Geschiedkundig tijdschrift De sacramentstoren van Zout leeuw Op verzoek van de redactie schreef de Heer J. Sanders een korte tekst over bovengenoemde sacra mentstoren. Dit in verband met en ter aanvulling van het elders in dit blad geplaatste artikel over een sa cramentskapel in de Gertrudiskerk van Bergen op Zoom. In het noordertransept, de sacra mentskapel, van de St. Leonar- duskerk te Zoutleeuw (doel van de excursie op 6 juni) bevindt zich de befaamde sacramentstoren. Dit sa cramentshuis is een meesterwerk van Cornelis Floris Vriendt (1514- 1575) uit Antwerpen. Deze werd als ornamentaal tekenaar, beeld houwer en architect te Rome ge vormd; hij introduceerde in de Ne derlanden de renaissance-orna- mentiek; zijn bekendste werken zijn het stadhuis van Antwerpen en het hier bedoelde sacramenthuis te Zoutleeuw. De sacramentstoren is 18 meter hoog en gekapt uit witte steen van Avesnes, terwijl voor de trappen, waarop het geheel rust, zwarte toetssteen werd gebruikt. Het be vat zo'n 200 beeldjes en dateert uit 1552. De toren werd gekapt in de toen nieuwe renaissancestijl en is het meest versierde stenen taber nakel ter wereld. Ondanks alle renaissance-elementen blijft het toch de indruk maken van een ko lossale laatgotische monstrans. Het geheel kostte 600 carolusgulden en werd op platbodems van Ant werpen naar Zoutleeuw ver scheept, via de Gete). Het pronksstuk moest een laat-gotisch sacramentshuis uit 1469-1470 ver vangen. Dit met een in eiken ge sneden laatste-avondmaal is verlo ren gegaan. Lit.: E. Vandeput De Sint- Leonarduskerk..Hart van Zout leeuw. Zoutleeuw 1987 blz. 35 e.v.; A.N.W.B. West en Midden- België. 1986 blz. 185; Katholieke Encyclopaedie: Amsterdam- Antwerpen. 1951 kolom 752 en 753. >v\\sssa SSSSSgSg O.A. IN DIT NUMMER: In het spoor van een gezant schap De stadspoorten van Bergen op Zoom Een Margriet-kan uit Bergen op Zoom De Waterschans nr. 2 1991 Oude gravure: De sacramentstoren (Louis Haghe 1840).

De Waterschans | 1991 | | pagina 14