentshuis zelf werd op 23 oktober 1571 ver leend. Op die genoemde datum werd na melijk door de schepenen van de stad beslist dat de deken en gezwo renen van het H. Sacrament .volgende den besteck ende conditiën op ghisteren geraemt en- de aengegaen met Sebastiaen van Enhoe, midtsgader den patroon op nu verthoont, sullen moghen be- ghinnen, soo eer soo lieve, den ta bernakel vanden Eer. H. Sacra ment voers. De bijdrage van de stad beperkte zich tot een belofte aan Sebastiaen van Enhoe dat hij voor 12 vaten bier geen belasting hoefde te beta len, eventueel uitgebreid tot een hoeveelheid van 16 vaten, als zou blijken dat hij zijn werklieden 'in sij- nen cost heeft', en voorts nog de toezegging van twee karrevrachten brandhout3. Wat die voorwaarden en afspra ken, gesloten tussen Sebastiaen van Enhoe en de deken en gezwo renen, inhielden en over welk bestek er met Sebastiaen van En hoe daags tevoren was gesproken, werd onlangs duidelijk, toen de be treffende opdracht werd gevonden op een tamelijk onverwachte plaats, namelijk in het Register van Recognitiën, aanwezig in het Gemeente-archief van Bergen op Zoom4. Nieuwe gegevens De tekst die hieronder in zijn ge heel volgt (behoudens enkele aan passingen van leestekens en kapi talen), bevat een schat aan gege vens over het nieuw te bouwen Sa cramentshuis, dat haar plaats moest krijgen in de H. Sacraments kapel, tegelijk grafkapel van de markiezen van Bergen op Zoom. De overeenkomst tussen deken en gezworenen enerzijds en Sebasti aen van Enhoe, hier genoemd Se bastiaen vander Eenhoe, ander zijds werd gesloten op 22 oktober 1571 en is dus 1 dag ouder dan de eerder behandelde resolutie. In het document wordt uitvoerig ingegaan op de materiaalkeuze van het gekozen ontwerp, zoals de verschillende steensoorten, de te gebruiken kleuren en daarmee sa menhangende verfsoorten. Verder worden er aanwijzingen ge geven over de vorm, de hoogte en de versiering van het geheel, waar bij we een duidelijk beeld krijgen van het beeldsnijwerk dat verricht moest worden. Hier is vermoedelijk beeldhouw- of beeldsnijwerk bedoeld en geen schilderingen, omdat we verderop kunnen lezen dat Sebastiaen, be houdens toestemming van de mar kiezin, de beelden, afkomstig van de oude graven van de heren van Bergen, mocht gebruiken voor het maken van een Christusfiguur met kruis en een Christusfiguur liggend in een graf. In de muur achter het altaar moest een deur komen, gemaakt van ijzer en versierd met beelden en 'antijcq werck'.

De Waterschans | 1991 | | pagina 10