28 29 thonstr De Waterschans nr. 2 1991 kundekring Hoeven een speciale uitgave van haar jaarboek De Hon derd Hoeven het licht doen zien. Deze uitgave is geheel gewijd aan zeven eeuwen kerkelijk leven in Hoeven en kreeg als titel mee Ter kerke op de Halderberg. C.M.M. van Caulil, C.A.I.L. van Nispen en M.A.M. Voermans beschrijven de geschiedenis van de Parochie van Sint Jan de Doper (1310- 1989), de Hervormde gemeente Hoeven (1648-1954) en de verschillende kerkgebouwen. Huijbergen Het jaarboek Den lechtetrekker jrg. 9 (1990) van de heemkunde kring De Wilhelmiet staat in het te ken van het 25-jarig bestaan van de kring -Traditiegetrouw wordt er een jaar overzicht van honderd jaar geleden gegeven p. 5-7. -In het parochiearchief van Huij bergen bevindt zich een door de pastoors geschreven geschiedenis van de parochie. Een eerste ge deelte hiervan is gepubliceerd op p. 17-40. -F. Aarts kijkt terug op de geschie denis van de vereniging p. 41-103. -C.P.J. Hoeckx is in het archief van de Wilhelmieten gedoken, wat resulteert in een artikel over de laatste pachters van de Wilhelmie- tengoederen: p. 123-135 en ge gevens over overledenen, vermeld in het kasboek van kerkerechten p. 104- 108. -Dezelfde auteur geeft een terug blik op 75 jaar Huijbergen p. 109-122. In Tijding (1990) nr. 2, p. 24-27 beschrijft H.J.M. Thiadens de si tuatie van het veengebied rond Huijbergen in de 13e eeuw. Vugt, J.P.A. van. Broeders on der priesters en regenten. In Noordbrabants historisch jaarboek (1990). p. 110-142. (Zie onder Bergen op Zoom) Ossendrecht Het blad Tijding bevat een aantal bijdragen betreffende Ossendrecht -R.J. van den Bergh geeft vanuit de oude bronnen de ligging van het oude dorp van Ossendrecht aan nr. 1, p. 18-38. -P.J. van de Bussche beschrijft de veldwachters uit de 19e eeuw nr 2, p. 34-46. -Dezelfde auteur geeft een over zicht van de lotgevallen van de hoeve met herberg 't Molentje en omgeving nr. 3, p. 30-45. -De Werkgroep Archeologie brengt verslag uit van haar werkzaamhe den en vondsten daarbij gedaan opgraving bij Den Aanwas met vondst leren schoentje nr. 1, p. 39-45 en opgraving aan de Pee- berg nr. 3, p. 6-15. -De serie Wetenswaardigheden over de polders van het Zuidkwar tier wordt voortgezet met gegevens over de Noordpoldernr. 1, p. 46- 60 en nr. 3, p. 16-29. Opgravingen in Ossendrecht staan ook vermeld in de Archeolo gische kroniek van Noord-Brabant 1985-1987 door W.J.H. Verwers p. 85-87. Oudenbosch Vugt, J.P.A. van. Broeders on der priesters en regenten. In Noordbrabants historisch jaarboek jrg.7 (1990), p. 110-142. (Zie on der Bergen op Zoom) Putte H. Thiadens belicht enkele topo niemen rond Putte in de Tijding (1990) nr. 3, p. 46-51. Willemstad S.G.M. van Kol beschrijft in Spiegel historiael jrg. 25 (1990) nr. 3, p. 126-129, de plattegrond van Willemstad als een monument van 16e eeuwse stedebouw. Woensdrecht In Tijding (1990) wordt door Th. de Jong aan de hand van gevon den resten van maaltijdafval uit de vroeg-karolingische tijd getracht het menu uit die periode te re construeren nr. 2, p. 7-23. Wouw Het blad De Vierschaer jrg. 8 (1990) van de heemkundekring Wouw levert ons weer een aantal gevarieerde artikelen -H. Hellegers beschrijft de Wouwse gemeenteraad anno 1890 nr 1 p. 10-27. -In de serie Met de bloischen roei gemeten worden weer een aantal gegevens uit het schotboek van Wouw van 1792 gepubliceerd nr. 1, p. 62-70. -In het parochiearchief van Wouw werden een tweetal artikelen ge vonden van de hand van L. Mer- kelbach van Enkhuizen. Een hier van over de parochie, de kerk en het koorgestoelte is integraal over genomen nr. 1, p. 3-9. -J.C.M. Schijven belicht de gevol gen van het sluiten van de kerk in 1648 voor de toenmalige geestelij ken nr. 1, p. 71- 77. -J.A.A.C. Struijs schetst een beeld van een rekenwonder uit Wouw in de 18e eeuw nr. 1, p. 78-87. -De serie over de herbouw van de St. Lambertuskerk wordt vervolgd door A. van Woerkom en F. Schij ven nr. 2, p. 85- 103. -R. Hermans beschrijft de geschie denis van vijftig jaar boerenstand in Wouw nr. 2, p. 3-35. -P. Hoendervangers doet verslag van opgravingen met vuursteen vondsten nr. 2, p. 36-47. -Het dubbelnummer 3/4, samen gesteld door F. Schijven en R. Hermans, is geheel gewijd aan de monumenten op Wouws grondge bied. Hierin worden vooral de klei nere en minder bekende monu menten belicht. Een uitgebreide li teratuurlijst complementeert het geheel. Brabantse biografieën-project Heeft u wel eens gehoord van Constantijn Huijsmans, de Tilburg- se tekenleraar die ooit dat veelbe lovende leerlingetje Vincent van Gogh in de klas had? Of van dok ter Wiegersma, die er toch maar mooi voor zorgde dat iedereen ge troost huiswaarts ging? Om dergelijke kleurrijke personen aan de vergetelheid te ontrukken en hun de plaats te geven die zij binnen de Brabantse geschiedenis verdienen, is een Brabantse bio grafieën-project opgezegd. Aan dit project kan iedereen mee doen die enigszins geoefend is in het bedrijven van historisch onder zoek. Hij of zij stelt op basis van literatuur- en/of archiefonderzoek een korte biografie samen van een persoon die in cultureel of maat schappelijk opzicht van meer dan normale betekenis is geweest. Bij gebleken kwaliteit wordt deze le vensbeschrijving opgenomen in een boek, dat zal verschijnen bij Uitgeverij Boom en de stichting Brabantse Regionale Geschiedbe oefening (BRG). Op deze wijze ontstaat een interessante bundel, waarin mannen en vrouwen die binnen de provincie Noord-Bra- De Waterschans nr. 2 1991 bant van historisch belang zijn ge weest, de revue passeren. Indien u aan dit project wilt mee doen, kunt u zich volgens de hier naast aangegeven procedure aan melden. Ook suggesties voor per sonen aan wie een biografie zou kunnen worden gewijd, zijn van harte welkom. Redactie: Th.G. Cuijpers, Historische Vereniging Brabant dr. M.C.A. van der Heijden, voorzitter mevr. drs. A.M.D. van der Veen, stichting BRG, secretaris drs. A.P. van Vliet, Rijksarchief in Noord-Brabant drs. R.J. Wols, Kring van Archivaris sen in Noord-Brabant Reglement Wat is een biografie in dit project? Een biografie in dit project is een kernachtige levensbeschrijving, met daarin de nadruk op het be lang van de betreffende persoon voor Noord-Brabant of voor zijn lo kale of regionale omgeving. De omvang beslaat circa 1000 woor den. Zo mogelijk wordt een il lustratie toegevoegd (portret, handschrift, leefomgeving e.d.). Wie komen in aanmerking voor opname in de biografieënreeks? Personen die niet meer in leven zijn en die door hun leven en wer ken van belang zijn geweest voor Noord-Brabant, of voor hun lokale dan wel regionale omgeving, in cultureel, politiek, religieus, sociaal c.q. maatschappelijk opzicht. De redactie geeft hieromtrent het beslissende oordeel. Aangezien het in de bedoeling ligt meerdere delen uit te geven, zal de redactie streven naar een zo groot mogelijke sprei ding van de op te nemen beschrij vingen per deel, zowel naar tijd als naar regio. De aanmeldingsprocedure Belangstellenden kunnen zich schriftelijk aanmelden bij de redac tie, p.a. stichting BRG, Postbus 1104, 5200 BD 's-Hertogenbosch. Behalve naam, adres en eventueel telefoonnummer is het goed in de aanmelding het antwoord op de volgende vragen te vermelden: a. Hebt u reeds enige ervaring in historisch onderzoek? Zo ja, welke? b. Hebt u al eens iets gepubli ceerd? Zo ja, wat en waar? c. Hebt u een te beschrijven per- Burg unuwsestraat Door een vergissing is de op blz. 75 van de vorige jaargang onder nr. 10 gepubliceerde afbeelding bij het artikel 'De stadspoorten van Bergen op Zoom 2' wat erg klein uitgevallen. Op veler verzoek wordt het hier thans groter afgebeeld. De heer Van Ham zal in een volgende Waterschans de reeks over de stadspoorten voortzet ten. Verklaring van de cijfers: 3. redoute 1630-ca. 1706 1. poort ca. 1330-1589 4. poort 1706-1869 2. poort 1589-1 706 5. poort in het ravelijn Wouw soon in gedachten? Zo ja, wie? b. Wilt u hierbij ook vermelden wat naar uw mening het histori sche belang van deze persoon is geweest? Ook indien u zich on zeker voelt over het historische belang van de te beschrijven persoon, kunt u contact opne- c. men met de redactie. Werkwijze Als uw aanmelding is besproken d. door de redactie, wordt in principe de volgende werkwijze toegepast: a. U ontvangt een bevestiging van uw aanmelding, een voorstel voor een tijdsplanning en even tueel enkele suggesties voor de opzet van de biografie. Ongeveer twee maanden nadat u het onder a genoemde ont vangen heeft, levert u een concept-tekst bij de redactie in, met een opgave van de geraad pleegde en eventueel nog te raadplegen bronnen. In overleg met de redactie volgt zo nodig nader bronnenonder zoek en worden eventuele wijzi gingen aangebracht. Hierna wordt binnen drie maan den de tweede versie ingeleverd met, zo mogelijk, een opgave van enkele illustraties. (vervolg op pag. 37)

De Waterschans | 1991 | | pagina 7