Stad en land van Bergen op Zoom in nieuwe publicaties 1990 klaprozen m 24 25 1 v "m Piet Hoeddman? rISiüfc W ff De Waterschans nr. 2 1991 Afb. 10. Kasteel van Ecouen. kan met de conditie waarin hij ver keerde. Toch klopt er ook iets weer niet. De wegen rondom Parijs, vooral noordwaarts behoorden toen tot de best berijdbare. Dat maakte grotere afstanden per dag mogelijk. Hoe het geweest mag zijn, de wetenschap, dat in dat kasteel tegenwoordig het 'Musée national de la Renaissance' is ge vestigd gaf de doorslag. Ik besloot er zondag 29 juli heen te gaan. (Afb. 10.) Aantekeningen bij 'gezantschap' 1. De gegevens uit deze inleiding zijn vooral ontleend aan C.J.F. Sloot- mans, 'Jan Metten Lippen', Rotterdam 1945, pag. 369-473. 2. Prof. Dr. H. de Schepper, 'Het geslacht van de Bergse van Glymes 1416-1567. Een politiek-maatschappelijke plaatsbepa ling', in: de Waterschans 1-1990, pag. 5-6. 3. Algemeen Rijksarchief Brussel. Papiers d'Etat et de l'Audience. nr. 800. 4 Dr. J. Brouwer, 'Montigny, Af gezant der Nederlanden bij Philips II', A'dam 1941, pag. 25. 5. Algemeen Rijksarchief Brussel. Rekenkamer 19160-19162. fol. 117. 6. Archivo General de Simancas. Estado de Flan- des. Legajo E. 536-36. 7. G.C.A. Ju ten, 'De laatste levensmaanden van Jan IV van Glymes', in: Taxandria XLI1 (1935), pag. 40-43. 8. Vertaling van de aanhef van het testament: (zie Afb. 5): In de naam des Heren, Amen. Wij Jan, Markies van Bergen, Graaf van Walhain, Heer van Wavre, van Escaudoeuvre, van Borchfliet en Vosmaer, etc. Ridder van de Orde (van het Gulden Vlies), Gouverneur, Kapitein-Generaal en groot-Baljuw van Henegouwen, etc. En Dame Maria van Lannoy, Gravin en Dame van ge noemde plaatsen. Doen weten, dat, rekening houdend met de kwetsbaar heid van dit menselijk bestaan niets ze kerder is dan de dood (waaraan wij al len zijn onderworpen) en nog onzeker der het uur van de dood, opdat wij op het onvoorziene zijn voorbereid, voor dit heden door de genade van de Al machtige Heer gezond van lichaam en geest, na rijp beraad gemaakt en bevo len hebben, doen maken en bevelen voor dit ons testament en laatste wil, op de wijze die hierna volgt. 9. Al gemeen Rijksarchief Brussel. Raad van Beroerten 164. fol. 34-35. 10. Mede deling Mme. Piérard, Conservator mu seum Stad Mons. 11. Volgens gedrukte informatie in het stadhuis van Mons: afkomstig uit de ateliers van de be roemde tapijtmaker de Pennemaker, vervaardigd naar een carton van Pierre Coecke van Aalst. 1545. 12. 'Histoire de Cambrai', onder red. van Louis Trenard, Presses Universitaires de Lil le, 1982, pag. 109-114. 13. Archivo General de Simancas. Estado de Flan- des. Legajo 897-76. 14 J.L. Mottley, 'La Révolution des Pays-Bas au XVle Siècle'. Uit het Engels vertaald door G. Jottrand en A. Lacroix, Parijs, z.j. Deel 1, pag. 228-261. De Waterschans nr. 2 1991 Zoals gebruikelijk vindt u in deze aflevering weer een overzicht van publicaties over onze regio, die in het afgelopen jaar verschenen zijn. Het overzicht is gebaseerd op de bibliotheekcollectie van de Ge meentelijke Archiefdienst en alle uitgaven zijn daar ter inzage. Enke le periodieken van heemkunde kringen uit de regio waren op het moment van samenstellen van dit artikel nog niet in mijn bezit en konden daardoor niet worden op genomen. Graag wil ik een ieder verzoeken de archiefdienst op de hoogte te houden van nieuwe, vooral in eigen beheer uitgegeven, publicaties. A. BERGEN OP ZOOM Boeken 1990 was een jaar, waarin de Tweede Wereldoorlog op verschil lende manieren werd herdacht. Zo verscheen er een tweetal boeken, die op onze stad betrekking heb ben: Het Bevrijdingsmuseum te Groesbeek bracht een boekje uit onder de titel The Canadian sacrifi ce hun kruizen, onze vrijheid 1940/1945-1990, waarin ook de Canadese begraafplaats in Bergen op Zoom behandeld wordt. P. Hoedelmans beschreef de pe riode 1944-'45 in Bergen op Zoom en omgeving in Jeeps en klapro zen. (Afb. 1.) Een gebeurtenis, die lokaal veel belangstelling trok in het afgelopen jaar, was de opening van de Stads schouwburg. Onze eigen Ge schiedkundige kring wijdde de 8ste aflevering van haar Studies uit Ber gen op Zoom dan ook aan 'De Maagd'. W.A. van Ham geeft hier in een uiteenzetting over de ge schiedenis van het voormalige kerkgebouw en de heren O. Grei- ner, B. van Rossum en W.J. Licht veld belichten de diverse aspecten van de verbouwing tot schouw burg. Drukkerij Hertogs vierde in 1990 haar 75-jarig jubileum. Ter gele genheid hiervan en wellicht door: MONIQUE RAATS Een relaas van de periode 1944-'45 in Bergen op Zoom en omgeving «S I .W-V Afb. 1. - V w V n/'Ajfd uitgave Boekhandel Quisl, Bergen op Zoom geïnspireerd door de nieuwe schouwburg, publiceerde zij een boekje over de Bergse revue's, ge schreven door H. Sterk: Da d'em- me weer g'ad: vijf Bergse revue's opgevoerd in Thalia en Luxor in de periode 1935-1946. (Afb. 2.) Brochures, scripties Onderstaande publicaties zijn veel al in eigen beheer uitgegeven en niet in de boekhandel verkrijgbaar. Ze zijn aanwezig in de Gemeentelij ke Archiefdienst en daar te raad plegen. Naar aanleiding van een reünie van de familie Asselbergs werd een vernieuwde genealogie uitgegeven onder de titel Asselbergs-reunie 1990. Naast de genealogische ge gevens, bevat deze publicatie ook veel biografische informatie. Drumband 'De Markiezen' bracht een Herinneringsdagboek uit over

De Waterschans | 1991 | | pagina 5